Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Dziesiątki drzew zniknęło z cmentarza

Podziel się
Oceń

 Trwająca od pewnego czasu wycinka starych drzew na cmentarzu parafialnym, wzbudza w Gorlicach spore zainteresowanie. Jednych oburza, inni zaś przyjmują ją ze zrozumieniem. Roślinność cmentarza, a dokładniej wysokie drzewa, kształtują przestrzeń obiektu, dają zacienienie i osłonę od wiatrów. Wymagają one odpowiedniego podejścia, które  uwzględni specyficzne zagospodarowanie cmentarza.

 

Obecnie większość starych cmentarzy wymaga rewaloryzacji zieleni, z poszanowaniem jednak elementów architektury oraz zachowaniem dawnej kompozycji alei i żywopłotów. Jest to zadanie bardzo trudne i czasochłonne, a często wręcz niemożliwe.

Dlaczego niemożliwe?

Na dawnych ścieżkach i pod ogrodzeniami pojawiły się groby, stąd też brak miejsca na ponowne posadzenie drzew odtwarzających aleje czy żywopłoty. Ponadto w okresie zamknięcia cmentarzy katolickich, w ciągu 30 lat, wyrosło wiele samosiewów. Największym problemem ze starodrzewem, jest zachowanie bezpieczeństwa na cmentarzu. Niestety, stare drzewa obumierają, usychają im duże konary i gałęzie. Przy silnym wietrze, suche gałęzie łatwo się łamią i spadają, a spadająca gałąź, nawet niewielka, może spowodować wypadek o przykrych następstwach.

Od grudnia ubiegłego roku na gorlickim cmentarzu parafialnym trwa wycinka drzew. Właściciel cmentarza, proboszcz gorlickiej Bazyliki, ksiądz Stanisław Ruszel, zwrócił się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z wnioskiem o przeprowadzenie oględzin i wydanie decyzji, która pozwoli na wycinkę drzew zagrażających ludziom i grobowcom. Po oględzinach drzew, inspektor Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wydał decyzję, które z nich muszą zostać wycięte, a które powinny zostać poddane zabiegom konserwatorskim.

Pod siekiery, choć teraz, to raczej pod piły mechaniczne, pójdzie co najmniej 42 pozycje. Jako pozycje w tym przypadku rozumie się zarówno pojedyncze drzewa, jak też kilka mniejszych, jak w przypadku żywotników zachodnich. Po przeprowadzeniu tejże wycinki, proboszcz będzie zobowiązany do nasadzenia takiej samej ilości drzew, jaka została wycięta. Musi to zrobić do końca 2014 roku na terenie, którego jest właścicielem, ale niekoniecznie na cmentarzu. Jest on bowiem wpisany do rejestru zabytków, a obecnie  nie bardzo istnieje możliwość dokonania nowych nasadzeń drzew.

Gorlicki cmentarz parafialny nigdy nie był „prowadzany” w systemie parkowym. Rosnące na nim drzewa, to zarówno te, posadzone przez właścicieli grobów, jak i w dużej części samosiejki. Rosnące przez wiele lat i nie podlegające żadnym ingerencjom rośliny, już poczyniły w zabytkowej substancji cmentarza wiele szkód. Drzewa opierają się o mogiły, uginają się pod własnym ciężarem, zagrażając otoczeniu (zwłaszcza przy silnym wietrze). Głównym jednak zagrożeniem jest system korzeniowy. Poziomy zasięg korzeni u wielu gatunków drzew i krzewów, wielokrotnie przekracza zasięg korony np. u jesionu i świerka 2-3-krotnie, u sosen 1,5-2-krotnie, u niektórych krzewów nawet 5-10-krotnie.

Rozrastające się korzenie dużych drzew niszczą nagrobki, rozbijając znajdujące się w ich zasięgu piwniczki grobowców. Spacerując po naszym, cmentarzu możemy obserwować destrukcyjną działalność tych właśnie systemów korzeniowych.

Podczas przeprowadzonej w listopadzie kwesty na gorlickim cmentarzu parafialnym, zbierano datki na ratowanie zabytkowych mogił nekropoli. Wycinka zagrażających zabytkom drzew, wydaje się więc być jak najbardziej zasadna.

Dbałość o cmentarze, to cecha kulturalnych społeczeństw. Mamy tego dowody od pradawnych czasów. Dbałość o nie zanika jedynie w okresach wojen, kiedy stają się terenami zaciętej walki. Dziś cmentarze są nie tylko miejscem świętym, przeznaczonym na pochówki, lecz również miejscem rekreacji, czego jeszcze w polskiej tradycji nie było. Cmentarze, zwłaszcza te stare, zabytkowe, nastrajają swoją atmosferą do refleksji. Spacerując po nich, można wiele się dowiedzieć o historii miejsca i ludzi tu pochowanych. Tymczasem nie tylko upływ czasu, ale i dziko rosnące i groźne drzewa, mogą doprowadzić do całkowitej dewastacji naszego cmentarza. Drzewa nie dbają o groby naszych przodków, rosną, a ich niszczycielska działalność może być powstrzymana jedynie przez człowieka.

Nie wszystkim może podoba się decyzja księdza proboszcza o wycince drzew, ale nie zmienia to faktu, że była ona słuszna, a właściciele dewastowanych przez drzewa  mogił, odetchną wreszcie z ulgą.

A co państwo sadzicie? Czy wycinka drzew na cmentarzu była zasadna?

Zapraszamy do dyskusji.

BP

fot: Jacek Spyra/fotogorlice.pl

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 7
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 16°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego