Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Gorlicka masakra piłą mechaniczną

Podziel się
Oceń

 Koniec zimy i wczesna wiosna, to najlepszy okres na przegląd drzew i krzewów. W interesie zarządców leży zlecenie oceny stanu roślin i wykonanie ewentualnych prac polegających na usunięciu obumarłych i porażonych gałęzi oraz jeżeli to konieczne, dokonania cięć korekcyjnych. W ostatnim czasie na gorlickich osiedlach możemy obserwować właśnie prace, podczas których cięte są drzewa i krzewy. Czas jest do tego odpowiedni, ale wiele zastrzeżeń (takie dotarły do nas sygnały) budzi wykonanie tych prac.

 

Szczególnie intensywne sygnały  w tej sprawie docierały  do nas od mieszkańców osiedla Korczak, które jest częścią spółdzielni mieszkaniowej „Małopolska”. Zbulwersowani mieszkańcy pisali i dzwonili do nas, informując o ich zdaniem, dewastacji zieleni osiedla, a nie pracach mających służyć dobru roślin.

Od administracji osiedla dowiedzieliśmy się, że prace konserwatorskie prowadzone są tam w tym roku własnymi siłami. Pracownicy spółdzielni wykonują je przy wykorzystaniu sprzętu, jaki pozostaje w ich dyspozycji, czyli drabin i pił, a tym samym dokonują cięcia na takich wysokościach, do których mogą sięgnąć. Efekty ich pracy można obejrzeć w naturze, jak również w galerii pod tekstem.

Ponieważ podejrzenie drastyczności ciecia padło również na MZUK to i tam zapytaliśmy, czy to oni dokonują „konserwacji” drzew, choćby takich, które mogliśmy zaobserwować wzdłuż ulicy Michalusa w ubiegłym roku, gdzie po pracach „konserwatorskich” zniknęły 3 drzewa.

Odpowiedzialny za zieleń w MZUKu, pan Piotr Złęski stanowczo zaprzeczył, by MZUK miał cokolwiek wspólnego z drastycznym i często kończącym się obumarciem drzewa cięciem.

Przycinanie drzew jest czasem konieczne, jednak zawsze jest ono dla nich w mniejszym lub większym stopniu szkodliwe. Najczęściej popełnianym błędem jest nadużywanie tego zabiegu lub jego nieprawidłowe wykonanie, na przykład przeprowadzanie w nieodpowiednim terminie.

W gestii zarządców leży zapobieganie drastycznym cięciom drzew, takich jak znaczna redukcja korony, czy ogławianie. Im zdrowsze drzewo, tym pełniejsza jest jego korona i odwrotnie. Cięcia wykonuje się jedynie ze względu na utrzymanie drzew w dobrej kondycji lub bezpieczeństwa.

Regularne przycinanie korony, poza fizjologicznymi uwarunkowaniami, pozbawia środowisko dobroczynnego wpływu drzewa, pogarsza mikroklimat osiedli i komfort życia mieszkańców.

Zbyt obszerne cięcia osłabiają żywotność całego drzewa, gdyż powodują utratę ważnej części jego organów produkcyjnych. Im częstsze i poważniejsze cięcie, tym więcej ran i bram infekcji dla grzybów i bakterii. Drzewa iglaste już nie odbudują swych koron po przycinaniu (podobnie jak klon, jawor), natomiast w przypadku lipy lub grabu, możliwa jest ich częściowa regeneracja.

Na koniec należy przytoczyć obowiązujące podstawy prawne dotyczące zabiegów w obrębie koron drzew. Mówi o tym art. 82 ust. 1a ustawy z dnia 16.04.2004 roku o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.). Zgodnie z treścią, zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewienia mogą obejmować wyłącznie:

- usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi,|
- kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat,
- utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.

Niefachowe zabiegi pielęgnacyjne mogą podlegać karze pieniężnej wynikającej z art. 88 pkt 3 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, gdzie jest napisane: Wójt, burmistrz lub prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną za zniszczenie spowodowane niewłaściwą pielęgnacją terenów zieleni, zadrzewień, drzew lub krzewów.

Istnieje tu również zagrożenie karne wynikające z  art. 181 kodeksu karnego: Kto powoduje zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Zgodnie z powyższym, cięcie koron drzew możliwe jest tylko w ściśle określonych przypadkach i nie może być tutaj mowy o dowolności takiego działania.

Lek

źródło: własne i administrator24.info

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 11°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego