Gorliczanin oszukany „na BLIK-a”. Stracił tysiąc złotych w kilka minut.

  • 15.10.2019, 14:17
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Gorliczanin oszukany „na BLIK-a”. Stracił tysiąc złotych w kilka minut. Foto: ilustracyjne
Kilka dni temu do mundurowych zgłosił się mieszkaniec Gorlic, który został oszukany przez złodzieja podszywającego się pod jego znajomą.

Gorliczanin złożył zawiadomienie w sprawie oszustwa, do którego doszło w ubiegłym tygodniu.

Nieznana osoba, podszywając się pod znajomą pokrzywdzonego, poprosiła go o kod autoryzacyjny do aplikacji BLIK. Ten nie podejrzewając, że oszust przełamał zabezpieczenia do komunikatora koleżanki, wysłał mu kod potwierdzający wypłatę 1000 złotych

Mundurowi prowadzą czynności wyjaśniające w tej sprawie.

Czym jest BLIK?

System BLIK ułatwia użytkownikom smartfonów dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych, internetowych, a także wypłacanie gotówki za pomocą kodu generowanego przez aplikację bankową. Tę właśnie możliwość wykorzystują oszuści. Najczęściej łamiąc hasła, włamują się na naszego Messengera i wybierają znajomych, z którymi najczęściej się kontaktujemy. Następnie podszywając się pod nas, proszą o pożyczenie pewnej sumy pieniędzy przekazanej kodem BLIK. Kończąca się promocja, zagubiona torebka, czy nieprzewidziana wizyta u mechanika to najczęstsze historie, które mają uzasadnić nagłą potrzebę pożyczki. Zdarza się także, że oszuści proszą o podanie kolejnego kodu BLIK, kłamiąc, że pierwszy nie zadziałał. W ten sposób są w stanie wypłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Co zrobić, jeśli ktoś ze znajomych zwróci się do Ciebie za pośrednictwem komunikatora o pożyczkę?

Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem jest zatelefonowanie do tej osoby i zweryfikowanie jej tożsamości, np. poprzez zadanie pytania, na które tylko Wy znacie odpowiedź. Jeśli natomiast to z Twojego konta wysłano takie wiadomości, natychmiast zmień hasła i ostrzeż wszystkie potencjalne ofiary oszustów. Twoja szybka reakcja może uratować oszczędności Twoich bliskich i znajomych.

Każdą, nawet nieudaną próbę oszustwa należy zgłosić policji.

Źródło info: KPP w Gorlicach

Barbara Ćmiech

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

G
G 16.10.2019, 20:35
Mi też się właśnie włamano na konto podobna sytuacja,jestem z okolic bobowej ... powysyłano z mojego konta wiadomości do ludzi z zapytaniem czy ma dana osoba Blika i że to na aplikacji Banku na telefonie
Nauka przez całe zycie
Nauka przez całe zycie 17.10.2019, 15:51
Musiałeś podać na podstawionej przez złodzieja stronie, login i hasło do FB. Wstydz się, przez swoje niedbalstwo narażasz znajomych ma utratę pieniędzy.
Gorliczanka
Gorliczanka 15.10.2019, 17:58
Tyle sie mówi o tych oszustwach. Wiecej rozwagi ludzie.
Humbak
Humbak 15.10.2019, 15:26
Szkoda słów na to aby pisać jak ludzie potrafią być głupi i naiwni.

Pozostałe