Projekt Mobilności IVT (praktyki i staże dla uczniów w początkowym etapie kształcenia zawodowego) pt.„Profesjonalizm i Integracja Potęgą Zjednoczonej Europy” został zrealizowany w ramach Programu Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie”, a napisany był przez mgr Annę Krężołek we współpracy z mgr Bogusławą Dudą oraz mgr inż. Anną Jasińską.
Działania w ramach projektu, który w całości został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w wysokości 129.769,00 EUR rozpoczęły się 1 czerwca 2011 r. a zakończyły 31 maja 2013r.
Główny cel projektu był zgodny z krajowym priorytetem programu i koncentrował się na walce z wykluczeniem społecznym osób szczególnie narażonych na bezrobocie poprzez ciągłe doskonalenie kwalifikacji zawodowych, rozwój europejskich kompetencji takich jak: komunikacja w języku obcym - angielskim, wzbogacanie języka branżowego, podnoszenie kompetencji informatycznych oraz budowanie postaw przedsiębiorczych.
W stażu wzięło udział 37 uczestników w zawodzie Technik Informatyk i Technik Ekonomista, którzy odbyli czterotygodniową praktykę zawodową W Plymouth, w Anglii. Młodzież została zakwaterowana u rodzin angielskich z pełnym wyżywieniem oraz otrzymała kieszonkowe na drobne wydatki.
Uczniowie pracowali, poznawali struktury organizacyjne firm brytyjskich oraz doskonalili umiejętności zarówno językowe jak i zawodowe.
Ponadto w ramach programu kulturowego stażyści uczestniczyli w trzech całodniowych wycieczkach, zwiedzono Eden Project – ogród botaniczny w hrabstwie Kornwalia, wioskę Boscastle i Cockington położoną w Kornwalii oraz miejscowość Tintagel, która według legendy związana jest z królem Arturem i Rycerzami Okrągłego Stołu.
Młodzież uczestniczyła również w spotkaniach integracyjnych, konwersacjach z rodzimymi użytkownikami języka angielskiego oraz innymi uczestnikami staży oraz sesjach filmowych. Dla praktykantów został również zorganizowany tygodniowy kurs języka angielskiego, gdzie doskonalili umiejętności językowe.
Odbywanie praktyk zawodowych w Anglii przyczyniło się do kształtowania otwartości i wrażliwości międzykulturowej oraz umiejętności adaptowania do warunków życia i pracy w innym kraju europejskim. Nabyte kompetencje zawodowe zostały potwierdzone certyfikatem Europass Mobilność.
Opracowała koordynator projektu Anna Krężołek
źródło: starostwo powiatowe{jcomments on}
Napisz komentarz
Komentarze