Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 12 do 25 maja 2025]
ReklamaOśrodek Jeździecki Końskie Zacisze - pensjonat dla koni, jazda konna, lokal do wynajęcia - Jankowa 47, 38-350 Bobowa - ZADZWOŃ  601 702 207
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Gorlicki szpital w elicie jakości

Podziel się
Oceń

 By się nie cofać trzeba biec ile sił do przodu – słowa, które w trakcie dzisiejszej skromnej uroczystości wypowiedział dyrektor gorlickiego szpitala, w pełni pokazują to, co dzieje się w tej placówce. W ciągu ostatnich 10 lat na inwestycje w szpitalu przeznaczono ponad 42 miliony złotych. W tym samym czasie zakupiono sprzęt za przeszło 14 milionów. Ciężka praca lekarzy, pielęgniarek, położnych i personelu pomocniczego zaowocowała  przyznaniem przez Ministra Zdrowia akredytacji Szpitalowi Specjalistycznemu im. H. Klimontowicza w Gorlicach. Certyfikatu akredytacyjnego w dowód uznania dla jakości świadczonych w szpitalu usług medycznych oraz stosowanych procedur mających na celu bezpieczeństwo pacjentów. 

 

Nasza placówka znalazła się w gronie dziesięciu wyróżnionych ostatnio w ten sposób jednostek opieki zdrowotnej z całej Polski a tym samym dołączyła do ekskluzywnego klubu 136 szpitali w Polsce, które mogą się poszczycić taką akredytacją. Gorlicki szpital jest 14 placówką z Małopolski na tej liście.

Okazały dokument, z rąk Jerzego Henniga, dyrektora Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, odebrał dyrektor szpitala Marian Świerz. W tej uroczystości uczestniczyli, nie ukrywający dumy, pracownicy szpitala. Równie dumny był goszczący w szpitalu starosta powiatu gorlickiego Mirosław Wędrychowicz. Wśród gości pojawił się też radny wojewódzki Paweł Śliwa i pani burmistrz Biecza Urszula Niemiec.

Wysiłek organizacyjny pracowników szpitala, stałe podnoszenie jakości usług w nim świadczonych sprawia, że 84 procent pacjentów tej placówki wystawia jej ocenę dobra a ponad 70 procent stwierdziło, że byli by skłonni rekomendować gorlicki szpital swoim bliskim i znajomym.

Akredytacja została zdobyta przez gorlicki szpital w ramach  projektu "Wsparcie procesu akredytacji zakładów opieki zdrowotnej", który współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.  Przyznawana jest przez Ministra Zdrowia za pośrednictwem Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia na podstawie decyzji Rady Akredytacyjnej. W skład Rady wchodzą:

dr hab. Rafał Niżanowski – przewodniczący Rady

dr hab. Mirosława Jadwiga Pietruczuk - Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych

dr n. med. Piotr Warczyński - Ministerstwo Zdrowia

dr n. med. Wojciech Marquardt - Naczelna Rada Lekarska

dr n. med. Irena Walecka-Herniczek - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

płk. dr Piotr Dzięgielewski - Ministerstwo Obrony Narodowej

mgr Małgorzata Kowańska - Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych

dr Jan Wolańczyk - Kolegium Lekarzy Rodzinnych

mgr Janina Pawłowska - Naczelna Izba Aptekarska

dr n. med. Adam Borowicz - Towarzystwo Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej w Polsce

prof. dr n. med. Grzegorz Wallner - Towarzystwo Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej w Polsce

inż. Jan Czeczot - Stowarzyszenie Menadżerów Opieki Zdrowotnej

 

Certyfikat akredytacyjny obwiązywać będzie do września 2016 roku. Zanim jednak został przyznany szpital odwiedzili wizytatorzy akredytacyjni, którzy na postawie przeglądu dokumentacji, rozmów z kierownictwem, personelem i pacjentami ocenili w jakim stopniu szpital spełnia akredytacyjne wymogi. Okazało się, że szpital wypełnia aż 241 standardów akredytacyjnych w 19 obszarach m. in. bezpieczeństwa pacjenta, jakości terapii i jakości zarządzania. Ogromny wysiłek podjęty ze strony dyrekcji szpitala i całego personelu zaowocował na początku października przyznaniem certyfikatu akredytacyjnego, dzięki któremu szpital będzie jeszcze bardziej konkurencyjny w stosunku do innych podmiotów, które ubiegają się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. To także gwarancja bezpieczeństwa dla pacjentów, którzy mogą mieć pewność, że lecząc się w naszym szpitalu otrzymują usługi na najwyższym poziomie zgodnie z najnowszą wiedzą, technologią medyczną i normami unijnymi.

W 2012 r. w szpitalu wdrożono System Zarządzania Jakością ISO 2001:2008, który jest międzynarodową normą, obligując placówkę do  świadczenia usług zgodnie z przyjętymi standardami.

 BP

fot: Jacek Spyra/fotogorlice.pl

 

Co to jest akredytacja? (cyt. za www.cmj.gov.pl )

Wśród zewnętrznych metod zapewnienia wysokiej jakości świadczeń akredytacja jest najszerzej sprawdzoną na świecie i najskuteczniejszą. Jej rola we współczesnych systemach zdrowotnych polega głównie na wyszukiwaniu zagadnień, które w największym stopniu wpływają na poziom świadczeń i bezpieczeństwo pacjentów. W tych obszarach tworzone są mierzalne kryteria oceny placówek opieki zdrowotnej określonego typu np. szpitali, lecznictwa otwartego, czy zakładów opieki długoterminowej, zwane standardami akredytacyjnymi. Standardy te mają charakter dynamiczny, podlegają okresowej modyfikacji, zależnie od szybkości wywoływania pożądanych efektów. Dzięki temu spełnione jest założenie akredytacji polegające na stałym stymulowaniu do osiągania poziomu optimum, jaki wyznaczają standardy akredytacyjne. Każdorazowo wymogi standardów muszą być na poziomie możliwie wysokim, a przy tym jednak realnie osiągalnym.

Najcenniejszym elementem systemu akredytacji jest to, iż pojedyncza placówka, taka jak szpital, ma możliwość dokonania samooceny poprzez porównanie się z wzorcami dobrego postępowania jakimi są, przyjęte explicite, standardy akredytacyjne. Określenie w ten sposób własnych słabych stron pozwala osobom zajmującym się jakością na poszukiwania sposobów poprawy funkcjonujących wewnątrz jednostki procesów.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaBudżet obywatelski 15 maja do 13 czerwca - GŁOSUJ!
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 20 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: AgaTreść komentarza: Ten obraz najprawdopodobniej namalowała Anna Sroczanka , widzę wyraźne podobieństwo w technice, która jest charakterystyczna dla jej stylu. Znam jej twórczość , gama kolorystyczna oraz ogólna kompozycja, bardzo przypominają jej inne prace.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 10:14Źródło komentarza: Znaleziony w Szwecji obraz ukazuje kościół w Libuszy – pomóż go zidentyfikowaćAutor komentarza: bocianTreść komentarza: weż zmien se apke na lepszą,naprawdę wstydData dodania komentarza: 18.05.2025, 08:21Źródło komentarza: Niedziela z chłodem i popołudniowym deszczem [PROGNOZA POGODY NA DZIŚ]Autor komentarza: MatiTreść komentarza: Oj biedny przy 50 nie opanował maszynyData dodania komentarza: 18.05.2025, 08:18Źródło komentarza: Rozbój. Zdarzenie drogowe na łuku drogi [FOTO]Autor komentarza: EmerytTreść komentarza: Dzień Dobry! Proszę nie traktować mojego wpisu w kategoriach że się wymądrzam. Piszę tak jak odbieram tę pracę. Zgadza się - zimowa sceneria, kościółek w Libuszy - akwarelka malowana od strony potoku Libuszanka. Świadczy o tym występująca na obrazie stara szopa usytuowana przy ścieżce do szkoły podstawowej zlokalizowanej w domu p. Kasperskich do której uczęszczałem. Mieszkałem ponad 20 lat w sąsiedztwie p. Stanisława Hubnera i często widywałem Go ze sztalugami w terenie, co w jakimś sensie może świadczyć, że w pracach oprócz scenerii liczyły się też detale. Widywałem sporo prac p. Hubnera z tytułu sąsiedztwa i koleżeństwa z Jego dziećmi co sprawiało, że przebywałem czasem w jego domu i otoczeniu prac. Może się mylę, może to praca z wczesnego okresu malarstwa, ale p. Hubner miał inne - "takie lekkie pociągnięcia pędzla" oraz wg mnie bardziej finezyjną "grę światła" na swoich pracach. Ponadto obok wieży widać raczej kontury drzewa iglastego (świerk) - a jeżeli już, to za kościółkiem od strony półn - zach rośnie kilkusetletni potężny dąb. Brak też nadbrzeżnych krzaków nad potokiem o przy szopie. Ten świerk w tle to raczej artystyczna dodatkowa impresja a p. Hubner raczej by nie pomylił takich szczegółów. Moim skromnym zdaniem to raczej nie jest praca p. Stanisława Hubnera. Kończąc muszę dodać, że z tego co pamiętam i co widziałem, prace p. Hubnera z lat 50 - 70-tych były podpisane (chyba) w prawym dolnym rogu obrazu. Jeszcze taka uwaga. Z akwarelami pracował też brat p. Stanisława Hubnera Waldemar a potem w późniejszych latach syn Robert. Pozdrawiam Roman G.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 05:58Źródło komentarza: Znaleziony w Szwecji obraz ukazuje kościół w Libuszy – pomóż go zidentyfikować
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12