Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Starosta wręczył Most i Przęsło

Podziel się
Oceń

 Statuetkę Mosty Starosty otrzymał ksiądz doktor Jan Eling a Przęsło trafiło do Teatru Wygwizdanego Aktora.Dzisiejszą galę, połączoną z wręczeniem tych prestiżowych nagród, otworzył gospodarz miejsca czyli dyr Zdzisław Tohl. Powitał on gości, wśród których byli burmistrz Witold Kochan, posłanka Barbara Bartuś i marszałek Leszek Zegzda. Licznie przybyli również gorliczanie.


Zdzisław Tohl mówił krótko i przekazał głos staroście Mirosławowi Wędrychowiczowi. Pan starosta na początku swojego wystąpienia przywołał Andrzeja Sapkowskiego posługując się cytatem z jego książki „Historia i fantastyka” – „Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną”. Ten cytat idealnie oddaje główne przesłanie wręczanych dziś nagród starosty powiatu Gorlickiego.

Nagroda Mosty Starosty w formie statuetki symbolizującej most, zaprojektowana przez Zdzisława Tohla, wręczana została po raz trzynasty. Pierwsza w 2001 roku miała formę medalu. W sumie w latach 2001- 2013 roku, starostowie gorliccy uhonorowali tym prestiżowym wyróżnieniem 83 osoby. Nagrody główne otrzymali: Andrzej Stasiuk, Tadeusz Ślawski, Mirosław Czyżykiewicz, Zbigniew Preisner, Kwartet Camerata, Urszula Rojek, Mariola Cieniawa – Puchała, Janusz Sepioł, Zespół "Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki", Wydawnictwo „Czarne” Moniki Sznajdermana i Andrzeja Stasiuka, Leszek Zegzda, Szymon Modrzejewski prezes Stowarzyszenia Magurycz oraz śpiewak operowy Tomasz Kuk.

Od 2011 roku przyznawane jest także „Przęsło” dla młodych, zdolnych twórców i animatorów kultury. Pierwsze „Przęsło” otrzymał Młodzieżowy Teatr Eksperymentalny Shade, drugie zespół rockowy Back Off, a trzecie „Sie Dzieje” Grupa inicjatyw artystyczno – kulturalnych”.

W tegorocznej edycji Mostów Starosty Kapituła pod przewodnictwem starosty Mirosława Wędrychowicza w składzie: Zofia Kamińska, Bogusław Diduch, Zdzisław Tohl i Tadeusz Mikrut nominowała do tegorocznych Mostów 6 osób i 2 do Przęsła. Laureaci nagród głównych otrzymali z rąk starosty specjalne statuetki – Most i Przęsło, a wszyscy nominowani okolicznościowe grawertony. Spotkanie uświetnił koncert na skrzypce i fortepian Haliny i Włodzimierza Promińskich, w wykonaniu których usłyszymy Sonatine Op. 100 G-dur Antoniego Dvoraka.

Nominowani do nagrody Mosty Starosty 2014: Tadeusz Bochnia - nominowany za szczególnie udane połączenie historii i nowoczesności w dziele promocji rodzinnego miasta Biecza, Stanisław Bystrowicz - nominowany za szczególne osiągnięcia w dziedzinie animacji kultury i promocji walorów turystycznych Ziemi Gorlickiej, Piotr Czuchta - nominowany za konsekwencję i zaangażowanie w dziele zachowania łemkowskiego dziedzictwa kulturowego, Ksiądz doktor Jan Edling - nominowany za wybitne osiągnięcia w ratowaniu i rewitalizacji zabytków kultury narodowej, Henryk Kuś - nominowany za całokształt osiągnięć twórczych i pedagogicznych w dziedzinie kultury, Henryk Rąpała - nominowany za ważna inicjatywę na polu międzynarodowej współpracy kulturalnej Polski i Niemiec w dziedzinie muzycznego szkolnictwa artystycznego

Nominowani do PRZĘSŁA 2014: Michał Gryga - nominowany za próbę nowatorskiej ekspresji historycznej z zastosowaniem środków multimedialnych, Teatr Wygwizdanego Aktora - nominowany za znaczące osiągnięcia w ogólnopolskich konkursach teatralnych i promocji kultury żywego słowa wśród młodzieży.




Ks dr Jan Edling to osoba szczególnie zasłużona dla ratowania bezcennych zabytków Ziemi Gorlickiej, a także posiadająca olbrzymie zasługi na rzecz wychowania i wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, zwłaszcza młodzieży niepełnosprawnej.

Ks. dr Jan Edling od wielu lat prowadzi szeroko zakrojone działania na rzecz ratowania zabytków sakralnych Powiatu Gorlickiego. Z jego inicjatywy i jego staraniem dokonany został remont zabytkowej świątyni (byłej cerkwi) w Bednarce. Ksiądz Jan Edling w roku 2006 podjął również bezprecedensowy wysiłek uratowania dla przyszłych pokoleń barokowego kościoła w Lipinkach, który zakończył się w roku 2012 pełnym sukcesem. Z inicjatywy ks. Jana Edlinga i dzięki jego zabiegom otworzony został w Lipinkach Warsztat Terapii Zajęciowej aktywizujący i przygotowujący do życia w społeczeństwie osoby niepełnosprawne. To również ks. Edling jest pomysłodawcą i inicjatorem powstania w budynku tzw. „starej plebanii” w Lipinkach Diecezjalnego Ośrodka Profilaktyki i Wychowania im. Św. Józefa w Lipinkach.

Godne docenienia są niewątpliwie liczne dokonania ks. dra Jana Edlinga na rzecz społeczności Ziemi Gorlickiej, jego poświęcenie i zaangażowanie w ratowanie naszego dziedzictwa religijnego, kulturowego i historycznego, a zwłaszcza niezłomna postawa i wytrwałość w dążeniu do celu.

Kandydat zgłoszony przez: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lipińskiej „Jastrzębiec”, Piotr Popielarz.

Teatr Wygwizdanego Aktora działa od 2006 roku w Młodzieżowym Domu Kultury. W jego twórczej pracy wzięło udział około 60 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu gorlickiego. Teatr pracuje pod kierownictwem i opieką artystyczną Dominiki Kubali. Sięga do najlepszych tradycji sztuki i rzemiosła teatralnego nie stroniąc od oryginalnych, często nowatorskich pomysłów i rozwiązań inscenizacyjnych i scenariuszowych.

Teatr preferuje „sztukę wysokich lotów”, unikając komercji i tanich chwytów. Kształtuje to kulturę teatralną uczestników teatru jak i odbiorców, przede wszystkim naszej lokalnej społeczności pozbawionej na co dzień możliwości obcowania ze sztuką wartościową, a teatrem w szczególności. Aktorzy teatru to wprawdzie amatorzy ale poprzez warsztaty prowadzone przez aktorów m.in. z Teatru Groteska w Krakowie, Teatru Witkacego w Zakopanem, MCK Sokół Nowy Sącz i Tarnów oraz kadrę dydaktyczną PWST w Krakowie stają się profesjonalistami.

Teatr Wygwizdanego Aktora oraz jego aktorzy mają na swoim koncie szereg sukcesów i osiągnięć na szczeblu lokalnym, wojewódzkim i centralnym. Ostatnie to Grand Prix za spektakl „Listy do Pana Boga” w konkursie teatralnym Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was” w Zakopanem.

Kandydaturę zgłosiło Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Sękowa.

BP

fot: Jacek Spyra/fotogorlice.pl

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
intensywne opady deszczu

Temperatura: 10°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12