Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych połączone z Finałowym Koncertem laureatów I Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej w Sali teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury zgromadziły ponad 400 osób. Z zaproszonych gości obecni byli Senatorowie RP
Alicja Zając i Stanisław Kogut, księża z Gorlic i okolicznych parafii z ks. Dziekanem Stanisławem Ruszelem, samorządowcy, w tym wójtowie Gmin Korzenna, Moszczenica i Łużna, przedstawiciele NSZZ Solidarność, dyrektorzy szkół, przedstawiciele różnych instytucji oraz liczni mieszkańcy powiatu gorlickiego. Uroczystość poprowadzili Joanna Piechowicz i Wiktor Myszkowski.Obchody rozpoczęły się hymnem narodowym wykonanym przez solistów Natalię Zabrzeską -Nieć i Wacława Wacławiaka oraz Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza pod batutą majr Leszka Mieczkowskiego. Następnie Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś przywitała wszystkich zebranych. W swojej wypowiedzi nawiązała też do prowadzonej akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum mówiąc "... w dzisiejszych czasach również musimy podejmować walkę o Ziemię Polską i Lasy Państwowe, które są własnością Narodu, a własność ta winna służyć Narodowi Polskiemu ...”. Poseł Barbara Bartuś zaapelowała do osób, które jeszcze nie poparły wniosku ogólnokrajowej sprawy przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiej Ziemi, aby to zrobiły teraz. W holu GCK wystawiany był stolik, gdzie można było złożyć podpis pod w/w wnioskiem.
W kolejnym punkcie uroczystości Laureatom I miejsc i wyróżnionym podczas Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej zostały wręczone dyplomy oraz nagrody książkowe. Po czym uczniowie Szkoły Podstawowej oraz młodzież z Gimnazjum i Szkół Ponadgimnazjalnych zaprezentowali na scenie GCK swój talent. Przypomnijmy, że niełatwo było zostać Laureatem, gdyż uczestnicy konkursu musieli nauczyć się 5 obowiązkowych utworów, w tym np. wszystkich zwrotek hymnu oraz 4 zwrotek Hymnu Pierwszej Brygady, czy Boże coś Polskę.
Słuchaczy na początku uwiódł występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wilczyskach Patryka Kołodzieja i Jarosława Skrzypka. Pomiędzy występami nagrodzonych uczniów z prelekcją wystąpił dr Jarosław Szarek pracownik Biura Edukacji Publicznej IPN Oddział w Krakowie. W swoim wykładzie przypomniał sylwetki i nazwiska kilkunastu żołnierzy wyklętych, miedzy innymi Łukasza Cieplińskiego, którego datę śmierci czcimy 1 marca. Przybliżył także słowa jednego z grypsów Cieplińskiego skierowane do jego syna.
Dr Jarosław Szarek wyraził swoje zadowolenie, że coraz częściej
organizowane są uroczystości i zwrócił uwagę na fakt, że to właśnie młodzież stara się wypełniać testament żołnierzy wyklętych i pomimo wszystko przywraca zapomniane wartości.Poezja patriotyczna, którą z wielką żarliwością wykonała Katarzyna Łaniewska - warszawska aktorka filmowa i teatralna, znana z roli babci Józefiny z serialu „Plebania” czy babci z programu „Ziarno”, ale też działaczka opozycyjna, wprowadziła zebranych w podniosły nastrój. Pani Katarzyna zaprezentowała szeroki repertuar, na który złożyły się utwory Stanisława Wyspiańskiego, Jana Kasprowicza, Karola Wojtyły, Joanny Kulmowej, Barbary Pastwy, Teresy Boguszewskiej, Henryki Jędrzejewskiej, Ernesta Bryla "Kolędy nocki" oraz fragment Kwiatów Polskich Juliana Tuwima. Występ Aktorki, wysłuchany w głębokiej ciszy i skupieniu, został nagrodzony gromkimi brawami, które przerodziły się w owację na stojąco.
Na zakończenie publiczność została poderwana przez Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza, która musiała kilkakrotnie bisować. Koncert Orkiestry również został uhonorowany owacjami na stojąco i to dwukrotnie.
Na zakończenie Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś podziękowała współorganizatorom za pomoc w organizacji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a szczególne podziękowała wykonawcom.
źródło: biuro poselskie PiS Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze