Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Za miłość do zabytków

Podziel się
Oceń

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego to wyjątkowe wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski. W tym roku trafiła ona do Księdza Grzegorza Nazara, Proboszcza Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Gorlicach.

Na uroczystym wręczeniu nagrody, które odbyło się  w kościele pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej obecni byli między innymi wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela oraz starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz.

Inicjatorem i organizatorem Nagrody im. Mariana Korneckiego jest Województwo Małopolskie. Nagroda przyznawana jest corocznie za całokształt działalności oraz za realizację wartościowych projektów na obszarze Małopolski w zakresie miedzy innymi dbałości o zachowanie zabytkowych obiektów architektury drewnianej, ich utrzymania i należytego wykorzystania, adaptacji zabytkowych obiektów do nowych funkcji związanych z turystyką, kulturą i nauką, ich promocji oraz "ożywiania" poprzez m.in. organizację koncertów, wystaw i innych wydarzeń artystyczno-kulturalnych i naukowych.

     Kapituła Nagrody im. Mariana Korneckiego 2013 nagrodziła ks. Grzegorz Nazara za pełnienie funkcji koordynatora krajowego, transgranicznego projektu pn. "Ochrona drewnianych cerkwi na międzynarodowym szlaku architektury drewnianej". W ramach projektu realizowano prace w 8 cerkwiach (7 w Małopolsce i 1 na Podkarpaciu) po stronie polskiej i 8 cerkwiach po stronie słowackiej. Prace remontowo-konserwatorskie prowadzone były w Cerkwi Narodzenia NMP w Łosiu, Cerkwi św. Paraskewy w Nowicy, Cerkwi św. Michała Archanioła w Przysłupiu, Cerkwi św. Paraskewy w Pętnej, Cerkwi Wniebowstąpienia w Gładyszowie, Cerkwi św. Paraskewy w Uściu Gorlickim, Cerkwi św. Dimitra w Śnietnicy oraz w Cerkwi Wniebowstąpienia w Czerteżu (Podkarpacie, powiat sanocki). Oprócz prac konserwatorskich projekt obejmował także działania polegające  na podwyższeniu atrakcyjności turystycznej obiektów. W każdej Cerkwi przygotowano po 2000 sztuk książeczek-przewodników w czterech językach (polskim, słowackim, angielskim i niemieckim). Sporządzono 10 000 szczegółowych map architektury drewnianej pogranicza Polsko-Słowackiego. Każda z 16 Cerkwi otrzymała płytę z nagranym tekstem audio-przewodnika w 10 językach (słowackim, polskim, niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, rosyjskim, ukraińskim i węgierskim) Do każdego obiektu została przekazana pieczątka z grafiką danej świątyni, którą oprowadzający potwierdzają turystom odwiedzenie zabytku. Przy każdej Cerkwi zainstalowano dużą, kolorową trwale wykonaną mapę informującą bezpośrednio o danej świątyni i pokazująca cały międzynarodowy szlak i inne drewniane zabytkowe obiekty.

Ks. Grzegorz Nazar jest także współorganizatorem festiwalu pn. "Muzyka Cerkiewna w Beskidzie Niskim", którego zadaniem jest popularyzowanie pereł Architektury Drewnianej wypełniając mistyczną przestrzeń Cerkwi wspaniałymi śpiewami chóralnymi. Liczba turystów przybywajacych na Festiwal wzrasta z roku na rok a impreza z każdą edycją zyskuje sobie grono stałych wielbicieli.

fot: Piotr Moroch, oprac. Paulina Kwaśniak-Karp/starostwo powiatowe{jcomments on}

W ramach Nagrody  im. Mariana Korneckiego Zarząd Województwa Małopolskiego postanowił w 2013 roku przyznać także  trzy wyróżnienia, które otrzymali:

- Emilia Rutkowska – za całokształt działań na rzecz ochrony, badania i promowania ludowej architektury Orawy, podczas 11 lat pełnienia funkcji dyrektora Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej.

- Księdz Tadeusz Jarzębak, Proboszcz Parafii pw. św. Bartłomieja w Łapanowie – za szczególną opiekę i troskę o zabytkowy kościół pw. św. Bartłomieja w Łapanowie oraz inicjowanie wielu prac budowlanych i konserwatorskich służących zabezpieczeniu tego drewnianego zabytku.

-  inż. arch. Zenon Andrzej Remi – za działalność w zakresie zachowania zabytkowych obiektów architektury drewnianej, ich utrzymania i należytego wykorzystania, w tym zapobiegania zagrożeniom mogącym powodować ich niszczenie, oraz adaptacji zabytkowych obiektów architektury drewnianej do nowych funkcji, związanych z turystyką, kulturą i nauką.


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 11Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12