Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 12 do 25 maja 2025]
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Miniatury cerkwi w Bartnem

Podziel się
Oceń

Drewniane modele prawosławnych i grekokatolickich cerkwi Łemków, Bojków, Hucułów i Słowaków, zarówno tych, które przetrwały, jaki i tych, po których zostały jedynie zdjęcia i wspomnienia, od 14 lipca (niedziela) można oglądać w Cerkiwi greckokatolicka pw. św. Kosmy i Damiana w Bartnem. Kilka z zaprezentowanych na wystawie cerkwi można zobaczyć już tylko na zdjęciach lub właśnie w drewnianej miniaturze.

 

Po wysiedleniu (w ramach akcji „Wisła”) wiele z nich zostało bowiem zniszczonych, spalonych lub – pozbawione opieki i gospodarzy – rozpadły się ze starości. Wszystkie miniaturowe rekonstrukcje Michał Warchił wykonał w swoim legnickim mieszkaniu na osiedlu „Kopernik”. Wybudowanie jednej zabiera mu ok. 200 godzin, czyli miesiąc bardzo intensywnej pracy, wymagającej precyzji i – często trudno dostępnych – dokumentów.

Michał Warchił urodził sie w 1941 r. w Krempnej. W 1947 w ramch akcji „Wisła” wysiedlony do Ogard k. Strzelec Krajeńskich. Od roku 1963 mieszka w Legnicy. Fascynuje go drewniana architektura cerkiewna. Świadomość niszczenia cerkwi sprawia, że już w latach 80- tych podejmuje pierwsze próby tworzenia ich miniatur. Cerkwie łemkowskie, huculskie, bojkowskie wykonuje na podstawie pomiarów, szkiców, zdjęć i materiałów archiwalnych. Miniatury cerkwi autorstwa Michała Warchiła eksponowane były m.in. na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu, Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie oraz na wielu spotkaniach i festiwalach mniejszości narodowych i etnicznych.

opracował: BP

fot: Jacek Spyra/fotogorlice.pl

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12