Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Przyszłość ludzkości - słońce, wiatr, woda i ... młodzież

Podziel się
Oceń

Uczniowie i nauczyciele z Cypru, Portugalii, Włoch, Grecji oraz Zespołu Szkół Nr 1 w Gorlicach byli uczestnikami niezwykle ciekawego projektu ph. „Słońce, wiatr i woda – przyszłość ludzkości”. Młodzież badała aktualny stan środowiska i zajmowała się sposobami i możliwościami wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii (OŹE) tj. słońce, wiatr i woda. Poszerzała swoją wiedzę, aby poprzez wymianę pomysłów i doświadczeń z kolegami z innych krajów być  pionierami zmian środowiskowych i społecznych u siebie.

 

 

Projekt realizowany był przez 2 lata. Rozpoczął się od spotkania wszystkich partnerów w Padwie we Włoszech. Uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili m.in. park La Fenice oraz spotkali się z naukowcami instytutu Consorzio RFX realizującymi europejski program syntezy (badanie procesu syntezy jako alternatywnego źródła energii). Odwiedzili także muzeum antropologii w Padwie i bazylikę św. Antoniego oraz zobaczyli Wenecję, jako przykład miasta narażonego na konsekwencje rosnącego poziomu morza wywołanego efektem cieplarnianym.

Kolejnym ważnym zadaniem projektu jakie stanęło przed jego uczestnikami były prace nad systemem nadążnych ogniw słonecznych, umożliwiającym produkcję energii z wykorzystaniem promieniowania słonecznego. W efekcie zbudowali panel umożliwiający wyprodukowanie ponad 200 W energii.

Uczniowie prowadzili także badania ankietowe na temat stosunku społeczności lokalnej wobec zagadnień środowiska naturalnego. Jak wynika z ankiet, aby stać się bardziej przyjaznymi środowisku naturalnemu powinniśmy: częściej rozmawiać o problemach środowiska naturalnego, inwestować długoterminowo w odnawialne źródła energii, ograniczyć zużycie energii poprzez wyłączanie nieużywanych urządzeń oraz mniejsze zużycie ciepłej wody, ograniczyć zużycie wody poprzez zainstalowanie urządzeń oszczędzających wodę takich jak ekonomiczne spłuczki oraz kurki, a także segregować i przetwarzać odpady.

Następnym etapem była wizyta w Karditsie w Grecji, gdzie m.in. zaprezentowane zostało wytworzone urządzenie. Uczniowie mieli także okazję zobaczyć  rezerwat przyrody Plasteiras Lake

Uczestnicy projektu nawiązali także kontakty z kontakty z firmami oferującymi polikrystaliczne panele fotowoltaiczne.

Trzecie spotkanie odbyło się w Gorlicach. W jego trakcie młodzież zaprezentowała przedstawienie w j. angielskim  "Nieekologiczny czerwony kapturek ", obrazujące nieekologiczne praktyki i ich konsekwencje. Odbyła także wycieczki dydaktyczne do: zapory i elektrowni wodnej w Niedzicy i na Solinie, farm wiatrowych oraz geotermii podhalańskiej. Uczniowie byli także w Kopalni Soli w Wieliczce, Muzeum Państwowym w Oświęcimiu,  Muzeum Farmacji w Bieczu i Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach. Rozstrzygnięte zostały konkursy na plakat  „Praktyki rozsądnego gospodarowania wodą" oraz prezentację multimedialną w tym temacie.

Ostatnie spotkania miały miejsce w Vise w  Portugalii, gdzie młodzież mogła zobaczyć funkcjonowanie elektrowni wiatrakowej oraz w Nikozji na Cyprze, gdzie nastąpiło podsumowanie i zakończenie projektu.

Wymiernym sukcesem projektu dla ZS nr 1 w Gorlicach jest powstanie w technikum nowego profilu nauczania  „Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”. Materialnie  szkoła zyskała panele słoneczne o mocy 960 W, które posłużą do budowy nadążnej elektrowni słonecznej, jako profesjonalnej pomocy dydaktycznej. Powstała także wirtualna książka, czyli strona www o projekcie i jego osiągnięciach.

Program Comenius – projekt „Słońce, wiatr i woda – przyszłość ludzkości”

Projekt miał szeroki zakres kulturowy i społeczny w Europie ze względu na różnorodność krajów partnerskich. Głównymi tematami tego projektu były: obecna sytuacja środowiska, odnawialna i nieodnawialna energii, słońce (wykorzystanie energii słonecznej, złożenie samochodu słonecznego, itp.), woda (deficyt wody / zanieczyszczenia / oszczędzanie wody, skonstruowanie urządzenia do produkcji wody z powietrza atmosferycznego za pomocą OŹE), wiatr (wykorzystanie energii wiatru). Do głównych działań należały: dzielenie się przez uczniów z krajów uczestniczących w projekcie wynikami badań dotyczącymi  obecnego stanu środowiska, skonstruowanie urządzenia do produkcji wody z powietrza atmosferycznego za pomocą OŹE oraz przygotowanie broszur i plakatów promujących projekt.

Ewa Żarnowska

źródło: powiatgorlicki.pl

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 11Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego