Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami 5 urodziny Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach

Strzegą naszego bezpieczeństwa

Podziel się
Oceń

Głównym tematem 27 sesji Rady Powiatu Gorlickiego była ocena realizacji zadań powiatu w zakresie stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie.   W tym celu Rada Powiatu  zapoznała się ze sprawozdaniami za 2012 r. z działalności służb, inspekcji i straży oraz z informacją na temat wdrażania Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Powiatu Gorlickiego na lata 2012 - 2015. Rada zapoznała się z informacją komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach st. bryg. mgr inż Dariusza Grygowicza.

 

W Komendzie pracuje 67 strażaków oraz 2 pracowników cywilnych, co daje wskaźnik 0,623 strażaka na 1000 mieszkańców, a celem na terenie Małopolski jest 1 strażak na 1000 mieszkańców. Na terenie powiatu gorlickiego, Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy tworzą: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej wraz z Jednostką Ratowniczo – Gaśniczą w Gorlicach, 12 Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Ich działanie wspiera 50 jednostek OSP. Łącznie nad mieszkańcami powiatu czuwa 1038 strażaków.

Następnie Rada wysłuchała sprawozdania Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach insp. Michała Gawlika. W gorlickiej komendzie pracuje 164 policjantów oraz 37 pracowników cywilnych. Komendzie Powiatowej w Gorlicach podlega pięć jednostek w terenie, czyli komisariat w Bieczu oraz Posterunki w Bobowej, Lipinkach, Łużnej i Uściu Gorlickim.

W 2012 roku gorliccy policjanci stwierdzili 1905 przestępstw, a ogólna wykrywalność wyniosła 82,2%. Policjanci ujawnili ponadto 116301 wykroczeń,  z czego ponad 69% to były wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Na drogach w powiecie wydarzyło się 57 wypadków, w których zginęło aż 13 osób, gdy rok wcześniej 4 osoby. Rannych zostało 69 osób. Do tego należy doliczyć 515 kolizji. Policjanci ujawnili także 277 nietrzeźwych kierujących, zatrzymali 98 praw jazdy i 572 dowody rejestracyjne.

Rada Powiatu zapoznała się z informacją Prokuratora Rejonowego o stanie przestepczości i jej zwalczaniu na terenie powiatu. Prokuratura Rejonowa w Gorlicach w 2012 roku  przyjęła 2566 spraw karnych. 825 spraw zakończyło się aktem oskarżenia. W ponad 48% tych spraw przeprowadzono procedurę dobrowolnego poddania się karze. Dokonano zabezpieczenia majątkowego u 251 podejrzanych zajmując mienie o wartości ponad 242 tys. zł. Z oskarżenia prokuratury sądy karne różnego szczebla osądziły 1200 osób.

Radni Powiatu zapoznali się ponadto informacjami: Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego Marii Bryg, Powiatowego Lekarza Weterynarii Andrzeja Sokacza oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Aleksandra Górskiego.

Rada wysłuchała informacji Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego n/t bezpieczeństwa powodziowego w powiecie oraz z zakresu wdrażania Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Powiatu Gorlickiego na lata 2012 – 2015, które złożyli Maria Gubała i Eugeniusz Stukus.

Radni zapoznali się także z założeniami  mikroprojektu „Budowa systemu monitoringu bezpieczeństwa drogowego i środowiskowego w turystycznym obszarze nadgranicznym Powiatu Gorlickiego i Kraju Preszowskiego”. Ma on na celu budowę wspólnego sytemu monitoringu wizyjnego, który będzie zlokalizowany na głownych cigach drogowych i rzekach po obu stronach granicy. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie prawie 49800 euro. Projekt został złożony przez Zarząd Powiatu Gorlickiego do Euroregionu „Tatry”.  Powiat gorlicki wzbogaci się o pięć ultradźwiękowych stacji monitoringu poziomu wody w rzekach, stacjonarne stacje monitorujące ruch drogowy, kamery mobilne, które zlokalizowane będą na pojazdach Policji i Straży Pożarnej oraz serwer komputerowy wraz z oprogramowaniem.  Obrazy z monitoringu przekazywane będą do obu partnerów, tak by każdy z nich posiadał pełen przekaz cyfrowy, zarówno do działań operacyjnych prowadzonych przez policję i straż pożarną, jak i technicznych i turystycznych. Stały nadzór 24 godz./dobę pozwoli na szybszą reakcję służb ratunkowych i specjalistycznych. Stacje przy rzekach będą prowadzić ciągły monitoring stanu wód, co pozwoli na szybszą reakcję w stanach zagrożenia powodziowego. Na bazie tych informacji funkcjonować będzie wielojęzyczna strona internetowa, na której potencjalni turyści przed podjęciem decyzji o wyjeździe będą mogli obserwować stan dróg i pogody. Obraz z kamer będzie opatrzony tekstem informacyjnym, w tym również z promocją atrakcji turystycznych.

Ewa Żarnowska

fot: starostwo powiatowe


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”