Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

W Stróżówce od poniedziałku stoi szlaban. Mieszkańcy są zrozpaczeni

Oceń

O sprawie wiemy od wielu miesięcy, ale rok temu w porozumieniu z mieszkańcami zrezygnowaliśmy z publikacji gotowego już tekstu, żeby zwyczajnie nie dolewać oliwy do ognia, bo toczyła się kolejna sprawa w sądzie. Od połowy lutego znowu przyglądamy się sytuacji w Stróżówce (droga jak na Kozicę), gdyż właśnie 15 lutego na nowo zaczęły się sąsiedzkie przepychanki.
W Stróżówce od poniedziałku stoi  szlaban. Mieszkańcy są zrozpaczeni
Autor: Fot. facebook /Karolina Bąk

 

Tak od 15 lutego wygląda droga do mojego domu.

Ja, moja rodzina i sąsiedzi w sumie 14 osób (nie licząc właścicieli działek i rolników dojeżdżających do pola) zostaliśmy pozbawieni jedynej drogi.

1 marca na drodze został zabetonowany szlaban. W razie konieczności nie ma możliwości przejazdu dla pogotowia czy straży pożarnej. Nasze domy znajdują się kilometr od szlabanu.

W sąsiedztwie mieszka starsze małżeństwo, do którego kilkakrotnie musiała już przyjeżdżać karetka. Boimy się wszyscy, bo jak wiadomo w każdej chwili może się wydarzyć tragedia, a w przypadku udzielania pomocy liczy się każda sekunda.

Z nami ten pan rozmawiać nie chce, w sprawę włączyła się gmina, ale każda próba rozwiązania sytuacji kończy się argumentem „nie bo nie”. Jakim trzeba być sfrustrowanym własnym życiem człowiekiem, by czerpać radość i tracić energie na robienie krzywdy drugiemu człowiekowi.

Drugi współwłaściciel drogi już nim nie jest, nie wie, jak to się stało i sam został pozwany do sądu o zaprzestanie używania własnej (!) drogi. Pani sędzia na poprzedniej rozprawie nie była tym faktem w ogóle zainteresowana.

Kolejna sprawa jest już wniesiona do sądu. Nasz adwokat wniósł prośbę o zabezpieczenie dla nas przejazdu na czas rozprawy, gdyż nie mamy innej drogi. Sędzia pozostał niewzruszony naszą sytuacją i nie wydał takiego zabezpieczenia. Nie wiemy kiedy sprawa się rozpocznie, nie mówiąc o jej zakończeniu...

Ciekawostka z sali rozpraw – ten pan oświadczył, że to on drogę samodzielnie utwardził około 1996 roku kiedy rozpoczął tam budowę domu, a mieszkańcy wcześniej nie mieli samochodów, drogą jeździły tylko wozy konne. Ja nie pamiętam, by mnie do przedszkola zawożono wozem, komuś się stulecia pomieszały. Nawet pani sędzia nie umiała powstrzymać śmiechu, a dla nas to śmiech przez łzy.

Dwa lata temu mój brat z sąsiadem uratowali temu panu dom przed pożarem, dzwoniąc w nocy po straż pożarną, gdy zapaliło się u niego w kominie. Żona tego pana ze łzami w oczach dziękowała chłopakom za uratowanie domu, może i życia. Tak się teraz odwdzięczają…

PROSZĘ Cię bardzo – UDOSTĘPNIJ ten post, pomóż mi nagłośnić sprawę, niech dowie się o tym więcej osób – pisze na swoim profilu na Facebooku Karolina Bąk.

 

 

Sprawa ciągnie się od wielu lat – raz było lepiej, raz gorzej, ale zawsze udawało się dogadać z problematycznym sąsiadem – mówi Anna Mituś, która od poniedziałku również mieszka „za szlabanem”. I dodaje: Teraz jest tragicznie, bo zupełnie zostaliśmy pozbawieni możliwości podjechania pod własny dom. Ostatnio pracownicy energetyki musieli dojść do mnie na piechotę, bo sąsiad nie pozwolił im przejechać samochodem. Nie mamy też możliwości wywiezienia śmieci czy zwyczajnego podjechania pod dom z zakupami.

Droga, która w pewnej części leży na działce „sąsiada od szlabanu” jest jedyną drogą dojazdową do kilku domów. Problemy pojawiły się, gdy na konfliktowym odcinku zaczęły być wysypywane gwoździe, przez co mieszkańcy bardzo często mieli przebite opony w swoich samochodach. Wszyscy myśleli jednak, że takie działania w końcu ustaną, że wystarczy „przeczekać”.

Konflikt nasilił się, gdy droga zaczęła być regularnie zasypywana gałęziami, igliwiem, liśćmi, butelkami i rozbitym szkłem. Właśnie przez to mieszkańcy Stróżówki postanowili rozwiązać sprawę w sądzie, która ostatecznie zakończyła się ugodą.

Mijały miesiące i sąsiedzi nie wchodzili sobie w drogę. Dosłownie.

Wszystko zmieniło się w połowie lutego, kiedy to „sąsiad od szlabanu” całkowicie uniemożliwił przejazd drogą – najpierw postawił na niej samochód, a potem zabetonował szlaban. Ci, którzy mieszkają za nim są zrozpaczeni. Na szczęście dzięki życzliwości innych sąsiadów mogą zostawiać swoje samochody na posesjach przy głównej drodze, a do domów chodzą na piechotę.

Sprawa znowu trafiła do sądu. Ten ma ustanowić drogę konieczną dla mieszkańców, których od reszty świata oddziela teraz szlaban. Ale to zapewne potrwa długie miesiące. Na ten czas sędzia nie wydał jednak zezwolenia na przejazd i przechód przez konfliktową drogę.

Jak funkcjonować do czasu ustanowienia drogi koniecznej? Tego nie wie nikt.

O zdanie zapytaliśmy wójta gminy Gorlice – Jana Przybylskiego:

Wielokrotnie byłem na miejscu konfliktu. Kilka tygodni temu wystosowałem pismo, w którym proponujemy kupno problematycznego fragmentu drogi. Zazwyczaj odbywa się to na zasadach przejęcia, ale w tej sytuacji jesteśmy gotowi ewentualnie zapłacić, żeby mieszkańcy mogli spokojnie dojeżdżać do swoich posesji. Nadal czekamy na odpowiedź właściciela drogi. Jedyne co udało mi się wynegocjować to zapewnienie, że w razie konieczności przejazdu drogą służb ratunkowych szlaban zostanie podniesiony.


Napisz komentarz
Komentarze
retransmisja 07.04.2021 13:13
Retransmisje reportażu o tej sprawie można obejrzeć na vod. Zaczyna się od 8 minuty. Link: https://vod.tvp.pl/video/alarm,29032021,52686132

Ja 29.03.2021 23:15
Bierze się sprawy w swoje ręce a nie sądy. Mam mieszkańców uczyć co na ***i działa?

Gumowe ucho Spółdzielni 06.03.2021 21:38
Tak wyglądają wszystkie sprawy w których chodzi się po organach ścigania i składa się donosy. Nie tak dawno ucichła głośna sprawa wjazdu i wyjazdu z osiedla Zawodzie, gdzie już był planowany całkowity wjazd, a nie tylko częściowy, bo na wojnach zawsze są polegli i ofiary i wygrają tylko ci co nie mają samochodów.

Historyk 06.03.2021 20:20
Od wielu, wielu lat dzieci ze szkoły i przedszkola w Stróżówce chodziły tą drogą na cmentarze, aby je posprzątać i zapalić znicz. Jak teraz wytłumaczy się tym dzieciom, że nie mogą tam przejść i dopełnić tradycji? Zawsze powtarza się dzieciom, że pamięć o Poległych za naszą Ojczyznę jest ważna a teraz przez tego pana cmentarze przestaną być odwiedzane i zostaną zapomniane ???

Iron 06.03.2021 11:39
XXI wiek a tu jak w średniowieczu

patryjota 04.04.2021 07:29
W sredniowieczu sady byly bardziej sprawiedliwe i niezalezne niz obecnie, calkowity upadek sprawiedliwosci w gorlickich sadach, Panie Prezesie sadu w Gorlicach jakie jest Pana zdanie na temat tego ''sprawiedliwego'' wyroku odnosnie drogi 107 w strozowce ?

he 06.03.2021 07:12
Przecież on ma tam dalej działki do których jest dojaz przez działki pokrzywdzonych

Patryjota 04.04.2021 17:35
''szlabancikowi'' na niczym nie zalezy, nawet na tych 3 dzialkach, ktore znajduja sie poza szlabanem o niewatpliwej wartosci, a mialy by jeszcze wieksza wartosc gdyby droga byla gminna, mial by do nich swobodny dostep, lecz on tego nie chce, nie zalezy jemu na tym, naiwazniejszym jego celem w zyciu jest, jakby tutaj naimocniej dokopac ludziom, taka zla adrenalina potrzebna jest jemu aby mogl zyc sobie w swej rozkosznej nienawisci do otaczajacego go swiata

duzo wiedząca 06.03.2021 07:06
Podejrzewam ze z tym panem udało by sie dogadać gdyby nie ingerencja " WYŻSZEJ KASTY STRÓŻOWSKIEJ " z białego domu Z DROGI ŚLEDZIE BO PAN .... JEDZIE

Patryjota 05.04.2021 10:35
Sluszne stwierdzenie Pani ''duzo wiedzaca''to robota kasty sedziowskiej z naiblizszego sasiedctwa ''szlabanta'', wyzyskiwacze i oszusci mieszkaja w tej jaskini zla.

Wkurzony 05.03.2021 20:14
Do obecnej sytuacji w jakiej znajdują się Mieszkańcy przyczynił się ktoś kto wydał tak absurdalny wyrok i zakazał im jazdy jedyną drogą dojazdową.

Patryjota 05.04.2021 19:08
Ta co oglosila wyrok byla tylko malutkim nic nie znaszacym piakiem w grze, wyrazila tylko wole gorlckiej skorumpowanej kasty sedziowskiej z siedziba= jak wyzej

Adwokat 05.03.2021 20:07
Żaden szanujący się Adwokat nie podjąłby się sprawy, w której ktoś chce zakazać Mieszkańcom dostępu i użytkowania jedynej drogi dojazdowej do ich domów. Osobiście, nigdy takiej sprawy bym się nie podjął.

Sędzia 06.03.2021 14:33
Do kolegi adwokata. Za kasę wszystko zrobicie. Będziecie nawet oskarżać pokrzywdzonego. Byle jak wam ktoś za to zapłaci.!

Patryjota 04.04.2021 07:56
Tutaj adwokat nie jest nic winny, jest to profesja tego rodzaju ze nawet mordercy nalezy sie obronca , lecz w takim przypadku kazdy mecenas moze odmowic obrony to jest jego wybor, akurat w tej sytuacji pozwani staja sie pokrzywdzonymi chociaz nie sa niczego winni, a powodowie sa winni bo dokonali przekretu korubcyjnego a zostali przez sad gorlicki potraktowani jako prawi obywatele, jest to parodia sprawiedliwosci sadu w Gorlicach, wiec adwokat ktory posiada poczucie sprawiedliwosci i empati do ludzi nie powinien sie tej sprawy podjac, lecz on nie posiada tych zalet, z pelna swiadomoscia i w kakretnym celu podja sie tej perfidnej sprawy.

taktylko 05.03.2021 18:40
najbardziej przykre w tej sprawie jest to, że ten od szlabanu zjawił się tam i wybudował swój dom kilkadziesiąt lat później, niż ci odcięci przez niego mieszkańcy - poważnie należy rozważyć, jak dać mu po nosku, np. zalegające od tygodni śmieci przerzucać na jego zaszlabanowane podwórko (bo śmieciarka nie ma jak dojechać), "możliwości jest więcej, z takimi ludźmi nie da się "po dobroci", bo nie myślą logicznie, na takiego działają tylko jego metody

Stanislaw Sikora 04.04.2021 14:51
W dochodzeniu prawdy nie mozna stosowac metod niezgodnych z obowiazujacym prawem, bylo by to niekorzystne dla pokrzywdzonych mieszkancow dazacych droga prawa w wyjasnieniu tej bulwersujacej o podlozu korubcyjnym sprawy

Asd 05.03.2021 17:18
Skoro to jest dojazd do cmentarzy to gmina lub starostwo ( Nie wiem kto sie tym zajmuje) powinni droge wywłaszczyć i po problemie

Pawel 05.03.2021 13:14
Popieram tego Pana w 100%.

Patryjota 04.04.2021 08:04
Jestes tak samo wrednym czlowiekiem jak ''szlabant , lub jeszcze gorszy jestes od niego, bo popierasz czyste zlo i nieopisana perfidie, upadlego ''szlabanta''

q 05.03.2021 13:03
Żeby on się nie doczekał kiedyś, że nie będzie mógł przejechać do swojego domu.... masakra co za ludzie!

Patryjota 04.04.2021 08:08
Taka sytuacja jest niewykluczona, jesli geodeta dokona uczciwego rozgraniczenia 2 dzialek po lewej i prawej stronie drogi

lalalalalal 05.03.2021 13:02
Wstyd! wstyd! wstyd! dla tego pana

staszek 05.03.2021 10:29
Właściciel działki ma prawo decydować o wykorzystaniu jej dla siebie. Widocznie ma plany jak ją zagospodarować.Teraz jest tak że twoją działką rządzi Państwo, a tu się okazuje że teraz sąsiedzi mogą jeszcze władać twoją własnością. Akt notarialny to rzecz święta .Płaci podatki i nie może decydować o swym gruncie ?

Qqq 05.03.2021 17:29
Chlopie nawet nie potrafisz czytac ze zrozumieniem a bierzesz sie za komentowanie dzialka 107 to droga, podatku za to nie płaci, jest jego bo pokombinowal, a zeby dojechac do swoich innych dzialek i lasu musi przejechac przez dzialki tych ktorych sam pozbawil drogi to ja jak dobrze rozumuje na to wychodzi ze przeciez on sam tez sobie szlaban postawil !!!!

Patryjota 04.04.2021 08:32
no nie, sobie nie ograniczyl przejazdu, bo posiada kluczyk do kludki, wie tez o tym, ze mieszkancy ktorych odcia od swiata nie sa tacy wredni jak on sam, wiec nie beda robic jemu utrudnien aby mogl dostac sie do swych dzialek za szlabantem , do ostatniej jego dzialki musi przejezdrzac przez ogrod wlasciciela ostatniego domu, bo dalej juz nie ma drogi, z tego co mowil wlasciciel tego domu wynika ze nie zabroni jemu przejazdu, argumetujac to tym za gdyby to zrobil to niczym nie roznil by sie od ''szlabanta

Patryjota 04.04.2021 08:19
jesli droga o nr. 107 jest zaznaczona w ksiegach wieczystych jako dr. to nie moze nic na niej zagospodarowac, prawo nie pozwala na to, za droge podatku sie nie placi jest wykluczona z platnosci, powinienes glupi ''stasku'' o tym wiedziec a jesli nie wiesz, i nie posiadasz wiedzy odpowiedniej to sie nie afiszuj swa bezdenna glupota i ignorancja.

ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023