Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Gorlickiego szpitala pod względem porodów nie ma na tej liście

Podziel się
Oceń

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie opublikował dane związane z ilością porodów odebranych w 2023 roku. Te dane nie napawają optymizmem.
niemowlak na brzuchu mamy
W ubiegłym roku w małopolskich szpitalach medycy odebrali 28,4 tys. porodów

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info

 

W ubiegłym roku w małopolskich szpitalach medycy odebrali 28,4 tys. porodów.

  • o 3 tys. mniej niż w 2022 roku,
  • najwięcej porodów odbyło się w Centrum Medycznym Ujastek w Krakowie,
  • w dziesięciu najczęściej wybieranych przez przyszłe mamy porodówkach łącznie przyjęto aż 68 proc. wszystkich porodów.
     

Początek roku i obchodzone dziś święto zakochanych to dobra okazja, by przyjrzeć się pracy oddziałów położniczych w naszym regionie. Porodówki często są brane pod lupę w różnego rodzaju rankingach, powstających różnymi metodami. Najbardziej obiektywne zestawienie popularności i zaufania tworzą jednak same przyszłe mamy – decydując o tym, gdzie ich dziecko ma przyjść na świat. 
 

W naszym województwie działa 25 porodówek. W ich przypadku nie obowiązuje oczywiście rejonizacja ani limity finansowania – wskazuje Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za każdy poród. Kobiety w ciąży swobodnie mogą więc wybierać lecznice, w których chcą urodzić, kierując się tymi kryteriami, które są dla nich istotne.

 
Dane małopolskiego NFZ pokazują, że w ubiegłym roku w małopolskich szpitalach odbyło się 28,4 tys. porodów. To o 3 tys. mniej niż w 2022 r. Liderem niezmiennie jest Centrum Medyczne Ujastek w Krakowie, gdzie przyjęto 4,8 tys. porodów – dwa razy więcej niż w drugim w tym zestawieniu krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. Podium zamyka nowosądecki Medikor III, który awansował na trzecią pozycję z piątej. 

W porównaniu do 2022 roku ubiegłoroczna lista dziesięciu najczęściej wybieranych porodówek różni się jedną placówką – Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza w Krakowie wypadł poza to zestawienie, a zastąpił go Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej. Nasza analiza pokazuje, że najpopularniejsze oddziały odpowiadają aż za 68. proc. wszystkich porodów – ponad 19 tys. W pozostałych 15 oddziałach finansowanych przez NFZ odbyło się ich tylko 9,2 tys. 

Patrząc na subregiony – najwięcej hospitalizacji porodowych w 2023 r. odnotowaliśmy w subregionie krakowskim – 13 270. Wpływ na to ma przede wszystkim liczba ludności oraz fakt, że to właśnie w stolicy Małopolski działają największe porodówki w naszym województwie. 

Na drugim miejscu plasuje się subregion nowosądecki (Nowy Sącz, Gorlice, Limanowa, Krynica-Zdrój). W pięciu działających tam porodówkach przyjęto łącznie 4 633 porody.

Najniższy stopień podium zajął subregion tarnowski (Tarnów, Tuchów, Brzesko). Cztery tamtejsze oddziały sprawozdały 3130 porody. Za niemal połowę odpowiada Centrum Zdrowia Tuchów.

Na Podhalu – w szpitalach w Suchej Beskidzkiej, Nowym Targu i Zakopanem – w ub. roku odbyło się 2,6 tys. porodów, zaś w subregionie Krakowski Obszar Metropolitalny (Bochnia, Miechów, Myślenice) 2450. Stawkę zamyka Małopolska Zachodnia. Cztery tamtejsze szpitale (Chrzanów, Wadowice, Oświęcim, Olkusz) sprawozdały 2405 porodów.

 
10 porodówek z największą liczbą porodów w 2023 roku:

  1. Centrum Medyczne Ujastek w Krakowie - 4 822, 
  2. Szpital Uniwersytecki w Krakowie - 2 369, 
  3. Medikor III w Nowym Sączu - 1 887,
  4. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie - 1 839,
  5. NZOZ Szpital na Siemiradzkiego im. Rafała Czerwiakowskiego w Krakowie - 1 775,
  6. Centrum Zdrowia Tuchów - 1 562, 
  7. Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie - 1 545,
  8. Szpital Powiatowy im. bł. Marty Wieckiej w Bochni - 1 412,
  9. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu - 1 111,
  10. Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej - 948.

 

Źródło: materiał nadesłany przez Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.