Rusza nowa inicjatywa Komendy Głównej Policji we współpracy z twórcami aplikacji Yanosik, o nazwie „Łapki na kierownicę”, będąca elementem szerszej kampanii „Na drodze – patrz i słuchaj”. Celem tej akcji, rozpoczynającej się 1 marca, jest uświadomienie kierowcom ryzyka związanego z korzystaniem z telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu. Statystyki ONZ wskazują, że aż 90% wypadków drogowych wynika z błędów kierowców, którzy nie zareagowali na czas na pojawiające się zagrożenie, często z powodu rozpraszania uwagi przez telefon.
W ramach kampanii, aplikacja Yanosik będzie przypominać kierowcom, aby położyli „Łapki na kierownicę”, a także zachęcać użytkowników do uczestnictwa w specjalnym quizie edukacyjnym dotyczącym przepisów ruchu drogowego, dostępnym w aplikacji tylko podczas postoju, co ma dodatkowo podkreślić potrzebę pełnej koncentracji na drodze. Akcja trwać będzie do końca marca 2024.
Oprócz tego, akcja „Na Drodze – Patrz i Słuchaj” to kontynuacja działań policji mających na celu edukację zarówno kierowców, jak i pieszych o zagrożeniach na drodze, która również będzie prowadzona w tym samym okresie.
Przypominamy również o konsekwencjach prawnych korzystania z telefonu podczas prowadzenia pojazdu lub przechodzenia przez jezdnię. Mandaty za takie wykroczenia mogą wynieść nawet do 500 zł dla kierowców oraz 300 zł dla pieszych, nie wspominając o ryzyku spowodowania poważnego wypadku. Nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji podkreśla, że telefon może znacząco ograniczyć percepcję kierowcy, co zwiększa ryzyko tragedii na drodze.
Źródło info: Autokult







![Co? Gdzie? Halo! Spotkanie ze słowem i kolędą w Ropie [CZWARTEK, 29 stycznia 2026] zdjęcie przedstawia puzzle](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-co-gdzie-halo-spotkanie-ze-slowem-i-koleda-w-ropie-czwartek-29-stycznia-2026-1769596687.jpg)

![Rozburzą obecny Rynek. Powstanie nowy, mniej betonowy, a więcej zielony [FOTO] zdjęcie przedstawia widok na miejskie ulice i rynek](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-rozburza-obecny-rynek-powstanie-nowy-mniej-betonowy-a-wiecej-zielony-foto-1769634167.jpg)

![Zespół Szkolono-Przedszkolny w Łosiu „wbija zupełnie nowy level” w swoim istnieniu [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia grupę osób z czerwoną wstęgą](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-zespol-szkolono-przedszkolny-w-losiu-wbija-zupelnie-nowy-level-w-swoim-istnieniu-foto-1769615033.jpg)
![Gorlice. Nowe miejsca parkingowe dla krwiodawców [FOTO] zdjęcie przedstawia samochody na parkingu szpitalnym](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-pierwsze-miejsca-parkingowe-dla-krwiodawcow-w-gorlicach-foto-1769600275.jpg)




![Mój przyjaciel Masaj w Gorlicach. Elżbieta Wiejaczka o życiu w tanzańskiej wiosce [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia kobietę z czerwonymi koralami i mikrofonem przy ustach](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-moj-przyjaciel-masaj-w-gorlicach-elzbieta-wiejaczka-o-zyciu-w-tanzanskiej-wiosce-foto-1769200543.jpg)
![Rozpoczął się 34. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy [PROGRAM] zdjęcie przedstawia dwóch chłopaków na ulicy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-rozpoczal-sie-34-final-wielkiej-orkiestry-swiatecznej-pomocy-program-1769336771.jpg)
![Lipinki. Duży pożar budynku gospodarczego, zagrożony budynek mieszkalny [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia płonący budynek za drzewami](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-lipinki-duzy-pozar-budynku-gospodarczego-zagrozony-budynek-mieszkalny-foto-video-1768506366.jpg)






![Zaginęła 15-letnia mieszkanka Jasła [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia portret dziewczyny i napis zaginiona](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-zaginela-15-letnia-mieszkanka-jasla-1768551964.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze