Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? u nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych - Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9, tel. 510 500 802
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama
Reklama Podaruj dzieciom dom! Zostań rodziną zastępczą - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Słoneczna 7, Gorlice, tel. 18 352 53 80
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Wydział Nauk Inżynieryjnych - MECHATRONIKA, INFORMATYKA, ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI tel. 18 547 29 08

W 2020 roku dodatkowo wolnych dni będzie jak na lekarstwo. Handlowych niedziel też.

Podziel się
Oceń

Sprawdźcie z nami kalendarz niedziel handlowych 2020, bo będzie ich dużo mniej niż w tym, który się właśnie skończył.
W 2020 roku dodatkowo wolnych dni będzie jak na lekarstwo. Handlowych niedziel też.

Autor: fot. ilustracyjne / pixabay.com

W rozpoczynającym się właśnie 2020 roku lista niedziel handlowych znacznie się skróci, a zakupy zrobimy w zaledwie 7 niedziel w ciągu całych 12 miesięcy.

W które niedziele będzie obowiązywał zakaz handlu, a kiedy będzie można zrobić zakupy?

Niedziele handlowe w 2020 roku - lista:

  • 26 stycznia 2020,
  • 5 kwietnia 2020,
  • 26 kwietnia 2020,
  • 28 czerwca 2020,
  • 30 sierpnia 2020,
  • 13 grudnia 2020,
  • 20 grudnia 2020.

W pozostałe niedziele będzie obowiązywał zakaz handlu. Zakupów nie zrobimy także w dni wolne od pracy, w które przypadają święta kościelne i państwowe:

  • 1 stycznia - Nowy Rok,
  • 6 stycznia - Trzech Króli,
  • 12-13 kwietnia - Wielkanoc,
  • 1 maja - Święto Pracy,
  • 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja,
  • 11 czerwca - Boże Ciało,
  • 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie NMP,
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada - Święto Niepodległości,
  • 25-26 grudnia - Boże Narodzenie

Ustawa o zakazie handlu w niedziele wskazuje także dni, w których handel będzie zabroniony po godzinie 14, mowa tutaj o 11 kwietnia 2020 oraz 24 grudnia 2020. Obostrzenia te są związane ze świętami, odpowiednio: Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia.

W dni z zakazem handlu zakupy możemy zrobić między innymi w aptekach, na dworcach i na stacjach benzynowych, a także w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, kwiaciarniach, czy sklepach z prasą. Otwarte będą także mniejsze osiedlowe sklepy, w których za ladą stanie właściciel. Czynne będą też Żabki i Freshmarkety. Decyzję o godzinach otwarcia podejmą osoby prowadzące poszczególne placówki. 

Co grozi za złamanie zakazu handlu w niedziele? Na taki podmiot może zostać nałożona kara w wysokości do 100 tysięcy złotych. W przypadku uporczywego naruszania tych przepisów kodeks karny przewiduje nawet karę ograniczenia wolności.


A jak z długimi weekendami?

W rozpoczętym właśnie roku nie będzie zbyt wielu okazji, aby wybierając pojedyncze dni urlopu połączyć je z innymi wolnymi dniami, tworząc tzw. długi weekend.

Pierwsza z takich opcji nadarza się już jutro, biorąc urlop 2 i 3 dnia stycznia, można cieszyć się aż sześcioma dniami „laby”.

Druga okazja nadejdzie dopiero w maju i trzeba przyznać, że będzie bardzo uboga, bo długi weekend majowy 2020 roku przypada niefortunnie. Ustawowo wolny 1 maja to piątek, a więc majówka potrwa tylko trzy dni.

Kolejna szansa na przedłużony weekend wypadnie w czerwcu przy okazji Święta Bożego Ciała, gdy wolny piątek 12 czerwca, wydłuży nam weekend do 4 dni.

1 listopada w 2020 roku wypada w niedzielę, a 11 listopada w środę, dlatego trudno mówić o szansie na długi weekend.

Drugi dzień Bożego Narodzenia wypada w sobotę, a wiec i wówczas weekend się nie wydłuży. Za ten dzień przysługuje nam jednak dodatkowy dzień wolny w innym terminie, który wyznaczy pracodawca.

Dodatkowo trzeba przypomnieć, że w 2020 roku pracować będziemy o jeden dzień dłużej... 2020 jest rokiem przestępnym a więc luty ma 29 dni.
 

przygotowano na podstawie artykułu: pomorska.pl / gazeta.pl


Napisz komentarz

Komentarze

Jaro 01.01.2020 16:15
Ledwo rok się zaczyna a wy juz patrzycie jakie wolne bedzie,do roboty ludzie dobrze ze zmieniaja program 500+ czyli 600dla pracujacych 400 dla nie pracujacych i teraz nie bedzie kasy tylko bony....jedyny dobry pomysł pis

ja 01.01.2020 17:23
dokładnie, ludzie za granicom robiom non stop i nienarzekajo

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama
Reklama
ReklamaRCKART Kids zaprasza do Biecza na Festiwal dmuchańców - 31 stycznia, 1 lutego - hala sportowa, ul. Kazimierza Wielkiego 11A, Biecz
POPULARNE
ReklamaStand-up Grzegorz Dolniak - Kino Farys w Bieczu - 29 marca 2026
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: -3°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 18 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: StereoTreść komentarza: Miasto od lat trzyma z EMPOL-em, pierwsze forsując budowę spalarni mimo sprzeciwu mieszkańców i to właśnie ten sprzeciw jest teraz argumentem na brak negocjacji cenowych. Teraz tylko pozostaje przyglądać się jak elektrociepłownia jest dezaktywowana a komin zburzony. Z mieszkańcami nikt tu się nie liczy? A zaraz przecież będzie piękny zielony ryneczek z drzewkami i krzaczkami - tego potrzebują mieszkańcy najbardziej (dwu-letnia analiza potrzeb w końcu to wykazała).Data dodania komentarza: 30.01.2026, 14:38Źródło komentarza: Mamy nowego większościowego wspólnika w gorlickiej ElektrociepłowniAutor komentarza: agaTreść komentarza: Opał mają jeszcze z dopłatą i to sporą, posegregowany i jeszcze dowieziony na miejsce. Przyjęty wraz z kasą z wielką łaską, rozładowany i może jeszcze do pieca każą wrzucić, popiół sobie wziąć na posypanie głowy w środę popielcową i po ścieżce do mieszkań. To by było super, a szycha siedzieć i myśleć ile im jeszcze podnieść za dowożenie cennego towaru, na którym robi się biznes.Data dodania komentarza: 30.01.2026, 11:53Źródło komentarza: Mamy nowego większościowego wspólnika w gorlickiej ElektrociepłowniAutor komentarza: ZniesmaczonyTreść komentarza: No i załatwili mieszkańców. Tylko czekać na nowe stawki opłat. Śmieciarze będą dyktować warunki.Data dodania komentarza: 30.01.2026, 08:50Źródło komentarza: Mamy nowego większościowego wspólnika w gorlickiej ElektrociepłowniAutor komentarza: ElaTreść komentarza: Za jaką kwotę empol odkupił udziały od poprzedniego właściciela że został większościowym właścicielem, dlaczego nie zrobiło tego miasto. Skutki takiej decyzji odczujemy przez najbliższe lata.Data dodania komentarza: 30.01.2026, 08:24Źródło komentarza: Mamy nowego większościowego wspólnika w gorlickiej Elektrociepłowni
Reklama