Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
WAŻNE
Reklama Advertisement
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Nocny „Duch Folkloru” w bieckim muzeum

Podziel się
Oceń

W ubiegłą sobotę (18 maja) Noc w Muzeum Ziemi Bieckiej była wyjątkowa, a wszystko za sprawą folkowych i duchowych gości.
Ludzie na nocy muzeum w Bieczu
„Duch Folkloru” w bieckim muzeum był straszliwie udany

Autor: Muzeum Ziemi Bieckiej

 

Średniowieczne miasteczko Biecz, a w zasadzie Muzeum Ziemi Bieckiej w sobotę (18 maja) zamieniło się w prawdziwie mistyczne i tajemnicze miejsce, gdzie nie zabrakło nocnych atrakcji. Tegoroczna noc muzeów była w tym miejscu wyjątkowa, a spotkanie z historią upłynęło pod hasłem „Ducha Folkloru”.


Jak upłynęła noc muzeów w Bieczu?

Podróże w czasie, ale też spotkania z bieckim katem, a nawet pogawędka ze Stanisławem Wyspiańskim i Chochołem – tak właśnie wyglądał „Duch Folkloru” w bieckim muzeum. Dom z Basztą na kilka godzin zamienił się w miejsce, które wcale nie wzbudzało nieprzyjemnych ciarek na plecach, mimo że można było mieć co do tego niemałe obawy. 

Plan bieckiej nocy muzeum przewidywał prelekcje ciekawych postaci związanych z regionem, które od lat są specjalistami w swoich dziedzinach. Bardzo wiele można było dowiedzieć się o Bieckiej Szkole Katów, a nawet czarownicach, które podobno były niebywale czarujące. Opowiadał o nich sam założyciel bieckiej akademii katowskiej – Krzysztof Filipak. 

Żydowskie czary, a w zasadzie historię bieckich żydów przedstawił zgromadzonym Krzysztof Przybyłowicz, założyciel Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz. Z pewnością obecni na nocnym duchu folkloru nie będą mieć już najmniejszych wątpliwości, że zaczyna się na „ż”, ale wcale po cichu nie włada Polską, a co dopiero mistycznymi mocami. 

Bardzo ciekawie gościom przybliżyła znaną i nieznaną ziemię biecką Beata Bochnia, która od lat pasjonuje się nie tylko lokalnym folklorem muzycznym, ale także miejscowymi gawędami, które wzbudziły niemałe zainteresowanie. Jej wystąpienie było prawdziwym wehikułem czasu. 

 

Muzyczny „Duch Folkloru” Viimaheim w Bieczu

Folkowe melodie z Grzegorzem Przepiórą były prawdziwie ludowym rarytasem tegorocznej nocy muzeum. Muzyk prowadzi jednoosobowy projekt artystyczny pod nazwą Viimaheim, a dzięki buzuki irlandzkiemu, cajonie oraz tamburynie umiejętnie łączy ze sobą muzykę folk/fantazy ze średniowiecznymi formami muzycznymi. 

Co więcej, w takim samym klimacie artysta potrafi przearanżować współczesne kawałki, które oscylują między popem a heavy metalem. Na sam koniec tej duchowej podróży w czasie odwiedzający mogli wejść na wieżę ratuszową w Bieczu, w towarzystwie lokalnego mistrza sprawiedliwości. Warto dodać, że organizatorzy docenili również folkowe stroje tematyczne przybyłych gości, a na małych zwiedzających czekał kącik i słodkie przysmaki. 

 O Nocy Muzeum w Bieczu pisaliśmy niejednokrotnie 
 

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
ReklamaAdvertisement
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 17°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama