Czas policzyć się z królami. Podwyżki wynagrodzeń i diet solą w oku mieszkańców?

 • 27.11.2021, 10:30
 • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Podwyżki dla urzędników w powiecie gorlickim Fot. halogorlice.info ©
Tematy podejmowane w czasie listopadowych sesji rad gmin są bardzo zróżnicowane, ale niemal wszędzie radni będą pochylali się nad tym samym tematem: wysokości swoich diet i wynagrodzenia wójtów i burmistrzów. Chociaż kwestia ta dotyczy niewielu osób, bardzo często budzi niesmak. Czy słusznie?

 

22 listopada obradowała Rada Gminy Łużna. W programie było podjecie wielu uchwał, m.in.:

 • w sprawie zmian budżetu Gminy Łużna na 2021 rok oraz zmian Uchwały Budżetowej Gminy Łużna na 2021,
 • w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty i stawki opłaty za pojemnik, a także ustalenia zwolnienia w części z opłaty za zagospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym
 • w sprawie gminnych programów profilaktyki problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii
 • w sprawie realizacji programu „Posiłek w szkole i w domu” na przyszły rok

Podjęto także uchwałę w zakresie ustalenia wynagrodzenia wójta Gminy Łużna.

 

Już 29 listopada, odbędzie się sesja Rady Miejskiej w Bobowej. Tam, w porządku obrad znajdujemy podjęcie uchwał w m.in. w sprawie:

 • szczegółowych warunków przyznawania dodatków dla nauczycieli pracujących w szkołach prowadzonych przez bobowską gminę (m.in. za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy, nagród i wysokości stawek tych dodatków a także zasady wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe oraz godziny doraźnych zastępstw)
 • metod ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty

Także w Bobowej radni będą podejmować uchwałę w sprawie określenia wysokości i zasad przyznawania diet radnym Rady Miejskiej w Bobowej i wynagrodzenia burmistrza tego miasta.


Nie inaczej będzie gminie Ropa. Tu sesję zaplanowano na najbliższy poniedziałek (29 listopada) o godz. 10. W planie m.in. uchwały dot. zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przyjęcia programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami w roku 2022, a także standardowa w tym okresie uchwała w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla wójta Gminy Ropa.


Dzień później (30 listopada) od godz. 12 obradować będzie Rada Gminy Uście Gorlickie. W programie m.in. podjęcie uchwał w sprawie:

 • przyjęcia programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami w roku 2022,
 • uchwalenia gminnego programu na rzecz przeciwdziałania narkomanii oraz profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na 2022 rok.

Wzorem innych miejscowości, także tu pod głosowanie trafi uchwała dot. ustalenia wynagrodzenia wójta gminy.


Także we wtorek o 12 (30 listopada) rozpocznie się sesja w Moszczenicy. Planowany porządek obrad obejmuje m.in.:

 • przyjęcie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2022.
 • uchwalenie zryczałtowanej diety miesięcznej dla sołtysów sołectw Gminy Moszczenica,
 • ustalenie wynagrodzenia dla Wójta Gminy Moszczenica.


Kwestia ustalenia zasad przyznawania i wysokości diet dla radnych i wynagrodzenia dla burmistrza będzie także przedmiotem sesji w Bieczu. Poza tym w planie obrad pojawiło się podjęcie uchwały w sprawie dotacji na liczne, zaplanowane prace konserwatorskie, określenie wysokości stawek, które ponoszone są z tytułu podatku od nieruchomości. Tutaj także w planie obrad znalazło się przyjęcie programów na rzecz profilaktyki alkoholowej i narkotykowej w gminie.

Uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty Gorlickiego podjęto także w czasie obrad XXXI sesji Rady Powiatu Gorlickiego.

 

Czy te podwyżki powinny być traktowane jako kontrowersyjne?

Każda podwyżka: czy to diety, czy wynagrodzenia rządzących (nie mówiąc już o nagrodach!) jest odbierana z bardzo mieszanymi uczuciami. Czy jednak słusznie? Poświęcają wiele czasu na próby poprawy naszej sytuacji w regionie. Wiąże się to często nie tylko z przymusowymi podróżami i brakiem możliwości spędzania czasu z najbliższymi. To także znaczące utrudnienie dla możliwości wykonywania przez nich pracy zawodowej. Szczególnie osoby pełniące funkcje wójtów i burmistrzów często wypełniają swoje obowiązki kosztem życia rodzinnego i czasu, który spędziliby chętnie np. oddając się lekturze, czy oglądaniu ulubionego serialu. Tak po prostu: wykonują swoje obowiązki zawodowe.

Faktycznie jednak, w okresie szczególnie intensywnych wzrostów cen, nieliczni z nas mogą pochwalić się wzrostem wynagrodzeń, który ogranicza wpływ inflacji na nasze wynagrodzenia. Naszej podwyżki raczej nikt nie przegłosuje, a dla wielu z nas bardziej realny może wydawać się scenariusz, w którym zostaniemy wezwani na rozmowę rozpoczynającą się od słów:

... w związku z pogarszającą się sytuacją ekonomiczną zakładu jesteśmy zmuszeni...

 

Żadna argumentacja wzrostów wynagrodzenia rządzących nie będzie więc trafiała do tych, którzy z tygodnia na tydzień kupują mniej za więcej.

Czy wynagrodzenie i wysokość diet powinna być tak łatwa do ustalenia? A może powinien zostać wprowadzony inny system? Jeśli tak: jaki?
 

Źródło info: UG w Łużnej, UM w Bobowej

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wyborca
wyborca 27.11.2021, 13:35
Skoro to My jako wyborcy wybieramy radnych, burmistrzów, posłów itp. to również My powinniśmy mieć glos w tej sprawie, a tu niestety nie mamy, wątpię czy chociaż jeden samorząd podejmie uchwałę o nie podnoszeniu diet i pensji dla radnych i włodarzy:(
Maniek
Maniek 27.11.2021, 11:46
Temat podwyżek to temat zastępczy. Dobry na weekend. Przeciętny Kowalski w branży budowlanej w powiecie gorlickim zarabia około 5 tyś. zł. Warto wziąć to pod uwagą zanim zacznie się wszelkie analizy.
TAKI JEDEN
TAKI JEDEN 28.11.2021, 18:48
na czarno bez ZUS
Gorliczanin
Gorliczanin 27.11.2021, 22:53
5tys w Gorlicach kto Ci da

Pozostałe