Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Kim dziś jest Patriota?

Podziel się
Oceń

Dziś Święto odzyskania przez Polskę niepodległości. 95 lat temu zakończyła się I wojna światowa, w wyniku której Polska powróciła na mapy świata. Znów my Polacy mogliśmy się określić w państwie, mogliśmy się określić na jakiś ziemiach, które były naszym domem. To święto jest najważniejsze ze wszystkich jakie obchodzimy w ciągu roku. Ma też duże znaczenie w stosunku do świąt kościelnych, gdyż gdyby do odzyskania tej niepodległości nigdy nie doszło, kto wie czy moglibyśmy oficjalnie obchodzić święta religijne.

 

To dla mnie bardzo piękny dzień, mimo iż to zaawansowana jesień i rzadko się zdarza by pogoda dopisywała o tej porze roku. Dla mnie dzień szczególny, dzień który traktuję wyjątkowo. Staram się zawsze sięgnąć do historii i choć wyobrazić sobie jakie przemiany stawały się faktem 95 lat temu. Jak wyglądała wojna, jak smakowała porażka, zabory i jak smakowało odzyskanie niepodległości. Dziś wielu tego nie docenia. Jest to po trosze naturalne, gdyż od tego czasu minęło tak dużo czasu, że mało jest osób, które to pamiętają. Nie znaczy to jednak, że jeśli ktoś żyje w innych czasach nie musi pamiętać o przeszłości. Jest przecież wiele tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie, które chętnie pielęgnujemy i praktykujemy. Jednak jeśli chodzi o pamięć o bohaterach różnych wojen i powstań to jest z tym kiepsko. Ktoś powie: „Mamy XXI wiek, wojny dawno za nami, mamy otwartą Europę. Po co rozdrapywać rany…” Choć w zasadzie należałoby się z tym zgodzić uważam, że nie można pamięci o historii narodu traktować jako coroczne rozdrapywanie ran i ponowne wzniecanie konfliktów.

Zauważam, że moi rówieśnicy i dzisiejsza młodzież nie wiele wie o historii Polski. Moi koledzy nie potrafią odpowiedzieć na pytanie: Kiedy wybuchła II wojna światowa? I nie chodzi o dokładny dzień, ale tylko rok. Na pytanie dlaczego nie wiedzą odpowiadają wprost, że do niczego jest im to w życiu nie potrzebne. Zgadza się, żaden z nich nie jest nauczycielem historii, ani nie wykorzystuje tej wiedzy w jakikolwiek inny sposób do pracy zawodowej. Ja też, ale uważam, że na ile jest to możliwe podstawy historii swojego państwa znać powinienem. To czego nauczono lub nie moich kolegów i koleżanki, dzisiejszych trzydziestoparolatków to jednak pół biedy. Gorzej jeśli naszą młodzież i dzieci nie uczy się tego, lub uczy się w sposób błędny.

Mam tutaj na myśli tekst „Mazurka Dąbrowskiego”. Ze świeczką szukać Polaka, który śpiewa: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…” mimo, że tak brzmi właśnie początek naszego hymnu. Zdecydowana większość zapomniała czego w szkole uczono i najnormalniej w świecie poprawiła tę polską mowę. Całe stadiony na Euro 2012 śpiewały: Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy…”  Jasne jest, że tak brzmi właśnie poprawna wymowa tego zdania, ale tu chodzi przecież o tradycje i faktyczne brzmienie słów, które powstały wiele lat temu i są zapisane w ustawie. Większość z was uzna, że całkowicie przesadzam i czepiam się słówek. Być może macie rację skoro chcecie „poprawnie śpiewać”, a nie jak za króla Ćwieczka. Czym innym jest jednak to o co zapytał mnie mój syn kilka dni temu:

-Powinno się śpiewać póki my żyjemy, czy kiedy my żyjemy?   

-Kiedy my żyjemy – odpowiedziałem

-Bo Pani w przedszkolu nas uczy …póki my żyjemy.

Załamałem ręce. To świadczy tylko o przygotowaniu nauczycieli. Syn wie jak powinno się śpiewać. Uczyłem go tego już 2 lata temu. Jak nasze dzieci i młodzież mają znać historię, tradycje, skoro nauczyciele ich błędnie jej uczą?

Przy dzisiejszej okazji nie mogę nie omówić pojęcia patriota. Co ono oznacza? Co oznaczało kiedyś, a co dziś? Czy definicja uległa zmianie, lub czy powinna ulec? Gdyby mnie obcokrajowiec zapytał kto dla Polaka jest patriotą nie potrafiłbym mu odpowiedzieć. Wspomogłem się internetem i z szybkiego wyszukiwania wyszło jedno zdanie: osoba poświęcająca się własnej ojczyźnie. Nie mogę się nie zgodzić z tym, jednak patrząc właśnie na otaczających mnie ludzi, ich zainteresowanie swoją ojczyzną i wiedzę o niej zastanawiam się, czy definicja ta nie musi być przebudowana.

Trudno mi bowiem znaleźć osobę zarówno z ekranu telewizora jak i z własnego podwórka, która bezspornie spełniała by w pełni warunki nazwania jej patriotą. Takich osób jest niezwykle mało niestety. Być może dziś być patriotą, to pamiętać o historii swojej ojczyzny, poprawna znajomość hymnu, a najważniejsze to prawdziwe świętowanie 11 listopada czy 3 maja.

Ja jednak uważam, że definicja nie powinna ulegać zmianie. Dla mnie patriota zawsze będzie osobą, która poświęca się dla swojej ojczyzny.

Zapraszam do wspólnego udziału w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika powstańców styczniowych na gorlickim cmentarzu parafialnym o godzinie 11:30.

(adr)   


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 6
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego