Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Minister Czarnek zaprasza do Gorlickiego! Czy nasz „punkt edukacyjny” będzie kurą znoszącą złote jaja?

Podziel się
Oceń

W sieci pojawiła się ministerialna lista lokalizacji, które są rekomendowane jako cele wycieczek szkolnych. Za propozycją pójdą niemałe pieniądze: czy będziemy z tego umieli skorzystać?
Minister Czarnek zaprasza do Gorlickiego! Czy nasz „punkt edukacyjny” będzie kurą znoszącą złote jaja?

Autor: Fot. FotoGorlice

 

Lokalizacje z listy: kury, które zniosą złote jajka?

Komunikatem z dnia 27 sierpnia 2021 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki ustanowił przedsięwzięcie pod nazwą „Poznaj Polskę”. Jest to część tzw. Polskiego Ładu.

Jak wyjaśniają autorzy projektu na stronie rządowej:

(...) Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra w odrębnym komunikacie w każdym roku realizacji przedsięwzięcia.(...)

 

Dofinansowanie może sięgać nawet 80% wyjazdu (w przypadku najdłuższej, trzydniowej wycieczki może to być maksymalnie 15 tysięcy złotych). Lista lokalizacji rekomendowanych przez ministerstwo jest kluczem, z którego warto skorzystać, ponieważ za wyborem będą szły konkretne środki finansowania wyjazdów z uczniami.

Szybko sprawdziliśmy, czy na listach dedykowanych klasom I-III, IV-VIII i klasom szkół średnich są jakieś miejsca w naszym regionie.

To co znaleźliśmy, bardzo nas zaskoczyło.

 

Minister rekomenduje: jedźcie do Skansenu!

Lokalizacja z naszego regionu, która pojawiła się na ministerialnej liście to Skansen Wsi Pogórzańskiej im. Prof. Romana Reinfussa.

Rekomendacja ta pojawia się na listach wskazanych dla wszystkich poziomów nauczania.

 

Zaskoczenie pierwsze: poza Skansenem, na ministerialnej liście nie pojawia się żadne inne miejsce w naszym regionie.

Dlaczego?

Szlak architektury drewnianej, perełki UNESCO, szlaki związane z historią I Wojny Światowej i jej przełomowymi wydarzeniami oraz historia wydobycia i destylacji ropy naftowej to koronne obszary, wokół których koncentrują się wysiłki promocyjne całego naszego regionu i poszczególnych gmin.

Dlaczego zatem Skansen uzyskał ministerialne namaszczenie, a nie inne lokalizacje? Być może zadecydował fakt, że wiele lokalizacji w naszym regionie, a związanych z historią i kulturą jest dostępnych bezpłatnie. Skansen jest zaś atrakcją, która może obciążać budżet wycieczkowy i dlatego warto było umieścić to miejsce na liście.

Czy to atrakcyjne miejsce? Dla nas być może nie, ale kiedy sprawdziliśmy, jak prezentuje się cała lista ministerialna, nabraliśmy zupełnie innej perspektywy.

 

Zaskoczenie drugie: propozycja wycieczki do Skansenu jest świetna

Dla nas to miejsce, które mamy na wyciągniecie ręki. Ileż razy można iść na wycieczkę do Skansenu? - zapytają niektórzy.

Koszt wycieczki w naszym regionie jest więc niski, a ilość informacji, które uzyskujemy na miejscu, jest ogromna. Biorąc pod uwagę to, jakie inne lokalizacje znalazły się na małopolskiej mapie destynacji (łącznie 35 lokalizacji w Małopolsce dedykowanych uczniom klas I-III, 42 lokalizacje dla klas IV-VIII i 48 lokalizacji dla najstarszych uczniów), propozycja z Szymbarku okazuje się dość wyjątkowa.

Chociaż my mamy Skansen na wyciągniecie ręki, to dla uczniów z innych regionów może być to całościowa propozycja o wysokich walorach edukacyjnych. Nikt nie zmusza uczniów gorlickich szkół do wybrania właśnie Skansenu: swobodnie możemy podróżować do innych regionów i korzystać z innych punktów edukacyjnych (jak określa je ministerstwo).

Skansen okazuje się jednak propozycją wyjątkową, ponieważ zdecydowana większość zalecanych wycieczek kierowana powinna być, zgodnie z listą, do muzeów. Skanseny pojawiają się na liście tylko 12 razy (na najobszerniejszej propozycji dla najstarszych klas). Muzea są na niej wskazane ponad 200 razy.

Na liście pojawiają się też informacje o zakresie tematycznym wycieczki, który może być realizowany w danym miejscu. Widzimy więc:

  • Kulturę i dziedzictwo narodowe
  • Największe osiągnięcia polskiej nauki
  • Śladami Polskiego Państwa Podziemnego
  • Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

Zaskoczenie trzecie: wszyscy do Skansenu!

To, co zaskakujące, to fakt, że na ministerialnej liście, a właściwie na trzech listach, pojawił się tylko Skansen. Można więc powiedzieć: w dwuszeregu zbiórka! Wszyscy do Skansenu!

To prawda, że Skansen w Szymbarku jest miejscem, w którym dobrze poczują się i młodsi i starsi. Wycieczka może zostać zaproponowana w różny sposób, w zależności od poziomu nauczania przybierać różną formę. Miejsce ciekawe i warte poznania, pokazujące różne odcienie dawnego życia.

Problemem wydaje się jednak to, że zamiast stworzyć różnorodną ofertę i dla starszych klas włączyć na listę inne miejsca (lub przykładowo zaproponować najmłodszym wizytę w Skansenie, ale starszych poprowadzić kolejno na szlaki wojenne lub związane z przemysłem naftowym), twórcy listy podeszli do tego tematu w sposób jednowymiarowy.

Jeśli brać pod uwagę cel wycieczek szkolnych, które najczęściej przyjmują formę krótkich, ale intensywnych wizyt w terenie, zaproponowanie kilku lokalizacji byłoby nie tylko możliwe, ale także uzasadnione. Co więcej, lista przekłada się jednoznacznie na finansowanie wypraw, co powoduje, że wskazane lokalizacje mogą być oblegane, a te spoza listy po prostu nie zaistnieją w świadomości najmłodszych. Nie chodzi o to, że są mniej atrakcyjne czy mniej ważne.

Po prostu nie ma ich na liście...

 

Zaskoczenie czwarte:  dlaczego właśnie Skansen?

Biorąc pod uwagę listy propozycji, które znamy z katalogów i kolejnych publikacji o Gorlicach i okolicach, skansen jest w czołówce, ale z pewnością nie stanowi pierwszoplanowej propozycji. Pozostaje niedosyt i pytanie: czy wybór tego miejsca był związany z jakimiś działaniami na rzecz tego wyboru, czy z punktu widzenia Warszawy to jedyne, co możemy zaproponować i przedłożyć ponad pozostałe propozycje?

To istotny problem, ponieważ lista ministerialna, nie będzie traktowana tylko jako sugestia, ale będzie miała ogromne znaczenie dla nauczycieli wybierających cel przyszłych podróży.

 

Czy oznacza to nasz promocyjny sukces?

 

Ta wiadomość z pewnością powinna wywołać poruszenie wśród osób zajmujących się promocją regionu. Skoro mamy Skansen, to w naszym najlepszym interesie będzie przygotowanie gotowej, kompleksowej oferty dla szkół z całej Polski. Powinna to być oferta, która pozwoli łatwo i szybko nawiązać współpracę, a finalnie zrealizować dotowany projekt właśnie u nas. Możemy zaproponować wspaniałą podróż, która rozpocznie się wprawdzie w Skansenie, ale będzie jedynie początkiem przygody w Gorlickiem. W końcu mamy nie tylko Szymbark, ale także bogate dziedzictwo przyrodnicze, wojenne i przestrzeń do pokazania historii wielkiego przemysłu naftowego. Dla uczniów z większych miast taka przygoda może być niemal egzotyczna.

Czy szkoły w Polsce zostaną zasypane mailami z zaproszeniami do organizacji wycieczek właśnie w naszym regionie?

Trzeba próbować! Czasu nie ma jednak wiele. Jak czytamy na stronie ministerstwa:

Nabór wniosków rusza 6 września 2021 r. i jest prowadzony w trybie ciągłym do dnia 30 września 2021 r. lub do wyczerpania środków finansowych - decyduje data złożenia wniosku o dofinansowanie wycieczki.

 

Więcej informacji o projekcie Poznaj Polskę można przeczytać >>>TUTAJ

 


Napisz komentarz

Komentarze

bzik 02.09.2021 07:40
Przyzwyczajajcie się do skansenu, bo niedługo wszyscy będziemy w takim żyć. Ujawniają się ciągoty ministra ciemnoty

psia faja 01.09.2021 09:49
Skansen w Sanoku jest o wiele ciekawszy, są tam zabytkowe obiekty z naszych terenów. Po drodze zwiedzić można też Bóbrkę

:-) 01.09.2021 11:24
Dobry nick, moderator puścił, szacun

k88 01.09.2021 18:34
sam jesteś jak Bóbrka

Długopis Franek 01.09.2021 07:57
po prostu chcą pokazać dzieciom, jak będzie się żyć w Polsce za 15 lat ;-)

jan 01.09.2021 10:25
nie za 15 to już za kilka lat ,obecnie pis zadłużył Polskę na 1.5bl złotych czyli 39tyś na każdego polaka .http://www.dlugpubliczny.org.pl/..

~~~~~ja 01.09.2021 13:15
Po pierwsze ten dług to spadek po poprzednich ekipach rządzących (zwłaszcza ostatniej), bo drugie ta olbrzymia kwota w stosunku do PKB wcale nie wygląda tak źle zwłaszcza na tle innych krajów Europy. Tak samo sporo ludzi "jedzie na kredycie" tylko, że jak masz dochodu 2500 zł (czy tam ile jest minimalnej netto) i 100.000 zł długu to jest powód do paniki ale jak masz ten sam dług mając kilkanaście tys. zł przychodu to nie jest tak źle.

JAN 01.09.2021 14:01
Przez lata rządów PO i PSL(2007-2012) zadłużenie Polski zwiększyło się o 357,4 mld. zł. A w latach 2020-21 zadłużenie Polski zwiększy się o 433 mld zł, czyli mniej więcej o 11 tys. zł w przeliczeniu na jednego Polaka. Z prognozy Ministerstwa Finansów wynika, że na koniec tego roku dług publiczny wyniesie prawie 1,5 bln zł.

Piekarnikus 01.09.2021 14:13
za tej ekipy Polska stała sie krajem mlekiem i miodem płynacym. Ale prosze przystopujcie z tym dobrobytem bo ja sie zaraz utopie w tym mleku

jan 01.09.2021 14:45
mleko skisło a miód zgorzkniał

Teodor 31.08.2021 23:04
Juz widze ten entuzjazm uczniów jak nauczyciel woła JEDZIEMY DO SKANSENU ! Trzy dni dla dzieciakow to powinien być Biecz z katem, cos zwiazane ropą ale w gorlickim de facto nic ciekawego nie ma np. na miare Bóbrki kolo Krosna plus bitwa gorlicka, bryczka w Regetowie i spacer na gorke np. Rotunde. I taki wyjazd by pamietaly i moze wrocily tu z rodzicami.

w garnek 31.08.2021 20:12
Ta, będzie sukcesem na miarę samego czarnka. Zrobił grzeczność bartusiowej i wpisał cokolwiek z powiatu gorlickiego. Gdyby podchodzi do kwestii na poważnie to najpierw zwróciliby się do miasta Gorlice z prośbą o wytypowanie propozycji i potem to opublikowali.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 7
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 21°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12