Wśród zaproszonych prelegentów pojawili się sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Wojciech Hermeliński, Danuta Przywara, Przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Ewelina Pytel z Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie.
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Wojciech Hermeliński, to postać znana w świecie prawniczym. Jako sędzia i były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Hermeliński ma ogromne doświadczenie w interpretacji i znajomości konstytucji. W Gorlicach dzielił się swoimi refleksjami na temat stanu praworządności w Polsce oraz roli konstytucji w codziennym życiu obywateli.
Danuta Przywara, Przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, od lat zaangażowana jest w walkę o prawa człowieka i obronę praw obywatelskich. Jej organizacja zajmuje się monitorowaniem przestrzegania praw człowieka w Polsce oraz edukacją prawną społeczeństwa. Podczas sobotniego spotkania Danuta Przywara poruszyła kwestie dotyczące praw człowieka w kontekście współczesnych wyzwań, z jakimi mierzy się Polska i inne kraje na świecie.
Ewelina Pytel z Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie, to specjalistka ds. kultury, która na co dzień zajmuje się promowaniem włoskiej sztuki, języka i kultury w Polsce. W swojej pracy skupia się na budowaniu mostów międzykulturowych, organizując liczne wydarzenia kulturalne, wystawy i warsztaty. W Gorlicach Ewelina Pytel wprowadziła uczestników w międzynarodowy kontekst ochrony praw człowieka, pokazując, jak różne kraje radzą sobie z kwestiami wolności słowa i konstytucji.
Gościem specjalnym była sędzia Beata Morawiec.
Jednym z najważniejszych punktów programu była debata na temat wolności słowa, prowadzona przez Kingę Dagmarę Siadlak, która jako doświadczona dziennikarka i ekspertka ds. komunikacji, od lat analizuje i komentuje kwestie związane z mediami, wolnością słowa oraz odpowiedzialnością dziennikarską.
Do rozmowy dołączyła również Weronika Wąsowska, która wzbogaciła dyskusję swoim świeżym spojrzeniem i osobistymi doświadczeniami. Weronika Wąsowska, aktywistka społeczna, znana jest z zaangażowania w działalność społeczną i charytatywną na rzecz fundacji PsyStań, WOSP oraz Wigilię Gorlicką.
Całe wydarzenie było efektem pracy gorlickiej społeczności skupionej wokół Komitetu Obrony Demokracji. Organizatorzy, wśród których znaleźli się Weronika Wąsowska, Magdalena Kurzawa, Kacper Rak, Magda Michniak, Adrian Kliński oraz Julia Rak, wykazali się energią i zaangażowaniem.
Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie również miała swoje miejsce na tym wydarzeniu, a Ewa Janik-Dybaś reprezentowała tę organizację. Ewa Janik-Dybaś jest radcą prawnym i mediatorem, od lat działa na rzecz zwiększenia świadomości prawnej w społeczeństwie oraz promuje alternatywne metody rozwiązywania sporów.
Uczestnicy mieli także okazję sprawdzić swoją wiedzę prawniczą w edukacyjnej grze „Ścieżki praworządności”, która cieszyła się zainteresowaniem i wywołała sporo refleksji.














![Duże zmiany w Bieczu. Park i ścieżki przejdą metamorfozę [FOTO] zdjęcie przedstawia park w Bieczu](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-duze-zmiany-w-bieczu-park-i-sciezki-przejda-metamorfoze-foto-1776851547.jpg)
![Trwa Małopolski Dzień dla Klimatu. Rozdano ponad 500 drzewek [FOTO] Zdjęcie przedstawia kobietę i mężczyznę trzymających papierową torbę z sadzonkami drzew](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-0c3fec9146b7edafe3151fa62935bcde.jpg)
![Uczniowie Kromera z ekologiczną akcją w centrum Gorlic. Banery i hasła, które zobowiązują [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia grupę młodzieży z banerami](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-uczniowie-kromera-z-ekologiczna-akcja-w-centrum-gorlic-banery-i-hasla-ktore-zobowiazuja-foto-1776848452.jpg)
![16 lat po katastrofie. Obchody Dnia Pamięci Smoleńskiej w Gorlicach [FOTO] zdjęcie przedstawia kobietę w okularach mówiącą do mikrofonu](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-16-lat-po-katastrofie-obchody-dnia-pamieci-smolenskiej-w-gorlicach-foto-1776586954.jpg)
![Ekipa Polsatu w Uściu Gorlickim. Marcelina Zawadzka zachwycona Beskidem Niskim [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia grupę kobiet](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-ekipa-polsatu-w-usciu-gorlickim-marcelina-zawadzka-odwiedzila-z-kamera-grupe-teatralna-1775734767.jpg)


![Owacje na stojąco po premierze „Calineczki” w Gorlicach [FOTO] Owacje na stojąco po premierze „Calineczki” w Gorlicach [FOTO]](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-1ef457aa23675c70a9df26657e20a662.jpg)



![Gorlice. Potrącenie rowerzysty na ul. Stróżowskiej [FOTO] zdjęcie przedstawia samochody na drodze, przed nimi stoją ludzie](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gorlice-potracenie-rowerzysty-na-ul-strozowskiej-1776161214.jpg)
![Dni Gorlic 2026. Znamy pełen program miejskiego święta. Szykuje się muzyczne trzęsienie ziemi [PROGRAM] zdjęcie przedstawia dużą grupę ludzi](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-dni-gorlic-2026-znamy-pelen-program-miejskiego-swieta-szykuje-sie-muzyczne-trzesienie-ziemi-progr-1775819919.png)
![Sękowa. Pożar w domu mieszkalnym [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia wozy straży pożarnej przed domem z którego wydobywa się dym](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-sekowa-pozar-w-domu-mieszkalnym-foto-1776428954.jpg)
![Incydent na gorlickim Rynku. Dzieci skopały świąteczne makiety jajek [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia makiety jajek na rynku w Gorlicach](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-incydent-na-gorlickim-rynku-dzieci-skopaly-swiateczne-makiety-jajek-video-1776071392.jpg)
![Wilczyska. Straż pożarna i policja rozpoczynają poszukiwania mężczyzny [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia wozy straży pożarnej i strażaków na jezdni w nocy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-wilczyska-straz-pozarna-i-policja-rozpoczynaja-poszukiwania-mezczyzny-1775758037.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze