Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 12 do 25 maja 2025]
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Digitalizacja druków cerkiewnych

Podziel się
Oceń

Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej „Elpis”  realizuje kolejny projekt mający na celu zachowanie dorobku materialnej kultury prawosławia w naszym regionie. Digitalizacja wybranych ksiąg cerkiewnych zyskała wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki czemu zeskanowanych zostanie 30 ksiąg, które następnie, umieszczone na stronie internetowej, udostępnione zostaną każdemu zainteresowanemu XVII i XVIII wiecznymi starodrukami cyrylicznymi.

 

Dostęp do kolekcji ze względu na jej stan, jest utrudniony, chcemy za pomocą Internetu umożliwić korzystanie z zasobów większej rzeszy odbiorców. Na przygotowanej stronie internetowej zostanie bezpłatnie udostępniony opracowany materiał, z którego będą mogły korzystać osoby z kraju i zagranicy – mówi ks. dr Roman Dubec, dyrektor  Ośrodka i koordynator projektu. Nasze działania są kontynuacją prac, które rozpoczęliśmy dwa lata temu. Już w tej chwili na stronie www.okp-elpis.pl można korzystać z 30 woluminów zdigitalizowanych periodyków z naszych zbiorów.

Diditalizowane księgi to w dużej mierze obiekty pochodzące z nieistniejących już świątyń, a więc obiekty które często są jedynym materialnym dowodem istnienia świątyni i tym samy niezwykle cennym obiektem historycznym i dziedzictwa kulturowego regionu. Często są to obiekt bardzo zniszczone, wymagające pilnych prac konserwatorskich. ks. Roman ma nadzieję, że digitalizacja pozwoli trwale zachować w postaci cyfrowej obiekt ulegający stopniowej destrukcji, ale także, w co głęboko wierzy, umieszczenie opracowanego zdigitalizowanego obiektu na stronie internetowej może pomóc w znalezieniu środków na ich konserwacje. Udostępnienie na stronie internetowej wspomoże także szerszy dostęp do cennych zabytków badaczom i osobom nauki z dziedzin piśmiennictwa, slawistyki, historii sztuki i lingwistyki.

Projekt rozpoczął się w maju a zakończy w październiku prelekcją i prezentacją obrazującą efekty prac.

opracował: BP

fot: www.okp-elpis.pl{jcomments on}

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 12°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12