Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Wakacje.pl - LATO 2024 - Gorlice, ul. Sienkiewicza 2
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 4 do 17 marca 2024]
Reklama Zagłosuj na Mirosława Wędrychowicza - kandydata na Burmistrza Biecza
Reklama Bank SPÓŁDZIELCZY – życzenia WIELKANOC 2024
Reklama Składamy Wam najserdeczniejsze życzenia z okazji Wielkanocy i zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej - świąteczne rabaty i promocje
Reklama Rafał Kukla - kandydat na Burmistrza Gorlic
Reklama Beata Mikruta-Kawa - kandydatka na Burmistrza Gorlice
Reklama Jadwiga Wójtowicz - kandydat do Sejmiku, miejsce nr 2
Reklama Karol Górski - kandydat na Wójta Gminy Ropa
Reklama Tomasz Szczepanik - kandydat do Rady Miasta, lista nr 13 - okręg nr 4 Zawodzie - pozycja nr 1
Reklama Tomasz Płatek - kandydat do Sejmiku Województwa Małopolskiego - lista PIS pozycja nr 4
Reklama Bronisław Dutka- kandydat do Sejmiku Województwa Małopolskiego - lista PSL pozycja nr 4
Reklama Michał Słowik - kandydat do Sejmiku - Koalicja Obywatelska, pozycja nr 1
Reklama Zagłosuj na Magdalenę Niziołek - kandydatkę do Rady Miasta Gorlice w Wyborach Samorządowych 2024
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę

Złote minuty

Podziel się
Oceń

"Złote minuty”, to w języku ratowników medycznych czas tuż po wypadku, kiedy właściwie udzielona ofierze pomoc, albo jej brak, mogą decydować o życiu lub śmierci człowieka. Idziesz główną ulicą miasta, jest upalny letni dzień, nagle tuż przed tobą na chodnik, bezwładnie, osuwa się młody mężczyzna. Przystajesz, bezradnie rozglądasz się w koło, szukasz pomocy, przez głowę przelatują ci dawno już zapomniane sceny ze szkolenia PCK, jakie kiedyś dawno temu, miałeś w szkole. Co robić, sięgasz po telefon, starasz się przypomnieć sobie numer, tak to ten, 112. Mijają minuty.Stop! Nie! Nie tak, wszystko nie tak.

 

Jesteś nauczycielem, długa przerwa, dzieciaki biegają po korytarzu, trwa szał zabawy, nagle słyszysz dźwięk tłuczonego szkła, odwracasz wzrok w tamta stronę, zamierasz, wielkie okno spadło na jedno z dzieci. Pierwsze, co chcesz zrobić to uciec. Ale nie, podbiegasz, patrzysz, bezwładne dziecko leży w kałuży krwi. Co robić? W głowie kłębią się szalone myśli, do dyrektora, do telefonu, do higienistki, niech ktoś coś zrobi. Mijają minuty.

Ale może być tez inaczej, w tym pierwszym przypadku – obok ciebie pojawia się mały chłopiec, pociąga cię za rękaw, mówi, co masz robić. Zapytaj co się stało, zadzwoń po pomoc, sprawdzić oddech, oddycha, ułóż go w pozycji bocznej,. Jeśli nie wyczuwasz oddechu rozpocznij reanimacje. Dwa wdechy, 30 uciśnięć klatki piersiowej i tak na zmianę. Mijające minuty już nie są stracone, niosą nadzieję. Gdy odjeżdża karetka z dumą rozglądasz się dookoła, ten mały cały czas był koło Ciebie, na jego tornistrze dostrzegasz nalepkę, WOŚP. Rozchodzicie się, myślisz, jak to dobrze, że ten mały znalazł się w odpowiednim czasie w odpowiednim miejscu i jak to dobrze, że wiedział co robić.

A na szkolnym korytarzu? Spoglądasz jeszcze raz i co widzisz? Dzieciaki wiedzą co robić. Są dziwnie spokojne, metodycznie, krok po kroku wykonują wszystkie potrzebne czynności, sprawdzają, kontrolują, wzywają, tamują, ratują. Nagle przypominasz sobie, przecież ich nauczycielka, nie tak dawno była na jakimś szkoleniu. Przyniosła z niego materiały szkoleniowe, płyty, fantomy, jakieś książki a potem sama przekazała wiedzę swoim uczniom. Tak, teraz już pamiętasz dokładnie, to było „Owsiakowe” szkolenie. Jak to dobrze, że te maluchy wiedziały co robić, jak to dobrze, że ktoś im tą wiedzę przekazał?


17 maja w GCK odbyło się szkolenie przeprowadzone przez wolontariuszy Pokojowego Patrolu WOŚP. Szkolenie było częścią programu „Ratujemy i Uczymy Ratować” adresowanego do nauczycieli nauczania zintegrowanego szkół podstawowych. Ponad 30 pedagogów z całego regionu w trakcie 6 godzinnych zajęć prowadzonych przez wolontariuszy Pokojowego Patrolu zapoznawało się z zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Ideą programu „RUR” jest zejście wiedzy jak najniżej, do poziomu uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Przeszkoleni w trakcie zajęć nauczyciele przekazują wiedzę z tego jakże istotnego zakresu swoim wychowankom. Dzieci uczą się najprostszych zasad udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej.

Szkolenie, które odbywało się w GCK prowadzone było przez zespół 8 instruktorów pod kierownictwem Katarzyny Grzelak, koordynatorki z ramienia WOŚP Grupy Południe.

(lek)


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaMaria Gubała - kandydatka do Rady Powiatu Gorlickiego, Miejsce nr 1, Okręg nr 2
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaMagdalena Majka - kandydatka do Sejmiku - pozycja 3, lista nr 5
ReklamaStanisław Pasoń - kandydat do Sejmiku
ReklamaWojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar, I Wicewojewoda Elżbieta Achinger, II Wicewojewoda Ryszard Śmiałek - życzenia Wielkanoc 2024
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZagłosuj na Mirosława Wędrychowicza - kandydata na Burmistrza Biecza w Wyborach Samorządowych 2024
ReklamaSOLARCOM.PL nowoczesne instalatorstwo - pompy ciepła, kolektory słoneczne, fotowoltaika, rekuperacje, klimatyzatory, instalacje c.o., wod.kan., gaz. - 33-331 Stróże 633
ReklamaDietetyk radzi – Dietetyk kliniczny - Klaudia Wszołek-Słota | Ciekawostki żywieniowe i fit przepisy, które warto znać!
Reklama
Reklama
ReklamaZagłosuj na Wojciecha Stępnia - kandydata do Rady Powiatu Gorlickiego w Wyborach Samorządowych
Reklama Wakacje.pl - Gorlice, ul. Sienkiewicza 2 - LATO 2024