Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami 5 urodziny Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Nie będzie dworca. Będzie punkt i biletomat

Podziel się
Oceń

Temat dworca autobusowego w ostatnich dniach wraca, jak bumerang. Nic dziwnego poprzedni administrator terenu zrezygnował z działalności dworcowej, a pasażerowie można powiedzieć, zostali pozostawieni sami sobie na pastwę losu. Co dalej?
Nie będzie dworca. Będzie punkt i biletomat

Autor: halogorlice.info ©

 

Proszę o doprecyzowanie tematu dworca autobusowego. Dlaczego teren dworca został sprzedany prywatnemu przedsiębiorcy? – dopytywał na ostatniej sesji Rady Miasta w imieniu mieszkańców radny Henryk Plato.

O temacie dworca w Gorlicach pisaliśmy w artykule >>>Najbliższy czynny dworzec autobusowy... w Krakowie?
 

Pierwszy problem z dworcem zaistniał podczas kadencji 2010 – 2014, gdy burmistrzem był Witold Kochan – wyjaśniał wiceburmistrz Łukasz Bałajewicz.

Wówczas obiekt wraz z nieruchomością nie był w posiadaniu ani Miasta Gorlice, ani żadnego innego samorządu. Była to własność spółki Veolia, która kilka lat wcześniej kupiła PKS. 

Spółka wystawiła go na sprzedaż, wówczas przedstawiciele Powiatu Gorlickiego i Miasta Gorlice prowadzili rozmowy z Veolią w celu jego zakupu.

Okazało się, że miasto nie było ostatecznie zainteresowane tematem zakupu nieruchomości, a ta została sprzedana prywatnemu podmiotowi.

Od tego czasu dworzec autobusowy jest prywatną własnością, i nie jest to tajemnicą, że posiada go spółka Anmar, a jej przedstawiciel wielokrotnie wypowiadał się publicznie w tej sprawie. 

W tym momencie jest tam prowadzonych szereg działalności, m.in. wynajem pomieszczeń. Część działalności zostało przekazane spółce Voyager, która prowadziła tam dworzec wraz z  obsługą pasażerów.


30 września zostało ogłoszone zamknięcie dworca, o czym informowaliśmy w stosownym artykule >>>Gorlicki Dworzec Autobusowy zostanie zamknięty


Wszyscy zaczęli się zastanawiać, co w obliczu zbliżającej się jesieni i zimy stanie się z pasażerami, którzy będą oczekiwać na autobusy.
 

Miasto Gorlice ma pomysł na rozwiązanie tego problemu poprzez stworzenie punktu przesiadkowego wraz z toaletą i poczekalnią – kontynuował Łukasz Bałajewicz.

Punkt ten zostanie wyposażony w biletomat. Stworzymy więc miejsce obsługi pasażerów w rejonie torów PKP, w rejonie przystanku miejskiego przy ul. Bardejowskiej.

Walczymy też o środki z programu Kolej+, na przebudowę i wprowadzenie połączeń kolejowych z centrum miasta do Krakowa i Rzeszowa. Punkt ten będzie służył nie tylko mieszkańcom Gorlic, ale również i całego powiatu.

 

Z informacji, jakie uzyskaliśmy wynika, że trwają rozmowy przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Gorlicach z przewoźnikami w kwestii organizacji punktu przesiadkowego i rozwiązania problemu dworca w mieście.

 


Napisz komentarz
Komentarze
strona wuwuwu 20.11.2022 15:53
"miasto nie było ostatecznie zainteresowane tematem zakupu nieruchomości" Dzięki byłemu członkowi PiS i PO. Polska "klasa" polityczna w pigułce.

MirekEM 19.11.2022 15:18
Trzeba przed dworcem postawić pomnik Kaczyńskiego.

oz 15.11.2022 19:17
W głowie się nie mieści do czego władze miasta dopuściły !! Gorlice bez Dworca ! Ta ruina to jakiś koszmar , nikt tym się nie zajmuje a w chodnika rośnie sucha trawa ! Tragedia przyjeżdża ktoś do Gorlic na dworzec pierwszy raz i już wie że to DZIURA ! Brawo

W. 12.11.2022 18:02
Niech sobie każdy sprawdzi ile Voyager dostał dotacji. Nie jest to tajemnica, wystarczy numer NIP. Zgarnęli kasę i zamknęli działalność. A ty człowieku radź sobie...

MirekEM 19.11.2022 15:16
Otwórz działalność, uzyskaj dotację, zamknij działalność... radź sobie.

Maciej K. 08.11.2022 15:39
Dom Rolnika , dom p. Niwelt , zamiast zakupić Urząd Miasta , zakupił krewny byłego burmistrza Stanisława S, Wiele budynków w naszym mieście przehandlowano, przychodnie zdrowia, dworce , wywózkę śmieci, itd.

Abniat 08.11.2022 10:12
Za komuny potrafili zbudować dworzec wyprodukować autobusy stworzyć przedsiębiorstwo zatrudnić ludzi i dać im wypłaty a ci głupcy i złodzieje po 89r nawet nie potrafią utrzymać dworca. GLIMAR kolejny przykład jak działa zorganizowana grupa przestepcza w Gorlicach ... 75mln na utylizacje odpadów z pieniedzy podatnika. Stalin miał racje z Katyniem.

Teresa Ewa 08.11.2022 08:53
Hańba,by w mieście powiatowym doprowadzić do utraty dworca PKS, wstydźcie się,obecne i poprzednie władze samorządowe.

Biegacz 07.11.2022 12:41
Tak właśnie się kończy sprzedaż budynków użyteczności publicznej w prywatne ręce. Takie budynki jak dworzec autobusowy powinny należeć do miasta, zazwyczaj utrzymywanie dworców nie jest rentowne ale żeby miasto mogło funkcjonować jest konieczne. A tak to 10 lat temu ówczesne władze sprzedały dworzec prywatnemu przedsiębiorcy który dopóki miał z tego dochód to interesowało go utrzymanie dworca. Sprawą się odmieniła, dworzec przynosi straty i dworzec znika z miasta. Nie można tu winić właściciela tylko przed wszystkim władze miasta. To w ich obowiązku powinno być aby mieszkańcom żyło się jak najlepiej. A to dzięki im działaniom mieszkańcy pozostali bez dworca i teraz na szybko jest wymyślany jakiś substytut dworca na wąskim pasku zieleni między drogą a peronem kolejowym. A obok jest gotowe miejsce które służyło przez lata jako dworzec i będzie musiało zniknąć.

Rooki 07.11.2022 14:00
Jeżeli budynek jest publiczny i przynosi straty dokładamy do niego MY WSZYSCY. Bo na jego utrzymanie idą pieniądze z podatków, a te płacimy my. Druga sprawa jest taka, że mimo walki o nią komunikacja publiczna krótkodystansowa zaczyna być przeżytkiem. Np. ja chcąc dojechać do pracy i z niej wrócić muszę poświęcić ok. 1h dziennie czasu więcej (nie wliczając samego czasu przejazdu). Nasi dziadkowie tracili czas żeby oszczędzić pieniądze. My wydajemy pieniądze żeby oszczędzić czas.

adam1 07.11.2022 21:17
Masz trochę racji, ale nie do końca. Właśnie chodzi i to, aby do budynku nie dokładać. Dlatego są tam pomieszczenia handlowe, które zarabiają na siebie i cały budynek. Pieniądze z wynajmu powinny trafiać do kasy miasta, a nie do prywatnej kieszeni. Komunikacja publiczna ma jednak sens, bo jednak dzieci, młodzież i osoby starsze nie kierują samochodami

~~~~ja 08.11.2022 07:11
Tak jak wszyscy dokładamy do wielu budynków użyteczności publicznej i nie o to chodzi aby się licytować, który jest bardziej potrzebny ale dworzec na pewno powinien się znaleźć w czołówce.

Biegacz 09.11.2022 10:58
Komunikacja publiczna jest przeżytkiem? Wyobrażasz sobie jakby zlikwidować całkiem komunikacje zbiorową w dużym mieście jak np. Kraków ale też w mniejszym jak Gorlice i wszyscy by zaczęli korzystać z samochodu? Zamiast dojeżdżać do pracy to głownie stałbyś w korku. Owszem szybciej jest dojechać samochodem ale musisz za to zapłacić więcej. Dlatego jeśli cenisz swój czas to wybierzesz samochód ale są osoby które takiego wyboru nie mają i między innymi takim osobom utrudniły życie władze miasta nie interesując się losem dworca. Co do budynków użyteczności publicznej to pewnie nawet z połowy z nich nie korzystasz a musisz się do nich dokładać, taka jest niestety cena życia w społeczeństwie. Nigdy nie uda się znaleźć idealnego kompromisu.

strona wuwuwu 20.11.2022 15:57
Jakim cudem dworzec może przynosić straty? Budynek, tak, bo trzeba go utrzymać. Ale ile może wynosić podatek od placu dworcowego? Ile może kosztować jego sprzątanie i remonty, skoro ani się go nie sprząta ani nie remontuje. A odśnieżają go sami podróżni wydeptując ścieżki w śniegu. Proszę mnie oświecić w sprawie tych mitycznych kosztów działalności dworca.

adam1 07.11.2022 12:38
O ile dobrze pamiętam to to właśnie na posiedzeniu Rady Miasta Gorlice zmieniono plan zagospodarowania tak, aby prywatny przedsiębiorca na terenie dworca prowadził działalność handlową. Są odpowiednie dokumenty i można sprawdzić kto za tym głosował i kto do tego dążył. Moim zdaniem winni tego sabotażu powinni ponieść konsekwencje, jeśli już nie ekonomiczne czy karne to przynajmniej powinni być publicznie napiętnowani

marek 07.11.2022 11:58
Tak. Najpierw stworzyli problem , ale teraz bedą go "rozwiązywać" Brawo. Tak samo jak w Tarnowie.

Pfff 07.11.2022 12:19
Odrazu obrona, że to nie teraźniejsza władza sprzedała tylko kto inny. To czemu miasto nie walczyło, żeby dworzec odkupić? Nie byli zainteresowani.. Teraz będą kombinacje i nie jeden się napewno wzbogaci na tym. Identycznie jak nasz kochany rząd stwarza problem i cudownie go rozwiązuje..

Juhas 08.11.2022 05:24
Kochan, Kochan i wszystko jasne

strona wuwuwu 20.11.2022 19:03
A może nie mieli być zainteresowani? Gorlickie układziki to jedno wielkie szambo.

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”