Komisja Rewizyjna pod przewodnictwem Jana Przybylskiego w składzie: Krzysztof Kosiba, Rafał Kukla, Edward Jamro, Józef Abram i Janusz Augustowski odbyła 11 posiedzeń, na których wypracowała 6 wniosków i 2 opinie. Komisja kontrolowała m.in.: inwestycje prowadzone przez Powiatowy Zarząd Drogowy i Wydział Rozwoju, wykonanie budżetu Powiatu, funkcjonowanie Powiatowego Urzędu Pracy w Gorlicach, a także analizowała zapisy Strategii Rozwoju Powiatu Gorlickiego.
Komisja Zdrowia, Spraw Społecznych i Pomocy Rodzinie pracowała pod przewodnictwem Bogusława Lenarda w składzie: Tomasz Płatek, Andrzej Matusik, Karol Górski, Stanisław Szura, Stanisław Kaszyk i Zygmunt Fryczek. Komisja wypracowała 10 wniosków i 23 opinie. Komisja była inicjatorem stanowiska w sprawie możliwych zagrożeń związanych z konsolidacją dyspozytorni pogotowia oraz zaproponowała podjęcie działań na rzecz walki z otyłością i nadwagą wśród młodzieży. Kilkakrotnie wnioskowała o dofinansowanie działalności Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Komisja podkreśliła, że ma dużą satysfakcję, iż szpital nie uległ przekształceniu w spółkę kapitałową, ma korzystne wyniki finansowe, rozwija różne formy opieki długoterminowej, kontynuuje działalność w zakresie elektrokardiologii.
Komisja Edukacji, Sportu, Dziedzictwa Kulturowego oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych pod przewodnictwem Zofii Kamińskiej w składzie: Adam Urbanek, Zygmunt Fryczek, Marek Ludwin, Andrzej Matusik, Zygmunt Potok, Mirosław Wędrychowicz, Bogusława Duda i Władysław Łaskawski, odbyła 12 posiedzeń, w tym 4 wyjazdowe do: Zespołu Szkół Zawodowych w Bieczu, Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu i Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowych w Bieczu, Zespołu Szkół Nr 1 w Gorlicach, Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kromera w Gorlicach i Zespołu Szkół Technicznych w Gorlicach. Komisja wypracowała 19 wniosków i 18 opinii. Komisja wysoko oceniła zaangażowanie Zarządu Powiatu na czele ze starostą M. Wędrychowiczem za podejmowanie licznych starań umożliwiających zdobycie znaczących funduszy na poprawę infrastruktury szkolnej i rozwój szkolnictwa zawodowego. Podziękowała także Radnym, naczelnikom i pracownikom Starostwa za dobrą współpracę.
Komisja Rozwoju Gospodarczego, Integracji Europejskiej i Promocji Ziemi Gorlickiej pracowała w składzie: Marek Ludwin – przewodniczący oraz Bogusław Lenard, Janusz Augustowski i Roman Dziubina. Komisja odbyła 10 posiedzeń i wypracowała 6 wniosków oraz 11 opinii.
Komisja Inwestycji i Infrastruktury Technicznej pod przewodnictwem Grzegorza Kosińskiego w składzie: Jan Przybylski, Karol Tenerowicz, Rafał Kukla, Zofia Kamińska, Krzysztof Kosiba, Marek Ludwin, Potok Zygmunt odbyła 13 posiedzeń i wypracowała 15 wniosków i 7 opinii. Komisja zapoznała się ze stanem i remontami dróg powiatowych i budynków użyteczności publicznej. Komisja spotkała się także z Komisją Budownictwa Rady Miasta Gorlice w celu wspólnego wypracowania priorytetów przebudowy i remontów dróg i chodników w Gorlicach.
Komisja Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa pracowała pod przewodnictwem Karola Tenerowicza w składzie: Zygmunt Potok, Władysław Łaskawski, Karol Górski, Stanisław Kaszyk. Komisja odbyła 10 posiedzeń, w tym 1 wyjazdowe i wypracowała 12 wniosków i 8 opinii. Komisja podjęła min. inicjatywy: wystąpienia do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o podjęcie działań w celu ograniczenia szkód wyrządzanych przez bobry, o prowadzenie wśród rolników szkoleń na temat roślin GMO, o rozszerzenie promocji gospodarstw ekologicznych i agroturystycznych oraz informowanie społeczeństwa o stanie bezpieczeństwa sanitorno-weterynaryjnego oraz o stanie roślin i nasiennictwa na obszarze powiatu. Komisja zwróciła uwagę na potrzebę zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną, czy unieszkodliwianie azbestu.
Komisja Budżetowo-Finansowa i Mienia Powiatu Gorlickiego pracowała pod kierunkiem Józefa Abrama w składzie: Tomasz Płatek, Grzegorz Kosiński, Marek Bugno, Edward Jamro, Stanisław Szura, Adam Urbanek i Mirosław Wędrychowicz. Komisja odbyła 11 posiedzeń, w których zawsze uczestniczyła skarbnik powiatu Krystyna Lewek. Komisja wypracowała 22 opinie.
Podczas XXXV Rada wysłuchała także i przyjęła sprawozdanie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2013 rok, która pracowała pod przewodnictwem starosty Mirosława Wędrychowicza. Komisja odbyła 3 posiedzenia oceniając m.in: działalność powiatowych służb, inspekcji i straży, zagrożenia porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli w powiecie gorlickim. W ubiegłym roku realizowany był mikroprojekt pn. Budowa systemu monitoringu bezpieczeństwa drogowego i środowiskowego w turystycznym obszarze nadgranicznym powiatu gorlickiego i kraju preszowskiego, finansowanego z Euroregionu Tatry. Miał on na celu podniesienie bezpieczeństwa publicznego w strefie przygranicznej, zwłaszcza pod względem wczesnego ostrzegania przed powodzią. Efektem projektu jest m.in. strona internetowa www.monitoring24.powiatgorlicki.pl, na której zamieszczane są dane dotyczące monitoringu powodziowego z 5 urządzeń radarowych monitorujących przepływ wodyw zlewni rz. Ropa i Biała Tarnowska z uwzględnieniem sytuacji hydrologicznej na zbiorniku Klimkówka. Zamieszczono także obraz z kamer wizyjnych – z 5 po stronie powiatu gorlickiego z miejscowości: Wysowa Zdrój, Uście Gorlickie, Klimkówka, Ropa i Sekowa oraz 8 po stronie słowackiej z miejscowości: Becherov, Klusov, Mihalov, Nizna Polanka, Obrucne, Smilno i Sverzov. Ponadto strona zawiera informacje turystyczne, komunikaty i ostrzeżenia meteorologiczne oraz o zanieczyszczeniu powietrza.
Następnie Rada Powiatu podjęła uchwały w sprawie:
- delegowania radnych Jana Przybylskiego i Krzysztofa Kosiby do pracy w Komisji Bezpieczeństwa i Porządku
- wyrażenia zgody na wydzierżawienie w trybie przetargowym nieruchomości w Szpitali Specjalistycznym w Gorlicach dla potrzeb utworzenia Pracowni Radiologii Zabiegowej oraz oddziału związanego z działalnością tej pracowni
- zmiany w Statucie Szpitala, wprowadzając do niego zapis o dodatkowym Zespole Ratownictwa Medycznego „P” stacjonującym w Bieczu od 1 kwietnia br.
Radni Powiatu po raz kolejny przeprowadzili zbiórkę pieniędzy, tym razem dla poszkodowanego w wypadku Wiesława, który wymaga stałej i kosztownej rehabilitacji. Przekazano 960 zł.
źródło: SP Gorlice
fot: SP Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze