Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Dopływ do Klimkówki zwiększa się. Jest nadzieja? [FOTO/VIDEO]

Podziel się
Oceń

Niż genueński, który rozgościł się w Polsce 8 lipca, dla większości społeczeństwa stanowi powód do uzasadnionego niepokoju. Nie inaczej wśród mieszkańców Ziemi Gorlickiej: informujemy Państwa na bieżąco o podwyższonym stanie Sękówki i mniejszych potoków. Są jednak też dobre wiadomości: główny rezerwuar, Zbiornik Klimkowski, będący przez pierwszą połowę roku de facto opróżniony, zasilany jest od trzech dni wzmożonym dopływem.
zdjęcie przedstawia dwa łączące się z sobą, brudne potoki.
Dwie rzeki, które stanowią o stanie wody w Zalewie: Zdynianka i Ropa, wyraźnie podwyższone.

Autor: Tomasz Stasiowski

 

Skutek...

Do siódmego lipca wszystko pozostawało w zastanym, rutynowym porządku, do którego wszyscy zdążyliśmy się przyzwyczaić przez wiele poprzednich miesięcy. Choć niedobór wody w Zalewie, będący sumą zdarzeń: meteorologicznej suszy oraz decyzji podejmowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, jest dla mieszkańców Powiatu wiadomością jednoznacznie złą, ponieważ cierpi turystyka, ekosystem, biznes, jak i finanse Gmin; to z faktycznym brakiem Klimkówki musieliśmy się pogodzić, uznając ten sezon za stracony.

przyczyna...

Przez ostatnie miesiące mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której dopływ do Zalewu, za który odpowiedzialne są głównie (jest jeszcze Przysłupianka) dwie niewielkie, znajdujące się w swoich górnych biegach, rzeki: Ropa i Zdynia, oscylował w granicach 0,3m³ - 0,4m³/sekundę.

 

Rzeka Zdynia tuż przed połączeniem z Ropą. W okresie suszy przypomina potoczek. Fot. Tomasz Stasiowski.

 

Winna temu jest meteorologiczna susza, czego dowodem jest projekt hydrologiczny Zbiornika, który zakładał dopływ na poziomie 0,8m³/s., i który przez lata dwie rzeki zapewniały. Nietrudno zauważyć, że wartość, która zapewniała „Klimkówce” stabilność, została dwukrotnie zaniżona, co musiało zaowocować kryzysem, jaki obserwujemy. 

Niewiele pomogło zmniejszenie odpływu ze Zbiornika do 1m³/s., który według projektu hydrologicznego pierwotnie wynosił 2m³/s. - nasz Zalew nadal przypomina pustynię. Ostatnie dni przynoszą jednak nadzieję, która zależna jest od...prognozy pogody.

i... nadzieja?

Niż genueński przyniósł nad Polskę opady, które mocno zasiliły górskie potoki. Nie inaczej w Beskidzie Niskim: zarówno Zdynia, jak i Ropa powyżej cofki Zbiornika mocno przybrały. Sprawdzając stany wód na stronie centrum.krakow.rzgw.gov.pl możemy zauważyć, że dziś (10 lipca) średni dopływ do zbiornika wynosi 8,87m³/ sekundę! 

Wybraliśmy się więc nad malownicze połączenie dwóch rzek w Uściu Gorlickim, by na własne oczy przekonać się o sile żywiołu, która – na fotografiach – może realnej siły nie przypominać. Znający to miejsce zauważą jednak, że rzeki niosą kilkukrotnie większą ilość wody, niż w normalnym, bezdeszczowym okresie.

 

Ropa po przyjęciu dopływu Zdyni. Potężna (jak na ową lokalizację) masa wody zasila zbiornik. Fot. Tomasz Stasiowski.

 



Tym z Państwa, którzy zarzucą nam przesadę, a fotografiom wzbudzanie nieuzasadnionego optymizmu, przedstawimy zatem garść faktów. Siódmego lipca, przed nadejściem opadów mieliśmy średni dopływ na poziomie 0,31m³/s.. Nie odbiegał on od fatalnej średniej z poprzednich miesięcy, która odpowiada za obecny stan wody w Zalewie. Ósmy lipca – 0,77m³/s, a więc odpowiedni dla pierwotnej, hydrologicznej normy. Kolejny dzień – dziewiąty lipca to dopływ na poziomie 1,35m³/s., zaś dziś – aż 8,87m³/s.!

Przestrzegamy jednak przed hurraoptymizmem: chcąc, nie chcąc, mamy do czynienia z pogodową anomalią. W miarę poprawy pogody i wycofywaniem się niżu, sytuacja unormuje się. Dziwnie to zabrzmi w środku lata, jednak ci, którym Klimkówka jest bliska powinni trzymać kciuki za to, by umiarkowane opady utrzymały się jak najdłużej. Wówczas, nieśmiało, będziemy mogli zacząć wierzyć w to, że druga połowa lata, czyli sierpień, pozwoli wodzie w Zalewie wrócić na właściwe miejsce. W przenośni, i dosłownie.
 


Napisz komentarz

Komentarze

Gru 10.07.2025 21:24
Tama na Ropie jest właśnie dla takich anomali pogodowych zbudowana i nie mówicie o tym ludziom, a wszyscy sa przyzwyczajeni że jest pełna i krajobraz piękny.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 7
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 16°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12