Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? u nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych - Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9, tel. 510 500 802
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZnajdź swój wymarzony rower w IwoBike
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej w Gorlicach przy ul. Legionów

Pomysł na śmieci

Podziel się
Oceń

Kierownictwo gorlickiej elektrociepłowni przygotowało prezentację projektu instalacji do termicznego przekształcenia odpadów komunalnych. Dyrektor Ryszard Haluch wraz z burmistrzem Witoldem Kochanem, uczestniczyli w konwencie sądeckich wójtów i burmistrzów, gdzie odbyła się ta ciekawa prezentacja. Wzbudziła ona ogromne zainteresowanie zebranych. Pomysł może rozwiązać problem odpadów komunalnych w regionie.

Burmistrz i były poseł PO - Witold Kochan, patronuje inicjatywie, która może rozwiązać problem odpadów komunalnych dla całego regionu południowej Małopolski. Do tej pory elektrociepłownia produkując ciepło i energię elektryczną, była zmuszona spalać węgiel. Może jednak używać w tym celu odpadów komunalnych.

 

- Posiadamy infrastrukturę, która kiedyś miała służyć do przesyłu naszej produkcji dla Glimaru - mówił dyrektor Haluch. - Zdobyliśmy turbinę parową i chłodnię. Te, do tej pory zbędne urządzenia, mogą jednak posłużyć do uruchomienia termicznej obróbki odpadów. Dyrektor Haluch w rozmowie z sądeckimi samorządowcami zastrzegł, że pomysł jest komercyjny, więc nie oczekuje od nich żadnego udziału finansowego, a jedynie wstępnej deklaracji, że śmieci z terenu gmin zgodziliby się przekazywać do Gorlic.

- Oczywiście nie oznacza to podpisywania żadnego zobowiązania - wyjaśniali jednym głosem Ryszard Haluch i burmistrz Kochan. - Możecie wybrać najlepszą ofertę.

No, ale gdzie szukać lepszej, skoro elektrociepłownia gotowa jest płacić za pozyskane śmieci, co odwraca do góry nogami całą finansową matematykę, bo gminy płacą za wywożenie śmieci na składowiska. W gorlickim pomyśle jest żelazna logika. Zamiast kupować węgiel za ciężkie pieniądze, będą płacić za paliwo alternatywne tzw. RDF, z odpadów. Taka kalkulacja daje firmie niezłą przyszłość, a mieszkańcom Gorlic, podkreślał dyrektor, stabilność cen za ciepło.

Gorlicka EC ma już opracowane studium wykonalności i jest na etapie starań o decyzję środowiskową. Uważa, że ją otrzyma bez problemów, bo, jak twierdzi kierownictwo, emisja produktów ze spalania do atmosfery będzie wielokrotnie niższa niż obecna wynikająca ze spalania węgla.

- W tym przedsięwzięciu mamy partnera w postaci spółki EMPOL - mówił dyrektor Haluch. - Będzie dla nas odbierał posortowane śmieci, bądź sam je sortował. Nasz projekt jest bardziej zaawansowany niż oprotestowana spalarnia w Krakowie. Statystycznie, połowa odpadów komunalnych nadaje się do spalenia. Żeby uzyskać potrzebną ilość 60 tys. ton rocznie masy konieczna jest gwarancja, że śmieci dojadą. Po wczorajszym spotkaniu w Nowym Sączu, gdzie pomysł przyjęto niemal z entuzjazmem, gorliccy inwestorzy zapowiadają skok na Limanowszczyznę. Spodziewają się też zainteresować swoją ofertą Podhale. Rozmawiają o dostawach z Krosna. Słabym punktem może się okazać nie tyle składowanie żużlu ze spalania, co wcześniejsze ewentualne sprzeciwy społeczne.

Elektrociepłownia dla wszystkich wątpiących organizuje w lipcu wyjazd autokarowy do Brna, gdzie spalarnia w podobnej technologii sąsiaduje z osiedlem mieszkaniowym.

- To bardzo atrakcyjna oferta mając na uwadze kłopoty na jakie natrafiają gminy szukając miejsca na składowanie odpadów - uważa szef Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa starostwa Jan Opiło.

źródło: dziennikpolski.pl

{jcomments on}


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaPasja do zwierząt FRYZJER BRUNO - oferujemy: strzyżenie psów i kotów, trymowanie, obcinanie pazurków, kąpiele, czyszczenie uszu, oczu, czyszczenie zębów, fachowe porady - używamy profesjonalnego sprzętu i kosmetyków najwyższej jakości - Kobylanka 256, tel, 533 16 08 76
ReklamaSkup katalizatorów i filtrów DPF - Gorlice, ul. Wyszyńskiego  tel. 536 420 420
AKTUALNOŚCI
Reklama
POPULARNE
ReklamaStand-up Grzegorz Dolniak - Kino Farys w Bieczu - 29 marca 2026
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12