Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? u nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych - Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9, tel. 510 500 802
ReklamaProtexDent Clinic - STOMATOLOGIA - RADIOLOGIA - PROTETYKA - Zagórzany 386A - TEL. 503 123 500
Reklama Znajdź swój wymarzony rower w IwoBike
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - rekrutacja od 8 czerwca - WYBIERZ DOBRY KIERUNEK STUDIUJ W NOWYM SĄCZU
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy POD NIEBEM DAWNYCH KULTUR w cyklu "Od Troi po Bałtyk" - 12 lipca 2026 - szczegóły na karpackatroja.pl

11. Kromer Festiwal Biecz. Na inaugurację duet wirtuozów: Simone Vallerotond i Gabriele Miracle

Podziel się
Oceń

Wczoraj (25 lipca) w Bieczu ruszyła 11. edycja Kromer Festiwalu – wydarzenia, które od lat przyciąga miłośników muzyki dawnej z Polski i zagranicy. Tegoroczna odsłona, odbywająca się między 25 a 28 lipca, ponownie wpisuje się w unikalny pejzaż kulturowy miasta, łącząc muzykę sprzed wieków z niezwykłą architekturą i atmosferą jednego z najpiękniejszych królewskich grodów.
zdjęcie przedstawia muzyków na scenie w kościele
Kromer Biecz Festiwal 2025 rozpoczął się wczoraj koncertem wirtuozów Simone Vallerotonda i Gabriele Miracle

Autor: Televizja Gorlice.TV

 

Oficjalne otwarcie festiwalu miało miejsce w kościele pw. Bożego Ciała – gotyckiej świątyni, która niezmiennie służy jako główna scena tego wydarzenia. 

Uroczystość zgromadziła liczne grono melomanów, przedstawicieli władz, środowisk twórczych i pasjonatów muzyki. Głos zabrali m.in. burmistrz Biecza oraz dyrektor artystyczny festiwalu Paweł Szczepanik, który podkreślił, że tegoroczna edycja otwiera się koncertem, o jakim od dawna marzył. 

Mam nadzieję, że zarówno artyści, jak i publiczność będą dziś usatysfakcjonowani – mówił tuż przed rozpoczęciem.

Pierwszy wieczór festiwalu rozpoczął się występem duetu znakomitych artystów: Simone Vallerotondy, grającego na teorbie i gitarze barokowej, oraz Gabriele Miracle’a, specjalizującego się w historycznych instrumentach perkusyjnych. Koncert zatytułowany „Scorpioni, tarantole e altre storie” przeniósł słuchaczy w świat muzyki południowych Włoch XVII wieku. Zestawienie intensywnych rytmów, nietypowych instrumentów i nastrojowej akustyki świątyni stworzyło wieczór, który wielu uznało za niemal metafizyczne doświadczenie. Owacje na stojąco były naturalnym finałem tego wyjątkowego koncertu.

Drugi z festiwalowych koncertów odbył się w pobliskiej Binarowej – miejscowości znanej z drewnianego kościoła wpisanego na listę UNESCO. Tam scenę objęli we władanie Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, duet flecistów, wspierany przez harfistę Carlosa Peña Montoyę. Program zatytułowany „Przez epoki” wiódł słuchaczy przez bogactwo stylów i nastrojów – od barokowych ornamentów po współczesne brzmienia.

Jednym z motywów przewodnich tegorocznej edycji jest spotkanie Wschodu z Zachodem. Organizatorzy sięgnęli po znane kompozycje mistrzów europejskiej muzyki dawnej, ale również po mniej oczywiste dzieła ze wschodnioeuropejskich archiwów. Dzięki temu publiczność ma okazję odkrywać różnorodność muzycznego dziedzictwa w nowym świetle – nie tylko przez pryzmat znanych nazwisk, ale też zapomnianych utworów i unikalnych tradycji.

Kromer Festiwal Biecz to koncerty, ale również i warsztaty muzyczne, spotkania z artystami, wydarzenia edukacyjne i występy plenerowe. Co ważne, udział w wydarzeniach jest całkowicie bezpłatny, co wpisuje się w ideę otwartości i demokratyzacji kultury. Każdy koncert to nie tylko spotkanie z muzyką, ale również z historią – wszystkie wydarzenia odbywają się w wyjątkowych, zabytkowych przestrzeniach Biecza i okolic.

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaCentrum Aktywnej Rozrywki BAZA Nowy Sącz - BAZA tu zaczyna się zabawa - Nowy Sącz, CH Gołąbkowice, poziom -1, ul. Prażmowskiego 11
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama
POPULARNE
Reklama Znajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama

Temperatura: 17°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego