Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Na rewitalizację spojrzeń kilka

Podziel się
Oceń

Rewitalizacja (łac. re+vita – dosłownie: przywrócenie do życia, ożywienie) – działanie skupione na pobudzeniu zdegradowanych obszarów miast, np. poprzemysłowych, którego celem jest znalezienie dla nich nowego zastosowania i doprowadzenie do stanu, w którym obszary zmieniają swoją funkcję. Czy to co dzieje się w obrębie gorlickiego starego miasta jest rewitalizacją? I tak i nie. Obszar, na którym prowadzone są prace nie był zdegradowany, a w wyniku prac nie zmieni się w istotny sposób jego funkcja. Jest jednak zawarta w pojęciu „rewitalizacja” formuła - ożywienie opustoszałych śródmieść, które utraciły swoją rolę jako centra handlowe miast.

 

 

Jeśli w wyniku prac jakie są prowadzone w Gorlicach, śródmieście naszego miasta stanie się centrum życia, będzie tętnić i pulsować intensywnością śródmieścia, to będziemy mogli spokojnie przyznać racje tym, którzy twierdzą, że zmiana wyglądu, głównie rynku jest potrzebna temu obszarowi.

Każdy, kto ma okazję przebywać na rynku, ten wie- bo może to obserwować, że zakres prac jaki ukazuje się naszym oczom jest już naprawdę spory. Po długich okresach, gdy zasadniczo nic nie było widać poza pracami ziemnymi, mamy teraz możliwość obserwowania tego, co „wyszło z ziemi”.


Gdy staniemy w górnej części rynku, u zbiegu ulic Stróżowska, Mickiewicza, 3-maja i spojrzymy w dół ulicy Mickiewicza, naszym oczom ukaże się po prawej stronie płyta rynku, gdzie na ukończeniu znajdują się prace związane z układaniem nawierzchni. Połączenie piaskowca z kostką granitową dla jednych jest ładne, inni jednak będą kręcić nosami na „pociętą kanałami kostki” powierzchnię. Trwają tam też bardzo intensywne prace w obrębie „wytryskownic wodnych pionowych” zwanych dla niepoznaki fontannami. Na ukończeniu znajdują się również ciągi ulic po prawej stronie. W pełnej krasie (choć jeszcze bez elementów małej architektury) możemy podziwiać ulice Cichą i Wąską. Przedłużeniem tej drugiej stał się gustowny skwerek dochodzący do kładki nad ulicą Mickiewicza.
Lewa strona rynku, to w tej chwili głównie pawilon, którego dach będzie tarasem a on sam poprzez elementy architektoniczne zostanie wtopiony w lewą pierzeje i nie będzie stanowić elementu dominującego.


Wzdłuż ulicy Mickiewicza pozostanie szpaler Lip w takiej ilości jak obecnie, będą jednak one iluminowane (podświetlane), a ich cień będzie zapewniał wytchnienie w upalne letnie dni tym, którzy zechcą zasiąść na ławeczce pod drzewem. Problem Lip był już kilka razy roztrząsany i zgodnie z projektem miało być ich znacznie mniej, jednak analiza dendrologiczna przeprowadzona na zlecenie miasta sprawiła, że długo jeszcze będą nas „cieszyć” ciemne lepkie plamy w cieniu tych drzew.
Zupełnie inaczej przedstawia się problem rosnących wzdłuż rynkowych uliczek głogów. Te znikną, a ich miejsce zajmą drzewa jakich jeszcze nie widzieliśmy w naszym pięknym mieście. Będzie to Pyrus calleryana, czyli grusza ozdobna.


Jeśli opuścimy rynek i udamy się ulicą Piekarską w stronę Dworzyska będziemy mogli zapoznać się z postępem prac na tej ulicy. Zakończono już wszelkie prace instalacyjne do skrzyżowania z ulicą Cichą. 
Na samym Dworzysku nadal „straszy” tymczasowo posadowiona „Tereska Kosibianka”. Jej najbliższe otoczenie, to pełna prowizorka. Mało tego - nadal nie do końca wiadomo, w którą stronę będzie Tereska spoglądać, czy jej wzrok będzie skierowany na handlujących na tym placu, czy też będzie ona przyjaźnie witać tych, którzy wychodzić będą z ulicy Piekarskiej. Nie rozwiązany został również niezwykle „skomplikowany” układ wylewania się wody z jej "miedzianego" wiaderka. 
Jak już jesteśmy przy temacie wody, to pozostał w obrębie Dworzyska do wykonania skuteczny układ odprowadzenia wody deszczowej gromadzącej się pod straganami. To co mamy w tej chwili gwarantuje w przypadku mrozu, że na płycie placu powstanie naturalne lodowisko.
W pełnej krasie możemy już podziwiać ulice Krętą i Stromą. Te dwa ciągi schodów prezentują się bardzo atrakcyjnie.


Chcąc zakończyć w optymistycznym nastroju, można zauważyć, że wyłączona obecnie z ruchu ulica Piłsudskiego zostanie przeznaczona na mały parking, co pewnie ucieszy najbardziej tych, którzy w tamtym rejonie prowadzą działalność gospodarczą.

(BP)

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 11Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12