Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Szpitalny łącznik

Podziel się
Oceń

Czy szpitale w Gorlicach i Jaśle w niedalekiej przyszłości połączą się i będą tworzyć jeden wspólny duży szpital? Taki scenariusz jest rozważany przez obydwa starostwa, aby uchronić obie placówki przed ewentualnymi skutkami jakie niosą za sobą zmiany w ustawie o lecznictwie szpitalnym, które zostały wprowadzone w ostatnich miesiącach przez Sejm RP. Jak dowiedzieliśmy się oficjalnie od starostwa jasielskiego na razie to tylko projekt, a jego ewentualne wdrożenie zostało poprzedzone konsultacjami z zespołami specjalistów które powołały obydwa samorządy. Już w fazie projektu obydwa zespoły mają na tyle mocne argumenty stojące po stronie pacjentów, iż wydaje się, że połączenie obydwu szpitali to tylko kwestia czasu.

 

 

Obydwie strony zapewniają nas że planowana forma funkcjonowania szpitali miałaby wzmocnić dotychczasowe zaplecze medyczne placówek oraz utrzymać standardy na wysokim poziomie.

Boimy się, że zmiany przyjęte przez Sejm RP spowodują ograniczenia w poziomie finansowania usług medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co więcej, dalsza działalność placówek szpitalnych w obecnym kształcie organizacyjnym, w świetle nowego prawa, może spowodować konieczność redukcji części oddziałów, by utrzymać stabilność finansową szpitali. Dlatego chcemy zapewnić publiczny charakter Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach i Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, a także wzmocnić świadczone przez nie usługi medyczne. Dalsza działalność placówek szpitalnych w obecnym kształcie organizacyjnym, w świetle nowego prawa, może spowodować konieczność redukcji części oddziałów, by utrzymać jego stabilność – tak skomentował zaistniałą sytuację dla Gazety Gorlickiej Marian Świerz, dyrektor gorlickiego szpitala. Oczywiście na taki stan rzeczy Powiat Gorlicki nie może sobie pozwolić dlatego też wspólnie z Powiatem Jasielskim podjął się on prac mających na celu utrzymanie standardów leczenia po wprowadzeniu ustawy.

- Podjęliśmy wspólne prace z powiatem gorlickim, które miałyby na celu opracowanie takiej formuły funkcjonowania opieki zdrowotnej na terenie obydwu powiatów, która nie tylko pozwoliłaby utrzymać dotychczasowe standardy, ale poprzez połączenie naszych potencjałów wzmocniłaby opiekę zdrowotną. Miałoby to formę publicznej spółki samorządowej. Jest to jeden z wariantów, nad którym trwają prace – mówi Adam Kmiecik, Starosta Jasielski. W podobnym tonie wypowiada się również dyrektor Jasielskiego szpitala uważając że połączenie obydwu placówek to dobry pomysł.

- Mając na uwadze przyszłość i obecną sytuację jednostek służby zdrowia, z wejściem w życie ustawy o lecznictwie jest to dla nas korzystne – zaznacza Zbigniew Betlej dyrektor jasielskiego szpitala. Obala także twierdzenie oponentów, jakoby połączenie obydwu placówek wiązało się z likwidacją niektórych oddziałów. - Z naszej strony nie widzimy zagrożenia. Nie mam obaw, co do tego, że Gorlice nas wchłoną – wyjaśnia dyrektor. I podkreśla, że połączenie tych dwóch szpitali daje duży potencjał finansowy i organizacyjny. Podobnego zdania jest również personel szpitala w Jaśle w tym dyrektor ds. lecznictwa.  Według Starosty Jasielskiego: Sytuacja obydwu szpitali jest bardzo podobna. Stąd pomysł na wspólne szukanie najlepszego wyjścia, w  tym również połączenia placówek. Nie ma mowy o likwidacji jakiegokolwiek oddziału. Połączenie dawałoby możliwość synergii, np. my mamy dwóch specjalistów chirurgów onkologów, w Gorlicach mają czterech, czyli razem jest sześciu. Można wówczas starać się o wyższe kontrakty. Te prace będą trwały dotąd, dopóki nie odpowiemy sobie na wszystkie pytania, czy ta forma jest lepsza czy gorsza. To Rada podejmie decyzję czy ta forma jest dobra dla powiatu jasielskiego.

Ustawa o działalności leczniczej, która obowiązuje od 1 lipca br. wymusza jednak na samorządach podjęcie radykalnych kroków. – Ta ustawa idzie w kierunku zmuszenia samorządów do przekształcenia w spółkę. Te samorządy, które nie będą w stanie wytrzymać finansowo problemów szpitalnych, będą zmuszone do komercjalizacji, czyli sprzedawania przynajmniej części akcji. My chcemy przeciwdziałać teraz. Chcemy, żeby te szpitale były samorządowe w 100%, bez żadnej wyprzedaży na zewnątrz – wyjaśnia Tadeusz Górczyk, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jasielskiego.

Jak dowiedzieliśmy się od Starostwa Powiatowego w Gorlicach połączenie obydwu szpitali odbędzie się przez powołaną do życia spółkę do której samorządy aportem mają wnieść majątek szpitali. Zabieg ten znacząco ułatwi pertraktowanie z NFZ w sprawie kontraktów gdyż opieką medyczną tejże spółki będzie objęte około 250 tysięcy ludzi. - Ważne jest, żeby nie zniszczyć dotychczasowego dorobku szpitali, nie stracić najlepszych specjalistów i pracowników medycznych, nie pozwolić na utratę wpływu samorządów na kształt i sposób funkcjonowania placówek. Istotne, by pacjenci mogli nadal, bez większych zmian, leczyć się we własnych szpitalach, a nie szukać pomocy medycznej w innych miastach. To są podstawowe cele, które postawiono przed zespołami roboczymi - dodaje Krzysztof Augustyn, sekretarz Powiatu Gorlickiego, członek zespołu roboczego.

Połączenie obu szpitali powinno wyjść tylko na dobre gorlickim pacjentom, uzyskają oni bowiem dostęp do specjalistów z Jasła bez konieczności jeżdżenia do nich. Jak mówi Szymon Niemiec dyrektor ds. lecznictwa w Jasielskim szpitalu - Nie widzę nic złego w tym, żeby lekarze z Gorlic przyjeżdżali np. operować do Jasła czy odwrotnie. Poza tym Jasło specjalizuje się w innych dziedzinach niż Gorlice, więc na tym połączeniu skorzystają obydwie placówki. Co więcej połączenie takie z punktu widzenia finansowego będzie tańsze. Jedna dyrekcja, jeden zarząd mniejsze koszty a ponadto większa baza świadczeń oraz lekarzy, zwiastują poprawę jakości usług w gorlickim szpitalu.

Warto dodać że to nie jedyne wspólne działanie powiatu gorlickiego i jasielskiego. Godnym uwagi projektem jest również budowa drogi łączącej autostradę A4 na węźle tarnowskim z drogą krajową nr 28 pomiędzy miejscowościami Biecz – Skołyszyn. Dzięki tej drodze Gorlice i Jasło zyskałyby w końcu niemalże ekspresowe połączenie z Krakowem, Tarnowem czy też Wrocławiem bez konieczności korzystania z lokalnych dróg.

(hard)

 

Czy już wkrótce specjaliści z Jasielskiego szpitala będą leczyć również w Gorlicach?

Jak zapewniają obydwie strony połączenie nie wiąże się z likwidacją któregokolwiek ze szpitali wręcz przeciwnie.


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 6
Reklama
intensywne opady deszczu

Temperatura: 17°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego