Zobaczcie, jak budynek Sokoła wyglądał przed remontem, a jak pięknie jest teraz [FOTO]

  • 14.01.2022, 12:15
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Budynek Sokoła w Gorlicach Fot. UM w Gorlicach/Teodor Włosek
Rewitalizacja historycznej siedziby Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Gorlicach zakończona! Budynek odzyskał swój dawny blask i ponownie stał się jednym z najpiękniejszych w naszym mieście.

 

Remont Sokoła pochłonął ponad 6 mln złotych (z czego nieco ponad 4 mln złotych pochodziło z dofinansowania Województwa Małopolskiego) i został zrealizowany w ramach partnerskiego projektu Miasta Gorlice i Starostwa Powiatowego. Rewitalizacja obejmowała przywrócenie historycznego wyglądu budynku, jego termomodernizację, wymianę instalacji i dachu oraz remont wszystkich pomieszczeń. Zniknęła szpecąca dobudówka, a na dziedzińcu powstał parking.

Nad wejściem do budynku swoje miejsce znalazł odrestaurowany pomnik Sokoła, który do tej pory znajdował się w gorlickim muzeum. Odtworzone zostały również historyczne detale – herby Orła i Pogoni.

Sokół został w pełni zagospodarowany – w piwnicach budynku znajdują się sauny, szatnie i toalety, z kolei na poddaszu – sala sportów walki. W budynku zamontowano też windę oraz platformę przyschodową, a obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Za modernizację budynku odpowiedzialna była gorlicka firma Batory BAU, a za projekt – biuro architektoniczne archiONE z Lublina.

Co ważne, już wkrótce Sokół stanie się domem dla pierwszych stowarzyszeń sportowych: Gorlickiego Zapaśniczego Klubu Sportowego, Międzyszkolnego Klubu Sportowego Radość, Gorlickiego Klubu Pływackiego Fala i Stowarzyszenia Gorlicki Klub Sportów Walki. Budynek został również przystosowany do pełnienia funkcji kulturalnej, w tym tygodniu odbyły się w nim już dwa spotkania.

Pisaliśmy o nich: >>>W odnowionym budynku gorlickiego Sokoła zainaugurowano rok łukasiewiczowski [ZDJĘCIA] i >>>To oni zasłużyli na nagrody burmistrza [ZDJĘCIA].

 

Źródło foto: UM w Gorlicach

 

Barbara Ćmiech

Zdjęcia (10)


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

HassaH
HassaH 15.01.2022, 09:41
Z zewnątrz piękny środek tragiczny !!!
adam1
adam1 14.01.2022, 23:49
Budynek jest bardzo ładny. Dobrze, że udało się go uratować. Moim zdaniem należało jednak zmienić przeznaczenie budynku (sala ćwiczeń). O ile na początku XX wieku w Gorlicach nie było takiego pomieszczenia, stąd słuszna idea budowy "Sokoła", to dzisiaj dysponujemy dużymi salami gimnastycznymi prawie przy każdej szkole + hala sportowa i sala w GCK. Sale te są w większości niewykorzystane, a koszty utrzymania są ogromne i ponosimy je my, podatnicy
~~~~ja
~~~~ja 15.01.2022, 11:25
A jeżeli już ponosić koszty utrzymania nierentownego przedsięwzięcia to wolałbym jednak kino, bo z tego myślę skorzystałoby więcej mieszkańców regionu.
Mau
Mau 14.01.2022, 23:19
Proszę o wyjaśnienie, bo być może się nie znam albo czegoś nie doczytałam.
1. Dlaczego tam jest sala gimnastyczna z boiskiem, przecież mamy OSIR?
2. Po co dzieciom sauny?
3. Do pełnienia funkcji kulturalnej mamy w Gorlicach inne obiekty, nie można było najmłodszym i młodzieży w całości oddać tego budynku?
4. Moze zamiast wielkiego holu i przeszkleń można było ustawić stoły do ping ponga itp

Budynek piękny ale w jaki sposób będzie służył młodemu pokoleniu - to się okaże. Zazwyczaj jak coś służy do wszystkiego, to w efekcie jest do niczego. Pozdrawiam
Barbara
Barbara 14.01.2022, 22:39
Budynek jest teraz piękny, bardzo się cieszę że przywrocono mu pierwotny wygląd. To, co zrobiono z tym budynkiem w PRL wola o pomstę do nieba!
K
K 14.01.2022, 19:53
Nie wierzę, całe dzieciństwo w kinie tam spędziłem a teraz sauna, sala sportowa, co to k... a jest???
Przykre jest patrzeć na to... 😔
A
A 15.01.2022, 11:12
A może by tak trochę więcej poczytać o historii tego budynku? Nie wiem czy drogi anonim zdaje sobie sprawę ale budynek od początku, jak sama nazwa wskazuje, z założenia był siedzibą Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Gorlicach. Budowę gmachu gorlickiego Sokoła rozpoczęto w 1904 r. wg koncepcji gorliczanina Agenora Smolu­chowskiego, a oddano do użytku 17 listopada 1906 r. . Cóż z tego że potem zrobiono tam kino, w którym jak to ująłeś spędziłeś tam dzieciństwo..
Sentyment sentymentem ale budynek nie powstał dla kina, a dla rozwijania działalności sportowych w regionie. I dobrze się stało że historia zatoczy koło i Sokół będzie mógł pełnić pierwotną funkcję zamiast zastępczej (czyt.kino).
Wnętrze zostało co prawda mocno odmienione i zmodernizowane, ale chyba lepsze to jak grzyb który niedługo zupełnie zniszczyłby to miejsce zanim ktoś się za to zabrał.
adam1
adam1 15.01.2022, 16:06
W 1884 r uruchomiono w Gorlicach Rafinerię, której historyczne obiekty obecnie niszczeją. Może by pomyśleć o odzyskaniu dawnego blasku tych budynków i budowli. W Gorlicach, w przeciwieństwie do sal gimnastycznych nie ma ani jednej rafinerii. Oprócz igrzysk trzeba pomyśleć też o chlebie
Uma
Uma 15.01.2022, 14:57
Tylko ze sal gimnastycznych na pęczki w mieście mamy, szkoda ze nie kin. Sala sportów walki robi wrażenie, reszta średnio.

Pozostałe