Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Ku celom pożądanym wiodą drogi trudne

Podziel się
Oceń

W dniach 19 – 20 września odbyła się pod patronatem Burmistrza Miasta Gorlice i Starosty Powiatu Gorlickiego I Gorlicka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. 19 września (poniedziałek) to cykl konferencji pt. „Aktywność sportowa osób niepełnosprawnych”, które poprowadzili Paraolimpijczycy: Pani Katarzyna Rogowiec i Pan Rafał Szumiec. Z olimpijczykami spotkali się uczniowie szkół gimnazjalnych (konferencja w MZS nr 5), a także młodzież ze szkół średnich (I LO im. Kromera). W godzinach popołudniowych do hotelu Margot zaproszono wszystkich zainteresowanych problematyką osób niepełnosprawnych oraz przedstawicieli gorlickich stowarzyszeń skupiających osoby niepełnosprawne.

 

 


Prelegenci w trakcie wykładów pokazali na własnym przykładzie, jak pomimo choroby czy ułomności z powodzeniem kształtować swoje życie prywatne oraz zawodowe. Uczestnicy spotkań mieli okazje zapoznać się ze sprzętem jakiego używają ci sportowcy. Jeśli jeszcze narty jakich używa pani Katarzyna są w zasadzie takie same jak te, na jakich startuje choćby Justyna Kowalczyk, to już rower czy też sprzęt narciarski jakim posługuje się pan Rafał, to urządzenia o najwyższym stopniu komplikacji.

Drugiego Dnia Spartakiady, 20 września, w arenę zmagań sportowców reprezentujących ośrodki zajmujące się wspieraniem niepełnosprawnych zamienił się stadion OSIR w Gorlicach. Uczestnicy sportowych zmagań, zagrzewani do walki przez swoich opiekunów startowali w konkurencjach indywidualnych i zespołowych. Nad areną ich zmagań unosił się duch sportowej walki, gdzie nieważny jest wynik, a zwycięzcami są wszyscy startujący. W spartakiadzie wystartowali zawodnicy reprezentujący: Warsztaty Terapii Zajęciowej, Specjalne Ośrodki Szkolno Wychowawcze, Domy Pomocy Społecznej, Dzienne Ośrodki Wsparcia, Dom Rehabilitacyjno Opiekuńczy Caritas, Stowarzyszenie „Sprawne Smoki”. Zawodom kibicowało stowarzyszenie „Patronus”.

(BP)

Katarzyna Rogowiec – w wieku 3 lat straciła obie ręce, lecz mimo to chodziła do zwykłej szkoły, zdała na Akademię Ekonomiczną w Krakowie, którą ukończyła na kierunku finanse publiczne. Biegle włada 2 językami: angielskim i włoskim, zna także rosyjski i hiszpański. Pracuje zawodowo - jak zwykły pracownik sprawnie obsługuje komputer, odbiera telefony, adresuje koperty itp.

Jest brązową medalistką z paraolimpiady w Vancouver z 2010 roku w biegu na 15 km techniką klasyczną oraz dwukrotną mistrzynią paraolimpijską z Turynu (2006) w biegach narciarskich na 15 km techniką klasyczną i na 5 km techniką dowolną. Jest jedyną osobą, która zdobyła medale dla Polski na tych igrzyskach.

W 2005 zwyciężyła w biathlonie w Mistrzostwach Świata w amerykańskim stanie Maine, w biegu indywidualnym na 12,5 km. Ma 3 srebrne medale z Mistrzostw Świata w 2003 w biegach narciarskich na 10 km i 15 km, oraz w sztafecie 3×2,5 km. Zajęła 4. miejsce w biegu narciarskim na 5 km na igrzyskach paraolimpijskich w Salt Lake City w 2002

Została wybrana sportowcem roku 2010 przez kapitułę Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

W roku 2008 brała udział w wyprawie na Kilimandżaro z fundacją Anny Dymnej „Mimo wszystko”

Rafał Szumiec – utytułowany sportowiec, paraolimpijczyk w narciarstwie zjazdowym, jeżdżący na rowerze typu handbike - dostosowanym do osób bez kończyn dolnych.

Karierę sportową zaczynał od kolarstwa górskiego, jednak w 2002 roku podczas zawodów MTB uległ wypadkowi - złamał kręgosłup, uszkodził rdzeń kręgowy i stracił władzę w nogach. Po długiej rehabilitacji postanowił dalej uprawiać sport - trenował koszykówkę na wózkach. Razem z drużyną z Konstancina zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski. Niedługo potem jego następną pasją stało się narciarstwo zjazdowe. Na igrzyskach paraolimpijskich w Vancouver 2010 wystartował w slalomie i slalomie gigancie na monoski. Wrócił też do swojej największej pasji sportowej, do kolarstwa - jeździ na trójkołowym rowerze ręcznym (handbike) i startuje w maratonach.

W sierpniu br. wziął udział w wyprawie w Karkonosze, gdzie wspólnie z kolegą jako pierwsi pokonali na rowerach ręcznych szlak od Przełęczy Okraj do Szklarskiej Poręby.

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486