Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Czy od lipca utoniemy w śmieciach? Nowe warunki wywozu odpadów

Podziel się
Oceń

 Sortowanie odpadków od lipca będzie koniecznością. Nowe dyrektywy unijne i polskie prawo wewnętrzne już wytyczyły szlak w kwestii recyclingu. Główny cel zmian: zwiększyć ilość surowców, które jako wtórne, będą ponownie wykorzystane. Klucz do osiągnięcia celu: ułatwienie pracy sortowniom i rozpoczęcie sortowania już na etapie gospodarstw domowych.

 

Choć sprawa wydaje się być prosta i zrozumiała, budzi wiele kontrowersji. Paradoksalnie jednak nie są one związane z tym, co najczęściej się nam zarzuca: brakiem woli społeczeństwa do podjęcia wysiłku sortowania. Gdzie więc leży problem i co budzi najwięcej kontrowersji?

Nasz krótki przewodnik po nowych warunkach wywozu odpadów komunalnych pozwolę sobie rozpocząć pewną anegdotą.

Jakiś czas temu, wszyscy z nas otrzymali nowe dokumenty związane z wywozem odpadów. Była tam dwustronicowa instrukcja dotycząca nowych standardów sortowania śmieci, ich przygotowywania do wywozu itd. Na podstawie tych informacji każdy z nas miał podjąć decyzję: czy decyduje się opłacać wyższą stawkę za wywóz odpadów i nie sortować śmieci we własnym gospodarstwie domowym, czy też wybiera stawkę niższą i będzie odpady segregował zgodnie z obowiązującymi standardami.

Na terenie Stróżówki kwoty te wynosiły odpowiednio 9zł i 6zł od osoby w skali miesiąca lub 12zł i 8zł od pojemnika 120litrowego ( dot. budynków niezamieszkałych, przeznaczonych na działalność gospodarczą). Aby ułatwić mieszkańcom decyzję, w załączonej instrukcji wskazano podstawowe grupy przedmiotów i prawidłowy sposób ich segregacji. Tu też zaczął się problem: nie dość obszerne wyjaśnienia i problematyczny podział niektórych kategorii surowców. Pod koniec marca z wypełnioną deklaracją dotyczącą sortowania śmieci w gospodarstwie domowym, pobiegłam do Urzędu Gminy,  by deklarację zostawić i  wyjaśnić pewne kwestie, które już wtedy wydawały się niedopowiedziane lub niejasne.

Kiedy oddałam deklarację w ręce miłej Urzędniczki zaczęłam dopytywać o konkretne przedmioty, sposób ich oznaczenia, czy zdobywania np. worków do segregacji. Nim zdążyłam skończyć zdanie zostałam odesłana piętro niżej, gdzie czekać miał na mnie Gminny Ekspert od nowych warunków wywozu odpadów. Pani Urzędniczka wskazała mi też stolik na korytarzu, zwyczajowo zasypany ulotkami, wśród których miałam znaleźć nową wersję dokumentu tłumaczącego sposób sortowania śmieci, nieco obszerniejszego niż ten, według którego miałam podjąć decyzję.

Podziękowałam i wyszłam lekko zszokowana – to jak to? Każecie mi podejmować decyzję w oparciu o niepełne informacje? Wzięłam rzeczony dokument i nie czytając go – ruszyłam do drzwi Urzędnika, który miał mi wszystko wyjaśnić.

Zasypany pytaniami dotyczącymi konkretnych przedmiotów i sposobu ich traktowania starał się razem ze mną rozwikłać zagadkę: jakiego typu odpadem jest karton po soku ( złożony z warstw papieru, folii i innych tworzyw sztucznych) czy problem  słoików oblepionych papierowymi etykietkami. Kwestia  odpadów niebezpiecznych ( pojemniki po olejach, smarach, czy np. strzykawki, igły) także zajęła nam dłuższą część rozważań, które jednak nie doczekały się jednoznacznej konkluzji.

I tak oto wyszłam z Gminy wiedząc niewiele więcej niż wcześniej i mając dziwne przeczucie, że to nie ja jestem tym „słabym ogniwem” procesu sortowania śmieci, ale Ci, którzy starają się nagle zawojować świat zapominając, że w niektórych sprawach droga rewolucji nie jest wskazana.

Nie dziwię się osobom, które zadeklarowały, że odpadów nie będą sortować. Nie wierzę bowiem w to, że zupełnie nie zwracają uwagi na ten problem. Zapewne w większości, będą sortować odpady i wykorzystywać je do własnych celów: np. komposty w przydomowych ogrodach. Wiele razy spotkałam się już jednak z obawą o ewentualną karę za błędne przypisanie danego towaru do określonej kategorii surowców. Mimo, iż nie znalazłam dotychczas w materiałach z Gminy informacji na ten temat, wiadomo, że w krajach o ugruntowanym systemie gospodarki odpadami komunalnymi, tego typu praktyka nakładania kar obowiązuje. Warto tu zaznaczyć, iż z informacji jakie otrzymałam w Urzędzie Gminy wynika, iż w przypadku nie skierowania do recyclingu odgórnie narzuconej ilości odpadów, nałożona zostanie na Gminę odpowiednia kara.

Motywacja do ułatwienia procesu sortowania jest więc znacząca. Problem nieustannego braku informacji jest jednak obecny.

A więc znikają popularne kontenery? Tak, od początku lipca zbiórka odpadów będzie się odbywała co dwa tygodnie i nie będzie już możliwości wyrzucenia do kontenera odpadów które nam zalegają w domach. Z posesji nie leżących bezpośrednio przy drodze, śmieci należy dostarczyć w wyznaczonym terminie w pobliże drogi, tak by były łatwo dostępne. Jeśli śmieci będą w „nietypowych pojemnikach, np. beczki po paliwie” ( cyt. „Za  Harmonogramem wywozu odpadów komunalnych”) – także nie będą odebrane.

Deklaracja o sortowaniu odpadów w moim przypadku wynikała z dwóch pobudek: po pierwsze finansowej, po drugie praktycznej. Na terenie mojego gospodarstwa domowego, a wierzę, że wielu z Was działa podobnie – segregacja odpadów jest pewną normą.

Czym innym jest jednak uznaniowa segregacja, jaką do tej pory stosowaliśmy, a czym innym sposób, w jaki będziemy to robić od lipca. Polecam przejrzenie i dokładne przeanalizowanie dostępnych w sieci, bardzo szczegółowych list przedmiotów, które  np. kwalifikują się jako papier / plastik, a które zupełnie nie przystają do tego podziału. Nigdy nie zapomnę, gdy nie tak dawno, z piankowym kubeczkiem po kawie stałam nad czterema pojemnikami na śmieci i czytałam instrukcję, by w końcu zadecydować o wyrzuceniu kubeczka do odpadów „zmieszanych”. W trzech sąsiednich kubełkach: „papier”, „plastik”, „ odpady spożywcze” identyczne kubeczki szukały swojego miejsca na ziemi. Paradoks ten chyba najlepiej opisuje realia, w jakie zostajemy wrzuceni.

Zbiórka raz na 2 tygodnie wydaje się być dla wielu z nas zbyt rzadką ( przy braku dodatkowych kontenerów w odpowiednich kolorach…). Nie każdy może sobie też pozwolić na zakup odpowiednich pojemników, które przez ten czas przetrzymywać będą np. dziecięce pampersy. Po dwóch upalnych tygodniach przechowywanie podobnych odpadów w piwnicy, a nawet oddzielnym budynku gospodarczym, może okazać się problematyczne. A kontenery – prawdopodobnie dopiero w mieście.

Czy więc w lipcu obudzimy się w nowych realiach, gdzie sąsiad – sąsiadowi będzie podrzucał śmieci, a dzikie wysypiska zaleją krajobraz?  Czy ewentualne problemy z wywozem będą na bieżąco korygowane przez odpowiedzialne organy, a wszelkie pytania mieszkańców na bieżąco odnajdą odpowiedzi?

Biorąc pod uwagę osoby, z którymi rozmawiałam przed powstaniem tego tekstu nie spotkałam się z negatywną opinią na temat idei segregacji. Problem wskazywano jednak w sposobie przeprowadzenia tej zmiany: od braku informacji, dość miażdżącego w tej kwestii, po problemy systemowe i pytania bez odpowiedzi: jak zmieni swe prace gorlicka sortownia, czy nasze sortowanie cokolwiek da, jeśli śmieci i tak będą zebrane razem i wysypane na jeden, wspólny stos?

Wiele jest wątpliwości i niedopowiedzeń  o to, co pozostanie, a co się zmieni po 1 lipca.

Zapraszamy do pozostawiania pytań na ten temat w komentarzach – niedługo postaramy się dotrzeć do kolejnych ogniw systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, by jednoznacznie wyjaśnić możliwie wszystkie problematyczne kwestie.

Mak{jcomments on}

fot: lasy.com.pl

grafika: czystemiasto.pl

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 11Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego