Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Niebawem rusza wiosenna akcja szczepienia lisów [TERMIN]

Oceń

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorlicach zawiadamia, że na terenie powiatu gorlickiego, w ostatnim tygodniu kwietnia (tj. 25-29 kwietnia 2022) zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów przeciw wściekliźnie.
Niebawem rusza wiosenna akcja szczepienia lisów [TERMIN]
Autor: Fot. ilustracyjne/freepik

 

Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona w wyżej wymienionym okresie z samolotów oraz wyłożona ręcznie. Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

W okresie wykonywania szczepień ochronnych lisów przeciwko wściekliźnie zaleca się:

 • nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu;
 • kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji;
 • nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.

 

W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej

W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia szczepień, prosimy wszystkich mieszkańców województwa o dostosowanie się do obowiązujących w tym zakresie przepisów i zaleceń.

Wszelkich informacji dotyczących akcji szczepienia lisów udziela Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gorlicach pod numerem telefonu: (18) 352 67 02.

 

Wskazówki dla mieszkańców. Czego nie wolno robić?

 • W celu zwalczania wścieklizny u lisów zostanie zrzucona z samolotu oraz wyłożona ręcznie szczepionka w formie przynęt.
 • Przynęty zawierające szczepionkę przeciw wściekliźnie mają kształt walca.
 • W środku umieszczony jest plastikowy pojemnik zawierający płynną szczepionkę. Szczepionka zawarta w przynęcie po przegryzieniu przez lisa wytwarza odporność przeciw wściekliźnie.
 • Przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisa.
 • Prosimy nie dotykać i nie podnosić przynęt.
 • Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących.
 • Przypadkowy kontakt człowieka z kapsułą zawierającą wirus szczepionkowy wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza.
 • Podczas przeprowadzania szczepień nie wolno wypuszczać bez opieki psów i kotów.
 • Przynęty ze szczepionką dopuszczone są tylko do szczepienia lisów.
 • W przypadku kontaktów zwierząt domowych z przynętami należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

 

W 2021 roku dzięki podejmowaniu szeregu działań profilaktycznych, nie został odnotowany żaden przypadek wścieklizny u zwierząt w powiecie gorlickim. 

 

Przypominamy również podsumowanie ubiegłego roku – wyłożono blisko 2 tys. dawek szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów >>>Przeciwko wściekliźnie zaszczepiono prawie 12 tys. psów i niemal 300 kotów. Problem była grypa ptaków

 


 

 

Źródło info: za UM w Gorlicach/Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorlicach


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!