Lokalny biznesmen oszukał ponad 70 osób na ponad milion złotych i... zapadł się pod ziemię!

  • 03.07.2020, 15:36
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Lokalny biznesmen oszukał ponad 70 osób na ponad milion złotych i... zapadł się pod ziemię! fot. ilustracyjne / pixabay.com
Scenariusz w niemal każdym przypadku był podobny – klienci wpłacali pieniądze za materiał budowlany, który miał być im dostarczony za jakiś czas. Niestety nigdy go nie zobaczyli ani też swoich pieniędzy. W sprawie toczy się prokuratorskie postępowanie.

 

Dla nas wszystko zaczęło się od telefonu jednego z naszych Czytelników, który został oszukany na ponad 18 tysięcy złotych przy zakupie materiałów budowlanych w jednym ze składów na terenie powiatu gorlickiego. Szybko okazało się, że jego historia to wierzchołek góry lodowej.

W 2018 roku zapłaciłem za materiały budowlane, które miały mi zostać dostarczone w tym roku. Skorzystam z takiej oferty, ponieważ materiały, których potrzebowałem, zaczęły drożeć, a oferta składu „zatrzymywała” ceny – wyjaśnia.

Oczywiście nasz Czytelnik wcześniej wielokrotnie próbował skontaktować z właścicielem firmy, niestety telefon nie odpowiada, a skład jest zamknięty na głucho.

Gorliccy śledczy zajmują się sprawą, co potwierdził w rozmowie z nami Sławomir Korbelak, zastępca prokuratora rejonowego w Gorlicach.

Na dzisiaj wiemy o 72 oszukanych osobach, które mieszkają w powiecie gorlickim albo w powiatach sąsiednich z województwa małopolskiego i podkarpackiego. Kwoty, na które pokrzywdzeni zostali oszukani, mieszczą się w przedziale od  2 do 57 tysięcy złotych i w sumie daje ponad milion sto tysięcy złotych – mówi prokurator Korbelak.

Ze względu na pandemię pierwsze zgłoszenia w tej sprawie prokuratura dostawała przede wszystkim w formie elektronicznej. Było w nich sporo braków, więc dopiero teraz, kiedy można przesłuchać pokrzywdzonych, dokumenty są uzupełniane o to, co jest istotne dla przestępstwa. Ta sprawa bardzo powoli nabierała rozpędu.

Śledczy prowadzili już czynności w siedzibie firmy, zabezpieczyli dokumenty, komputery, telefony.

Prokuratora zapytaliśmy również o to, czy scenariusz oszustw we wszystkich przypadkach był podobny, do tego, który przedstawił nasz Czytelnik i czy można wysnuć wnioski, że było to działanie celowe, a atrakcyjna oferta była haczykiem na wielu.

To jeden ze scenariuszy i w wielu przypadkach jest to właśnie ten rodzaj działania, ale nie wszyscy pokrzywdzeni zostali w ten sposób oszukani. Jest to jednak bez wątpienia jeden z przewodnich motywów postępowania. W tej sprawie występuje jeszcze mechanizm typowy dla oszustw związanych z wyłudzaniem podatku VAT poprzez niewłaściwe wystawianie faktur i zaniżanie opodatkowania oferując usługi budowlane i mechanizm związany z usuwaniem mienia na szkodę dłużników, a więc wyzbywaniem się majątku na szkodę osób, które posiadały już do niego prawa – dodaje prokurator.

Postępowanie jest w toku. Nie wykluczone, że do gorlickiej prokuratury zgłoszą się kojne osoby oszukane przez biznesmena z Gorlickiego.

Barbara Ćmiech

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

fatman
fatman 07.07.2020, 20:16
w łosiu??? no chyba nie nazwisko na L ,albo B zięć.!
Andrzej
Andrzej 05.07.2020, 22:26
Dlaczego w Gorlicach zwykłych przedsiębiorców nazywa się biznesmenami? Dlatego, że nie mają oni nic wspólnego z przedsiębiorczością za to mają auta w leasingach, kredytów po uszy, koneksje, układy i towar z najniższej półki.
Prezes Biznesmen.
Prezes Biznesmen. 05.07.2020, 20:18
Dawniej nazywał się to oszust, a dziś nazywa się to lokalny Biznesmen.
felix
felix 05.07.2020, 18:17
Co milczycie a może przedstawcie Tego co mu się udało co Komuna go zniszczyła a Kapitalna droga mu dobrobyt otworzyła .Toć to jak z tą Rafineria Produkcja się nie opłacała a magazynowanie smrodu i trucizny w bogactwo paru otaczało
~~~~ja
~~~~ja 05.07.2020, 05:37
Jak to jest, że nieuczciwego sprzedawcę na allegro (czy innym portalu aukcyjnym) tu wprost nazywa się oszustem a w tym przypadku biznesmenem? Czyli jednak to prawda, że jak kraść to miliony?
Prezes Gorlicki
Prezes Gorlicki 04.07.2020, 18:06
To są właśnie Gorlickie firmy, zabrać kasę od paru zleceń i zwiać i na tym to właśnie polega i piszę skoro sprawa się lapła, czyli jest to Gorlicki Biznes.
CYDR
CYDR 04.07.2020, 08:48
Może by go w Łosiu poszukać 😀
bono
bono 03.07.2020, 22:12
Lokalnu złodziej
22,07
22,07 03.07.2020, 22:09
Drodzy Państwo komentujący jak i osoba która napisała ten artykuł . Zacząć trzeba od tego że osoba która okradła drugą osobę nie nazywamy biznesmenem tylko Z-Ł-O-D-Z-I-E-J-E-M !!! . Dziękuję za uwagę :)
Szczera
Szczera 03.07.2020, 17:28
Chcecie wiedzieć kto to jest? Wystarczy wpisać w google Firma Budowlana Gorlice, lub Powiat Gorlice.
Do Szczera
Do Szczera 03.07.2020, 18:45
I który wynik w Google? 3-4? Firm budowlanych jest wiele. Wskaż kierunek chociaż :)
Szczera
Szczera 03.07.2020, 21:45
Miasto Gorlice, to są ci co biorą zaliczki i sami nie wiedzą od kogo i na tym to polega.
Uaro
Uaro 03.07.2020, 17:19
Żądacie podania nazwiska,firmy itd. Przecież połowa Gorlic i okolic wie o kogo chodzi.
Lachim
Lachim 03.07.2020, 17:10
Podać imię nazwisko rysopis/zdjęcie ludzie zaraz typa namierza
Bogacz
Bogacz 03.07.2020, 17:02
Kawał dzida jedzie na kredytach, auta a szkoda gadać haha
Psycholog
Psycholog 03.07.2020, 16:43
To są właśnie ci lokalni Gorlickie Biznesmeni, co jeden to lepszy cwaniak i patrzy jak kogoś wykiwać, zasada taka tylko daj zaliczkę i spadaj.
Życzliwy
Życzliwy 08.07.2020, 16:27
Nie nalezy wszystkich od razu wrzucac do jednego worka
W tym przypadku winni sa sami naiwni klienci , którzy zamiast uczciwej normalnej ceny za towar łakomia sie na okazyjny towar 20-30% tańszy , gdzie marża na tego typu materiałach na jakich oszukał ludzi to 3-5% .Od 20 lat prowadze firme i nikogo nie oszukałem nawet na złotówke , mimo iz czesto przyjmujemy zaliczki na nietypowy towar. PAMIETAJCIE !!!Zakupy robi sie w firmach z tradycją ,które maja swoją historie, którą polecają znajomi , przyjaciele itd nawet jezeli jest tam minimalnie drozej
Psycholog
Psycholog 08.07.2020, 18:30
Z tym bym się zgodził, ale w Gorlicach się nigdy nie inwestuje, bo co druga firma powstaje fikcyjnie.
Hahaha
Hahaha 03.07.2020, 16:43
Po pierwsze kto płaci za towar ktory ma byc dosrarczony po dwóch latach?nalezy podac nazwe firmy ktora nie istnieje i imie i poczatek nazwiska tegóż biznesmena zeby ktos sie nie nadzial na tego czlowieka w innej lokalizacji...nosz kur..jak mozna placic (obojetnie ile )dwa lata do przodu albo kupowac przez internet na przedpłate
Uaro