Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach

Opowieść o małych cudach we Lwowie

Podziel się
Oceń

- Może to nie jest wielkie dzieło literackie, to są proste wspomnienia, ale na pewno warte lektury i poznania opowieści o tych niesamowitych ludziach: i o Polakach, i o Żydach, którzy wypowiedzieli własną wojnę niesprawiedliwości i okrucieństwu - mówi Michał Nogaś o książce "Dziewczynka w zielonym sweterku" . Krystyna Chiger w książce "Dziewczynka w zielonym sweterku" wraca wspomnieniami do swojego dzieciństwa spędzonego we Lwowie. Jej beztroskie życie kończy się we wrześniu 1939 r., jednak prawdziwy horror zaczyna się dopiero po wkroczeniu do miasta wojsk niemieckich.

Jej rodzina często musi zmieniać miejsce zamieszkania. Ignacy, ojciec dziewczynki i jej brata Pawła, w każdym nowym miejscu buduje skrytki, w których ukrywają się dzieci.

- Na przekór wszystkim przeżywają akcję wyłapywania żydowskich dzieci z getta lwowskiego i zostają prawie jedynymi – opowiada Michał Nogaś.

To jednak nie koniec niezwykłego szczęścia w nieszczęściu, jakie miała rodzina bohaterki. Gdy dorośli zdali sobie sprawę, że getto zostanie zniszczone, postanowili przenieść się z rodzinami do kanałów. Spędzają w nich 14 długich miesięcy w ekstremalnie trudnych warunkach. Pomaga im polski kanalarz Leopold Socha oraz jego koledzy. Dzięki nim, pomimo braku wody i jedzenia, chorób, szczurów, wszy, część z ukrywających się Żydów przeżywa.

O mierze tego cudu świadczy fakt, że ze 150 tys. Żydów zamieszkujących przed wojną Lwów, do końca wojny doczekało zaledwie kilkadziesiąt osób. A spośród rodzin, na które składały się rodzice i dzieci, w komplecie przeżywają tylko trzy. W tym rodzina Chigerów.

Aby wysłuchać recenzji Michała Nogasia, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

Więcej książkowych recenzji znajdziecie Państwo na blogu Michała Nogasia.

Audycji "Trójkowy znak jakości" można słuchać w każdy piątek około godz. 7.40.

źródło: www.polskieradio.pl/trojka


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486