Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama

Leśne tropy, ukryte kamery i nocne motyle. Drugi dzień „Beskidzkiego Klimatyzatora” pełen odkryć [FOTO]

Podziel się
Oceń

Drugi dzień festiwalu „Beskidzki Klimatyzator” był pełen odkryć, które pozwoliły uczestnikom spojrzeć na beskidzką przyrodę z zupełnie innej perspektywy. Bogaty program obejmował zarówno spacer edukacyjny w terenie, jak i serię wykładów prowadzonych przez pasjonatów i specjalistów z zakresu ekologii, technologii oraz entomologii. Wszystko po to, by lepiej zrozumieć świat dzikich zwierząt i ich codzienne zmagania z wpływem człowieka na środowisko.
zdjęcie przedstawia mężczyznę z gablotą z motylami
Drugi dzień podczas Beskidzkiego Klimatyzatora 2025.

Autor: halogorlice.info/Tomasz Stasiowski

 

Spacer z przyrodą i empatią

Poranek rozpoczął się od terenowego spaceru z Katarzyną Łochowską, edukatorką przyrodniczą z ogromnym doświadczeniem w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Trasa prowadziła przez parkowe ścieżki, gdzie uczestnicy – uzbrojeni w lupy, lornetki i otwartość – szukali śladów obecności dzikich zwierząt.

Katarzyna z pasją opowiadała o tym, jak wykorzystać technologię, by łatwo identyfikować drzewa i zwierzęta. Spacer był okazją do ćwiczenia uważności i budowania więzi z naturą – z poszanowaniem dzikiego rytmu lasu.

Po południu festiwalowe wydarzenia przeniosły się pod dach auli Centrum Szkolenia Zawodowego w Gorlicach.

Leśna kamera prawdę powie

Pierwszy wykład poprowadziła Agata Lisiewicz – specjalistka od monitoringu przyrody i wykorzystywania fotopułapek w badaniach terenowych. W swojej prezentacji pokazała szczegółowo jak działają kamery aktywowane ruchem, ale również w jaki sposób dokumentują one nocne życie lasu.

Zebrani mieli okazję obejrzeć niezwykłe nagrania wilków, rysi, jeleni i borsuków, które w naturalny sposób funkcjonują w lasach i ogrodach. Agata podkreśliła także, jak ważne jest etyczne stosowanie fotopułapek – bez ingerowania w życie zwierząt, bez wabików, z zachowaniem dyskrecji i szacunku.

Jak ratować dzikie zwierzęta

Kolejny wykład należał do Wojciecha Wójcika, znanego szerzej jako autor projektu edukacyjnego „Dziki Projekt” oraz popularyzator działań Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych. W swoim wystąpieniu opowiadał o realiach pracy z rannymi dzikimi zwierzętami – od pierwszego telefonu z informacją o potrąconym jeżu, po skomplikowaną rehabilitację bociana, który zderzył się z linią energetyczną. 

Jego prezentacja pełna była emocji, zdjęć „przed i po” oraz konkretnych porad: kiedy należy reagować, jak bezpiecznie zabezpieczyć ranne zwierzę i dlaczego czasem najlepszym działaniem jest… zostawienie młodego samotnego zająca w spokoju. Wójcik przypomniał, że każde niepotrzebne „ratowanie” może skończyć się tragicznie.

Nocni mieszkańcy lasu

Na zakończenie dnia Roman Zamorski – entomolog i miłośnik nocnych motyli – przeniósł publiczność w świat cichy, nieoczywisty, ale niezwykle barwny. Jego wykład poświęcony był motylom i innym egzotycznym owadom, które żyją wokół nas, a których zwykle nie dostrzegamy. W szczególności skoncentrował się na ciemach, które przyciąga się do specjalnych lamp ultrafioletowych w nocy. 

Zamorski pokazywał gabloty skrzydlatych okazów, ale też mówił o ich roli w ekosystemie. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć sprzęt wykorzystywany do obserwacji i poznać techniki oznaczania gatunków, nawet tych bardzo podobnych do siebie.

Ostatnim akordem festiwalu, było wabienie owadów na polanie Parku Miejskiego, do zamontowanych lamp i płachty rozwieszonej na stelażu zleciało się setki owadów, z których wielkością wyróżnił się siwotek borowiec.

To były piękne dwa festiwalowe dni, podczas których na pewno wielu młodych ludzi załapało ekologicznego bakcyla.


A tak wyglądał pierwszy dzień festiwalu.
 

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Karol Rąpała z dyplomem i grający na fortepianie Podwójny triumf młodego pianisty z Gorlic Serdeczne gratulacje dla Karola Rąpały, utalentowanego ucznia z klasy fortepianu pani Magdaleny Zębali w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, który nie zwalnia tempa i jeszcze przed wakacjami może pochwalić się imponującymi osiągnięciami na arenie międzynarodowej.Data dodania artykułu: 23.07.2025 09:11Liczba komentarzy artykułu: 2Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 10Zdjęcie przedstawia wilka badanego przez weterynarzy. W Gorlicach pojawił się wilk! [FOTO/VIDEO] Budzi w społeczeństwach ambiwalentne uczucia: z jednej strony podziwiamy jego dzikość, niezależność i piękno, z drugiej – podskórnie obawiamy się go, zarówno jako niebezpiecznego dla zwierząt hodowlanych, jak i ludzi – nawet mimo naukowego absurdu tej ostatniej tezy. Bez względu na opinie, fakty są bezlitosne: mamy w Gorlicach wilka.Data dodania artykułu: 18.07.2025 17:00Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 10zdjęcie przedstawia gorlicki ratusz na rynku Czym jeżdżą radni z Gorlic? Sprawdziliśmy ich oświadczenia majątkowe. Od lokalnych krezusów po skromnych Na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gorlicach pojawiły się oświadczenia majątkowe wszystkich 21 radnych Rady Miasta za rok 2024. To coroczny obowiązek, który pozwala mieszkańcom sprawdzić, czym dysponują ich reprezentanci: jakie mają nieruchomości, ile oszczędności zgromadzili, z jakich źródeł osiągają dochody i – co wielu ciekawi najbardziej – jakimi samochodami jeżdżą.Data dodania artykułu: 23.07.2025 11:14Liczba komentarzy artykułu: 3Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 19°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Reklama Zapraszamy do oglądania transmisji z wyścigu Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025