Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Zabetonowana pamięć

Podziel się
Oceń

W środę, 17 sierpnia, w budynku dawnej Synagogi „Beszt” (ul. Strażacka, po prawej stronie placu Dworzysko), zbudowanej w XIX wieku z inicjatywy jednej z grup chasydzkich działających w Gorlicach, rozpoczęły się prace mające na celu głównie wydobycie znajdujących się pod posadzką budynku macew. Macewa to żydowska stela nagrobna. W pracach uczestniczą przybyli z Izraela  Meir Moskowicz i Rabbi I. Shlomo Halberstam. Ich tłumaczką jest pani Zuzanna Solakiewicz. Nadzór konserwatorki sprawuje pan Eligiusz Dworaczyński, który również sprawuje nadzór przy pracach rewitalizacyjnych w obrębie gorlickiego starego miasta. Koszt prac konserwatorskich w synagodze wyniesie ok. 29.000 zł, a środki na ten cel pochodzą z budżetu miasta.

Meir Moskowicz powiedział, że nie przybyli oni do Gorlic by odzyskać jakąś fizyczną własność, jakieś budynki, ale by przywrócić temu miejscu pamięć. Pamięć o tych, którzy kiedyś zapełniali te miejsca, stanowili o ich kolorycie, których ciężką praca sprawiała, że Gorlice rozwijały się jako prężny ośrodek przemysłowy. Ich wizyta w naszym mieście to jedynie to, co każdy z nas zrobiłby na ich miejscu. To spłata poprzednim pokoleniom długu pamięci. Goście z Izraela mają nadzieje, że uda się również przeprowadzić prace porządkowe i rekonstrukcyjne w obrębie kirkutu (cmentarz żydowski przy ulicy Stróżowskiej) ze szczególnym uwzględnieniem znajdującego się tam ohelu, w którym spoczywają:

- Cwi Hirsz Halbersztam, rabin i cadyk, przewodniczący sądu rabinackiego w Rudniku, syn Barucha, zmarły w dniu 15 aw 5678 roku (24.07.1918),
- Burach Halbersztam, syn Chaima Halbersztama - słynnego założyciela dynastii chasydzkiej w Nowym Sączu, przewodniczący sądu rabinicznego w Rudniku i Gorlicach, zmarły w miesiącu adar 5666 (luty 1906) w wieku 76 lat;
- rabin Pinchas syn Jehoszuy Eleazara, potomek Pinchasa z Korca i cadyka z Kosowa, gaon, maggid i dajan, zmarły w dniu 25 szwat 5661 roku (14.02.1901).

Zadowolenia z rozpoczęcia prac w synagodze nie krył również konserwator zabytków Eligiusz Dworaczyński. Pokrótce opisał on, czego możemy się po nich spodziewać. W Polsce niezbyt często prowadzi się prace konserwatorskie w obrębie synagog, ostatnio takie prowadzone były w Tarnowie gdzie wyniki były rewelacyjne. W Gorlicach niestety nie zachowały się główne elementy architektoniczne, budynek jest silnie zdewastowany jest jednak nadzieja, że zachowały się elementy podziemne. W tej chwili poziom podłogi synagogi to około 1 metra powyżej poziomu pierwotnego. Z cała pewnością zachowały się elementy fundamentów. W budynku przeprowadzony zostanie pełny zakres badań archeologicznych, jest nadzieja, że w ich wyniku odkryte zostaną podmurówka  Aron ha-kodesz (szafa w której przechowywano  Torę) oraz fundamenty bimy (podwyższenie w centrum synagogi, rodzaj mównicy).

Jeśli wyniki badań będą zachęcające jest nadzieja na powstanie obiektu, który byłby odwzorowaniem dawnej synagogi, jednak przyszły kształt i przeznaczenie budynku to już zadanie dla architektów i władz miasta.

Synagoga, to znana wszystkim mieszkańcom Gorlic, popadająca z roku na rok w coraz większa ruinę, dawna siedziba straży pożarnej przy ulicy Strażackiej. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali wnętrze synagogi i w 1943 roku swoją siedzibę znalazła tam powołana przez władze okupacyjne Zawodowa Straż Pożarna.

 

Żydzi w Gorlicach pojawili się stosunkowo późno. Wiązało się to z posiadaniem przez miasto przywileju De non tolerandis judaeis ,  który rzekomo został wydany jeszcze przez Władysława Jagiełłę. W rzeczywistości dokument taki miasto uzyskało w XVI w., a jako ciekawostkę należy podać, że formalnie zniesiono go dopiero w latach 60-tych XX w. Ze względu na silne organizacje cechowe, które ostro zwalczały konkurencję, wszelkie próby osiedlenia się Żydów w Gorlicach były z góry skazane na niepowodzenie. Mimo to pojedynczy Żydzi z rodzinami już w XVII i XVIII w. mieszkali początkowo w okolicznych wsiach, by z czasem przenosić się do miasta. Byli to głównie arendarze gorzelni, browarów, karczem i młynów.

Gwałtowny wzrost liczby Żydów można zaobserwować dopiero w drugiej połowie XIX w. W związku z dynamicznym rozwojem miasta i szybką industrializacją masowo zaczęli napływać do Gorlic żydowscy przemysłowcy i bankierzy, a wraz z nimi kapitał. Osiedlali się w okolicy placu Dworzysko, gdzie z czasem powstała dzielnica żydowska. W tym czasie stanowili prawie połowę populacji miasta. Ludność katolicka zajmowała się przede wszystkim rolnictwem i rzemiosłem, natomiast Żydzi prawie całkowicie opanowali handel i rozwijający się w tym czasie przemysł naftowy.

W okresie między wojennym (dwudziestolecie międzywojenne) społeczność żydowska zdominowała w naszym mieście takie dziedziny jak handel (90%) i rzemiosło (30%). Wyrazem aktywności żydowskiej i jej znaczenia w życiu Gorlic był udział jej przedstawicieli we władzach miasta. W 1924 r. w skład rady miejskiej wchodziło 22 Żydów, a w 1933 r. - 20. W 1924 r. w wyborach samorządowych w powiecie gorlickim wybrano 23 osoby pochodzenia żydowskiego, w tym 7 ortodoksów i 16 syjonistów. W roku wybuchu drugiej wojny światowej Żydzi stanowili 48,3 % mieszkańców naszego miasta.

69 lat temu, w sierpniu 1942 roku społeczność gorlickich Żydów przestała istnieć. Lata drugie wojny światowej przeżyło około 200 gorliczan pochodzenia żydowskiego.

Ps

Co to jest „Beszt” można dowiedzieć się TU

 

(lek)

źródła" własne, www.sztetl.org.pl

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: FraniaTreść komentarza: Widząc pisownię od Ciebie za wiele nie wymagali, bo błąd na błędzie.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 15:50Źródło komentarza: Uczniowie i nauczyciele muszą szykować się na zmiany. Co z bezpieczeństwem w szkołach?Autor komentarza: WojTreść komentarza: Schrony to najgłupsza rzecz, jakiej można żądać na wypadek zagrożenia. W czasie wojny bomby i rakiety to akurat najmniejszy problem. Większym jest jest panika, woda i głód. Pozwólcie, żeby ludzie mieli własne studnie, grządki, kury i krowy. Wtedy przetrwają wiele dni bez prądu i dostaw żywności. Zdaje się jednak, że kierunek jest odwrotny. Dlaczego tytuł artykułu akurat w tym przypadku nie jest klikbajtowy? Proponuję: Głupie dyskusje w czasie obrad rady miasta.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 15:09Źródło komentarza: Gorliczanie pytają o schrony. Miasto bez możliwości działaniaAutor komentarza: jaTreść komentarza: skończą pić wino mszalne to pójdzie biały dymData dodania komentarza: 8.05.2025, 15:09Źródło komentarza: Dym nad Kaplicą Sykstyńską. Trwa konklawe, które wyłoni następcę FranciszkaAutor komentarza: spostrzegawczaTreść komentarza: W mieście niestety pourywane, stare kosze na śmieci, dodatkowo bardzo słabe oznaczenia np. przejść dla pieszych - niewidoczne wyblakłe pasy. Dodatkowo sezon wiosenny w pełni a trawa w niektórych miejscach w centrum Gorlic w pas....podstawowe rzeczy, a niestety to leży...miasto w ogóle o to nie dba i nie myśli o tym, ale jak widać są rzeczy ważne i ważniejsze...np. 4 dni imprez.....Data dodania komentarza: 8.05.2025, 15:08Źródło komentarza: Trwa 3. kadencja burmistrza Rafała Kukli. To już 11 lat na fotelu włodarza Gorlic
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12