Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Słup prosty a pionu nie trzyma

Podziel się
Oceń

Mijamy to miejsce kilka razy w ciągu tygodnia a może nawet i dnia. Główna arteria miasta, o ile można nazwać ulicę przebiegającą przez Zawodzie. To właśnie tu znajduje się skrzyżowanie ważnych dla miasta i powiatu, dróg. Jedna nitka biegnie od strony Nowego Sącza w kierunku Jasła. Drugą można skierować się na gorlickie osiedla i Nowy Żmigród, Duklę, zostawiając za sobą ulicę do Centrum. To skrzyżowanie posiada sygnalizację świetlną zawieszoną na słupach krótkich i długich. Krótkie są bez zarzutu, te drugie wynoszą światła na wysokość kilku metrów nad powierzchnię jezdni. O jednym z nich będzie ten artykuł.

Na wstępie podkreślamy, iż nie szukamy w tym artykule sensacji. Chcemy zwrócić tylko uwagę na podejście do sprawy, które w naszej ocenie nie może zostać bez kilku słów komentarza.

Jak już napisano we wstępie, sprawa tyczy się jednego ze słupów podtrzymujących sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu dróg nr 28 i 977, na gorlickim Zawodziu. Jadąc ulicą Sienkiewicza w kierunku centrum zatrzymujemy się przed sygnalizacją świetlną kierującą skrzyżowaniem ul. Kościuszki, Parkowa, Mickiewicza i właśnie Sienkiewicza. Stanowią ją trzy komplety sygnalizatorów, jeden naziemny i dwa nad pasami na kilkumetrowym słupie.

Rzeczony słup zakotwiczony jest w chodniku, który akurat w tym miejscu ma pochyłą płaszczyznę w stosunku do powierzchni jezdni. Konstrukcja jest bardzo solidnie przytwierdzona do posadowienia, z tym że kąt prosty słupa do powierzchni chodnika wymusza jego potencjalną krzywiznę w stosunku do powierzchni przyległej jezdni i większości chodnika. Nie trzeba sokolego oka, żeby zauważyć z odległości już kilku metrów, iż słup wizualnie pochyla się ku jezdni. Naszą uwagę zwróciło chwianie się słupa przy bardzo mocnym wietrze, gdzie odchylenia od stanu spoczynkowego można określić na ok. 20-30 cm w obydwie strony. Czy może to budzić niepokój, że podczas gwałtownych warunków atmosferycznych słup może się ugiąć lub w najgorszym przypadku runąć na jezdnię?

Sprawę montażu i konserwacji słupów skonsultowaliśmy z Główną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie, która jest właścicielem urządzeń. Na nasze pytanie o zapewnienie bezpieczeństwa jak i o walory estetyczne otrzymaliśmy następującą odpowiedz od głównego specjalisty ds. komunikacji społecznej, p. Iwony Mikrut-Purchla:

"Po otrzymanej od Państwa informacji, konserwator został zobowiązany do sprawdzenia funkcjonowania sygnalizacji świetlnej w Gorlicach. Podpisana przez GDDKiA Oddział w Krakowie umowa na konserwację i bieżące utrzymanie sygnalizacji świetlnej na obszarze administrowanym przez Rejon Nowy Sącz, do którego należą Gorlice, obliguje wykonawcę do stałej kontroli technicznej tych urządzeń. Kiedy pojawiają się jakieś usterki techniczne są usuwane na bieżąco. Odbiór wizualny zamontowanych urządzeń sygnalizacji świetlnej jest sprawą indywidualną, natomiast podstawą do zmian i napraw jest stwierdzenie uszkodzenia czy zagrożenia bezpieczeństwa. Do dzisiaj nie zostały stwierdzone przez konserwatora usterki techniczne elementów tej sygnalizacji, mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Sygnalizacja świetlna została wykonana w 2002 r. wraz z oddaniem do użytkowania obwodnicy Gorlic. Montowane urządzenia posiadały wymagane aprobaty techniczne, akceptowane przez nadzór, dopuszczający te urządzenia do użytkowania."

Z odpowiedzi jasno wynika, iż z perspektywy urzędu wszystko jest w porządku. Oczywiście nie mamy prawa nie ufać zapewnieniom specjalistów. Pozostaje spojrzeć na tą sprawę z perspektywy walorów estetycznych, które niestety nie są do przyjęcia.

Dość powiedzieć, iż w wszędzie mamy do czynienia z krzywymi słupami czy latarniami. Patrząc na nie z różnych płaszczyzn widoczny jest ich spory przechył.

Porównaliśmy podobne skrzyżowania w Nowym Sączu, Tarnowie, Jaśle, gdzie problem ten został rozwiązany już przy montażu słupów. Tam wszystko jest w najlepszym porządku, przewidziano płaszczyznę montażu rur, tak by nie pochylały się ku jezdni.

Szkoda, że to właśnie w Gorlicach na Zawodziu, tego nie przemyślano. Próżno szukać w wymienionych wyżej miastach, takiego przykładu niedokładności w instalowaniu urządzeń sygnalizacyjnych (przykładowe zdjęcia poniżej). To tylko potwierdza fakt, iż w tym miejscu po prostu brak jest odpowiedniego podejścia do estetyki otoczenia, w którym przychodzi nam egzystować.

Oczywiście dużo ważniejszą kwestią od wspomnianych słupów jest nierozwiązany problem braku obwodnicy Gorlic, która omijałaby skrzyżowanie na Zawodziu, miejsca zatoru dla płynnego ruchu krajową "28" i wjazdu do centrum miasta. Może to dobry moment aby wywołać dyskusję i podjąć interwencję w tej sprawie?


Gorlice



Tarnów



Nowy Sącz


Jasło

Tomasz Stasiowski

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 7
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 13°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12