Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 12 do 25 maja 2025]
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Pogórzanie pokazali to co mają najlepszego

Podziel się
Oceń

 Przenikliwy wiatr nie odstraszył tych, którzy chcieli zaznać smaków Pogórza. Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, poprzez swój oddział Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku było organizatorem pikniku, w trakcie którego gminy dwóch województw: małopolskiego i podkarpackiego zaprezentowały to, co w nich najlepsze- smaki potraw i smaki muzyki.

 

Ci, którzy nie zważając na niezbyt sprzyjające warunki atmosferyczne pojechali w niedzielę do Szymbarku mieli niepowtarzalną okazję by uczestniczyć we wspaniałej wyprawie poprzez ten obszar naszego regionu, który dla wielu z nas to swoista tabula rasa. Niby wiemy, że istnieje coś takiego jak Pogórze, niby praktycznie każdy z nas miał okazję widzieć i słyszeć choćby działający przy GCK w Gorlicach zespół regionalny, ale jak sądzę każdy zapytany o jakiś konkret machnie ręką gdzieś w stronę Łużnej czy Biecza i powie: "aaa, to gdzieś tam".

W tą niedzielę można było w Szymbarku przyjrzeć się temu z bliska. Swoista muzyka, swoisty akcent (prawie już zanikający), a przede wszystkim regionalna kuchnia, prawie nieznana, lecz szczęśliwie nadal kultywowana przez mieszkańców tego pięknego regionu.

Sporą atrakcją dla odwiedzających skansen w Szymbarku była też możliwość zwiedzania obiektów skansenu w towarzystwie pracowników tej placówki którzy bardzo fachowo i dokładnie opisywali odwiedzane przez gości budynki, była też możliwość zwiedzania Kasztelu.

Pogórzanie – duża polska grupa etnograficzna zamieszkująca Pogórze (Ciężkowickie, Jasielskie, Dynowskie, Bukowskie) oraz zachodnią część Dołów Jasielsko-Sanockich. Grupa została wyodrębniona po II wojnie światowej dla celów klasyfikacji etnograficznej przez Franciszka Kotulę oraz Romana Reinfussa. We wcześniejszych opracowaniach posługiwano się m.in. terminem Głuchoniemcy dla enklaw w obrębie Pogórze. Nazwę grupy Pogórzan wprowadził w 1935 roku Adam Wójcik zapożyczając ją z nomenklatury geograficznej.

Na zachodzie graniczyli z Lachami Sądeckimi, na południowym wschodzie z Dolinanami

Okolice Podkarpacia w rejonie miejscowości Ciężkowice, Bobowa, Grybów, Gorlice, Biecz, Jasło, Nowy Żmigród, Dukla, Rymanów, Zarszyn, Jaćmierz, Brzozów, Dynów, Dubiecko, Lutcza, Krosno, stanowiły we wczesnym średniowieczu polsko-ruskie pogranicze.

Na pewno istniało tu już otwarte osadnictwo rolne, chociaż nie było ono zbyt gęste. Zaczęło się ono szybko rozwijać po przyłączeniu w roku 1341 Rusi Czerwonej do ówczesnego państwa polskiego.

BP{jcomments on}

źródło: własne/wikipedia

fot: Jacek Spyra/fotogorlice.pl

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaBudżet obywatelski 15 maja do 13 czerwca - GŁOSUJ!
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 1°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12