Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 12 do 25 maja 2025]
ReklamaOśrodek Jeździecki Końskie Zacisze - pensjonat dla koni, jazda konna, lokal do wynajęcia - Jankowa 47, 38-350 Bobowa - ZADZWOŃ  601 702 207
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Pamiętajcie o zegarkach nadchodzi czas zimowy

Podziel się
Oceń

Dzisiejszej nocy nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. 27 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej. Czas letni zacznie znów obowiązywać 30 marca 2014 r W Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

 

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.

Zmiany czasu mogą prowadzić do zaskakujących sytuacji. Przykładowo, możliwe jest, że w przypadku porodu bliźniaków, ten z pary który urodził się jako pierwszy może mieć oficjalnie zapisaną późniejszą godzinę narodzin, niż jego brat. Jest to możliwe jeżeli poród nastąpiłby w noc zmiany czasu z letniego na zimowy i pierwszy bliźniak urodziłby się o godz. 2:55 w nocy, a jego brat 10 minut później. W ten sposób na skutek cofnięcia zegara o godzinę, oficjalny czas narodzin tego drugiego byłby ustalony na 2:05, a nie na 3:05. Z drugiej strony, podczas zmiany z czasu zimowego na letni między godziną 2:00 a 3:00 w nocy nie ma żadnych narodzin.

Pomyłka związana ze stosowaniem zmian czasu w 1999 roku doprowadziła do udaremnienia zamachu w Izraelu. We wrześniu kiedy planowany był zamach na Zachodnim Brzegu Jordanu panował jeszcze czas letni, podczas gdy w Izraelu już czas standardowy (zimowy). Zamachowcy na Zachodnim Brzegu przygotowali ładunek wybuchowy dla swoich kompanów w Izraelu, ale ustawili zapalniki czasowe według swoich zegarków, co spowodowało, że ładunki eksplodowały godzinę za wcześnie według czasu izraelskiego -- zabijając przy tym terrorystów.

Wszyscy wiemy, że zmiany czasu bywają kłopotliwe, mimo licznych przypomnień w mediach nietrudno zapomnieć o przestawieniu zegarków na właściwy czas. Sytuację ułatwia jednak fakt, że w Polsce obowiązuje ta sama strefa czasowa i zmiany czasu są dokonywane jednocześnie w każdym jej obszarze. Problem pojawia się w krajach, które ze względu na swój obszar stosują kilka stref czasowych. W latach pięćdziesiątych oraz sześćdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych daty przejścia na czas letni i z powrotem były ustalane lokalnie wedle uznania lokalnych władz. Jednego roku doprowadziło to do tego, że w różnych obszarach stanu Iowa obowiązywały łącznie 23 różne daty zmian czasu! To prowadziło do kuriozalnych sytuacji, w których pasażerowie dalekobieżnych linii autobusowych musieli podczas jednej podróży przestawiać zegarki, nawet siedmiokrotnie! Skutkowało to również zwiększonymi kosztami ze względu na konieczność przygotowywania skomplikowanych rozkładów jazdy uwzględniających wszystkie te lokalne przejścia z jednego na drugi czas.

Co ciekawe, również na Antarktydzie stosowane są zmiany czasu, jednak z innych powodów. W okresie od maja do września na Antarktydzie trwa zima polarna, podczas której dociera niewiele światła słonecznego i jest stale ciemno (noc polarna). W miesiącach letnich natomiast, nachylenie Ziemi względem Słońca powoduje, że światło dociera cały czas, niezależnie od pory dnia. Stosowanie zmian czasu wynika zatem nie z chęci oszczędzania światła słonecznego, ale z innych powodów. Na kontynencie tym znajduje się wiele stacji badawczych z różnych krajów świata. Stosuje się w nich zazwyczaj taki czas, jak w kraju macierzystym, z którego otrzymywane są dostawy żywności, sprzętu itp. Z tego powodu, jeżeli w kraju macierzystym dokonywane jest przejście z jednego czasu na drugi (z letniego na zimowy lub odwrotnie), to stacje również dostosowują czas lokalny do tych zmian.

opracował: BP

źródło: kalendarzswiat.pl

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaMajowa promocja dla klientów
ReklamaBudżet obywatelski 15 maja do 13 czerwca - GŁOSUJ!
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 17 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: EmerytTreść komentarza: Dzień Dobry! Proszę nie traktować mojego wpisu w kategoriach że się wymądrzam. Piszę tak jak odbieram tę pracę. Zgadza się - zimowa sceneria, kościółek w Libuszy - akwarelka malowana od strony potoku Libuszanka. Świadczy o tym występująca na obrazie stara szopa usytuowana przy ścieżce do szkoły podstawowej zlokalizowanej w domu p. Kasperskich do której uczęszczałem. Mieszkałem ponad 20 lat w sąsiedztwie p. Stanisława Hubnera i często widywałem Go ze sztalugami w terenie, co w jakimś sensie może świadczyć, że w pracach oprócz scenerii liczyły się też detale. Widywałem sporo prac p. Hubnera z tytułu sąsiedztwa i koleżeństwa z Jego dziećmi co sprawiało, że przebywałem czasem w jego domu i otoczeniu prac. Może się mylę, może to praca z wczesnego okresu malarstwa, ale p. Hubner miał inne - "takie lekkie pociągnięcia pędzla" oraz wg mnie bardziej finezyjną "grę światła" na swoich pracach. Ponadto obok wieży widać raczej kontury drzewa iglastego (świerk) - a jeżeli już, to za kościółkiem od strony półn - zach rośnie kilkusetletni potężny dąb. Brak też nadbrzeżnych krzaków nad potokiem o przy szopie. Ten świerk w tle to raczej artystyczna dodatkowa impresja a p. Hubner raczej by nie pomylił takich szczegółów. Moim skromnym zdaniem to raczej nie jest praca p. Stanisława Hubnera. Kończąc muszę dodać, że z tego co pamiętam i co widziałem, prace p. Hubnera z lat 50 - 70-tych były podpisane (chyba) w prawym dolnym rogu obrazu. Jeszcze taka uwaga. Z akwarelami pracował też brat p. Stanisława Hubnera Waldemar a potem w późniejszych latach syn Robert. Pozdrawiam Roman G.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 05:58Źródło komentarza: Znaleziony w Szwecji obraz ukazuje kościół w Libuszy – pomóż go zidentyfikowaćAutor komentarza: Nocny MarekTreść komentarza: Słabe to "dzieło" wartość raczej tylko sentymentalna.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 00:06Źródło komentarza: Znaleziony w Szwecji obraz ukazuje kościół w Libuszy – pomóż go zidentyfikowaćAutor komentarza: GosiaTreść komentarza: Obstawiam że P. Stanisław Hubner a może Olek ŚliwaData dodania komentarza: 17.05.2025, 23:26Źródło komentarza: Znaleziony w Szwecji obraz ukazuje kościół w Libuszy – pomóż go zidentyfikowaćAutor komentarza: GosiaTreść komentarza: Obstawiam że Stanisław Hubner a może Olek ŚliwaData dodania komentarza: 17.05.2025, 23:02Źródło komentarza: Znaleziony w Szwecji obraz ukazuje kościół w Libuszy – pomóż go zidentyfikować
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12