Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Badanie PISA 2022. Polska w obliczu wyzwań edukacyjnych

Podziel się
Oceń

Badanie PISA (Programme for International Student Assessment), realizowane przez OECD (Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) i przedstawicieli krajów członkowskich, stanowi największe międzynarodowe badanie umiejętności uczniów.
Dzieci z plecakami szkolnymi wsiadające do autobusu na przystanku w Gorlicach
Dzieci szkolne wsiadające do autobusu

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info©

 

Odbywające się co trzy lata badanie, obejmuje krajach członkowskich OECD i kilkadziesiąt innych państw. Polska uczestniczy w PISA od 2000 roku, a od 2013 roku badanie w naszym kraju prowadzi Instytut Badań Edukacyjnych.

Polska, znana z wysokich osiągnięć w zakresie umiejętności matematycznych, rozumienia tekstu czytanego i rozumowania w naukach przyrodniczych, w najnowszej edycji badania PISA 2022 odnotowała spadki. Wyniki polskich uczniów, choć nadal powyżej średniej OECD, są znacznie niższe niż w edycji z 2018 roku.

W obszarze matematyki Polska zanotowała spadek o 27 punktów, co eksperci interpretują jako ponad rok straty edukacyjnej. Podejrzewa się, że wyniki te mogły zostać wywołane przez okres nauczania zdalnego. Polska plasuje się na szóstym miejscu w Unii Europejskiej i piętnastym na świecie wśród 81 krajów. Mimo to należy zauważyć, że w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, polscy uczniowie wypadają bardzo dobrze w dziedzinach rozumienia tekstu i nauk przyrodniczych, zajmując odpowiednio piąte miejsca w UE i szesnaste oraz siedemnaste na świecie.

W najnowszej edycji PISA średni wynik polskich uczniów w matematyce wyniósł 489 punktów, co jest wynikiem zbliżonym do osiągnięć uczniów z krajów takich jak Holandia, Irlandia czy Wielka Brytania. Natomiast w rozumieniu tekstu Polska uzyskała również 489 punktów, znajdując się wśród najlepszych w Unii Europejskiej. W naukach przyrodniczych polscy uczniowie uzyskali średni wynik 499 punktów, zbliżony do wyników uczniów z Nowej Zelandii, Irlandii, Szwajcarii i innych.

OECD ocenia najnowszą edycję badania jako „badanie bardzo dużych spadków”, co odzwierciedla ogólny trend w wynikach większości krajów członkowskich. Spadek wyników w matematyce i rozumieniu tekstu jest widoczny w większości krajów OECD, podczas gdy w zakresie nauk przyrodniczych podobnego zjawiska nie odnotowano.

Analizując wyniki PISA 2022, należy uwzględnić wpływ pandemii COVID-19 na systemy edukacyjne na całym świecie. Obostrzenia, brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielami i rówieśnikami oraz wprowadzenie nauki zdalnej mogły mieć znaczący wpływ na skuteczność kształcenia umiejętności ocenianych w badaniu.

Najnowsze wyniki badania PISA stanowią dla Polski ważny sygnał do zastanowienia się nad przyszłością i jakością edukacji, w szczególności w kontekście adaptacji do nowych wyzwań, jakie stawia przed nią współczesny świat. 


Źródło info: ibe.edu.pl/wyborcza.pl

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
ReklamaNekrologi Gorlice 2022
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.