W mieszkaniu, z którego strażacy dostali zgłoszenie, ich czujniki do pomiaru stężenia tlenku węgla wykazały 130 jednostek. Natychmiast ewakuowano z miejsca zdarzenia 23-letnią kobietę i 23-letniego mężczyznę oraz ich dzieci w wieku dwóch lat i roku.
Młody mężczyzna z objawami podtrucia tlenkiem węgla został zabrany do gorlickiego szpitala, ale na badania trafiła też kobieta wraz z dziećmi.
Ostatecznie z budynku zostało ewakuowanych dziewięć osób, bo nasze czujniki do pomiaru tlenku węgla wykazywały obecność czadu również w innych mieszkaniach w kamienicy. Po przewietrzeniu pomieszczeń i kolejnym pomiarze mieszkańcy wrócili do domów – relacjonuje dla nas młodszy brygadier Dariusz Surmacz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach.
Strażacy przypominają, że czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest: bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku.
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując śmierć przy długotrwałym narażeniu na jego działanie.
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych.
Aby uniknąć zaczadzenia:
- Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
- Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
- Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
- Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
- W przypadku wymiany okien na nowe sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
- Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, bo mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.










![Kobylanka. Zaginęły Kamila i Alex [FOTO] zdjęcie przedstawia dwa psy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-kobylanka-zaginely-kamila-i-alex-foto-1761999741.jpg)




![Gorlice. Kolizja na Zawodziu. Poważne utrudnienia w ruchu pojazdów [FOTO] zdjęcie przedstawia rozbity samochód](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gorlice-kolizja-na-zawodziu-foto-1761942447.jpg)
![Biecz. Zderzenie dwóch osobówek na DW 980 [FOTO] zdjęcie przedstawia rozbite samochody](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-biecz-zderzenie-dwoch-osobowek-na-dw-980-foto-1761941155.jpg)
![Emocje i rywalizacja podczas VII Drużynowej Spartakiady Wolontariatu [FOTO] zdjęcie przedstawia kilka osób na podium](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-emocje-i-rywalizacja-podczas-vii-druzynowej-spartakiady-wolontariatu-foto-1761216522.jpg)
![Restauracja Galicja otwarta. Rodowita mieszkanka Klęczan, Ewa Wachowicz gościem imprezy [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia kilka osób, kobiety z kwiatami](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-restauracja-galicja-otwarta-rodowita-mieszkanka-kleczan-ewa-wachowicz-gosciem-imprezy-foto-1760813599.jpg)


![Emocje w niższych ligach piłkarskich na terenie powiatu gorlickiego [FOTO] zdjęcie przedstawia piłkarza na boisku](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-emocje-w-nizszych-ligach-pilkarskich-na-terenie-powiatu-gorlickiego-1760875894.jpg)


![O krok od tragedii. Mercedes uderzył w renaulta, na przejściu były dzieci [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia rozbite pojazdy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-o-krok-od-tragedii-dk28-calkowicie-zablokowana-aktualizacja-1761747317.jpg)



![Gorlice. Zderzenie pojazdów na ul. Michalusa [FOTO] zdjęcie przedstawia uszkodzony pojazd a przed nim strażacy i policjanci](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gorlice-zderzenie-pojazdow-na-ul-bieckiej-1760713636.jpg)

Napisz komentarz
Komentarze