Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep odzieżowy Roma, Gorlice, ul. Ogrodowa 25
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 12 do 25 maja 2025]
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Redyk Karpacki podsumowany

Podziel się
Oceń

 Od wiosny do jesieni br. na 1200. kilometrowej trasie odbywał się Redyk Karpacki.  Pięciu pasterzy wypasało dwa stada po 300 owiec każde na stokach Karpat, Beskidów i Tatr od Rumunii przez Ukrainę, Słowację, Czechy i Polskę. Niezwykli goście byli także w powiecie gorlickim. Teraz główni organizatorzy tej historycznej wędrówki, Fundacja Partnerstwo Transhumancyjne i Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna „Beskid Zielony”, podsumowali realizację projektu oraz przekazali podziękowania za pomoc w organizacji redyku.

 

Uroczyste spotkanie podsumowujące przebieg Redyku Karpackiego odbyło się w kasztelu w Szymbarku. Uczestniczyli w nim m.in. Prezes Fundacji Partnerstwo Transhumancyjne Piotr Kohut i prezes Beskidu Zielonego Andrzej Orchel.  Przekazali oni podziękowania i dyplomy uznania dla osób, które włączyły się w przygotowania i przeprowadzenie historycznej wędrówki pasterskiej przez Karpaty w ramach projektu „Karpaty Łączą” na obszarze Beskidu Niskiego i Beskidu Sądeckiego. Wyrazili nadzieję, że również w przyszłości będą mogli liczyć na współpracę dla promocji kultury pasterskiej. Wśród wyróżnionych osób znalazł się m.in. starosta Mirosław Wędrychowicz.

Z wielkim uznaniem odnoszę się do projektu Redyk Karpacki „Transhumance 2013”, który nawiązuje do niestety zanikającej w naszym regionie tradycji pasterskiej oraz łączy w sobie aspekty kulturowe, społeczne i gospodarcze – mówi starosta Mirosław Wędrychowicz.   Karpaty nazwane przez ks. Józefa Tischnera „środkiem świata” i „domem siedmiu narodów”, to wyjątkowe pasmo górskie będące enklawą unikatowej przyrody i kolebką kultur wielu narodów. Promowanie tego dorobku, zwłaszcza w tak wyjątkowy sposób, jest godne doceniania. Gratuluję pomysłodawcom i wyrażam nadzieję na kontynuację tego wyjątkowego projektu oraz na rozwijanie ponadregionalnej współpracy w rejonie Karpat.

Międzynarodowy projekt kulturowy Redyk Karpacki Transhumance 2013 realizowany był od 11 maja do 14 września 2013 roku. Tradycyjna wędrówka pasterzy z owcami odbywała się przez tereny karpackich państw: Rumunii, Ukrainy, Polski, Słowacji i Czech.  Trasa, którą pokonało: 5 pasterzy pod kierunkiem bacy Piotra Kohuta, 2 stada po 300 owiec, osły, psy i konie trwała ponad 100 dni. Wędrowcy pokonywali dziennie około 10-15 km, a łącznie przeszli trasę długości 1200 km. W sierpniu Redyk zawitał do powiatu gorlickiego. Redyk Karpacki został zorganizowany dla uczczenia wędrówek pasterzy wołoskich, które doprowadziły do zasiedlenia Karpat i powstania wspólnej, wysokogórskiej kultury pasterskiej, łączącej społeczności z zamieszkujące Karpaty po dzień dzisiejszy, stąd głównym celem Redyku było międzynarodowe spotkanie ludzi żyjących i tworzących w Karpatach. Redyk ma integrować społeczności pasterskie w Karpatach, ma promować walory turystyczne, zdrowotne i geograficzne regionu oraz kulturę, tradycję i produkty regionalne, ma zwrócić uwagę możliwości szerszej współpracy ponad granicami powiatów, województw i państw, a także przeciera ślady pod wytyczenie szlaku turystyki kulturowej.

Redyk to nie tylko wędrówka owiec ale także szereg imprez towarzyszących tj. festiwale prezentujące tradycje pasterskie, występy kapel i zespołów regionalnych, pokazy sztuki ludowej i rękodzieła, prezentacje kuchni regionalnej oraz tradycyjnych produktów.

 

Projekt "Karpaty łączą" Mechanizm konsultacji i wspólpracy dla wdrożenia Konwencji Karpackiej był współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Unii Europejskiej. Więcej o Redyku na stronie www.transhumance.pl

Ewa Żarnowska/starostwo powiatowe

fot:  Fundacja "Partnerstwo Transhumance"

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12