Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 12 do 25 maja 2025]
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Galeria Gorlicka - Twoje miejsce na zakupy.
ReklamaOśrodek Jeździecki Końskie Zacisze - pensjonat dla koni, jazda konna, lokal do wynajęcia - Jankowa 47, 38-350 Bobowa - ZADZWOŃ  601 702 207
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Ciężkowice: w tym roku wyjątkowo ciekawy kierunek podróży

Podziel się
Oceń

Ponownie zerkamy do naszych sąsiadów z Ciężkowic. Bliskość i atrakcyjność tego miejsca może spowodować, ze w tym roku będziemy podróżować w tamtym kierunku nieco częściej.
Ciężkowice: w tym roku wyjątkowo ciekawy kierunek podróży

Autor: ciezkowice.pl/polona.pl/halogorlice.info ©

 

Pisaliśmy już o tym, że warto odwiedzić ciężkowicki Park Zdrojowy. W ubiegłym roku dotarła do nas bardzo interesująca informacja o tym, że odwiert Ignacy przyniósł Ciężkowicom upragnioną informację o obecności wody o właściwościach leczniczych. Dziś znów zachęcamy do wizyty w Ciężkowicach, ponieważ jest ku temu pewien szczególny powód.

W tym roku przypada bowiem 675 -lecie lokacji miasta Ciężkowice. Lokacji dokonano 29 lutego 1348 roku.

25 lat temu nastąpiło przywrócenie praw miejskich Ciężkowicom.

W związku z tym możemy się spodziewać, że w najbliższych miesiącach będzie się tam odbywało wiele interesujących wydarzeń, w których możemy łatwo wziąć udział.
 

Legenda o powstaniu Ciężkowic

Zgodnie z treścią legendy, której treść przypomina UM w Ciężkowicach, założycielem tej miejscowości był Cieszko, stryj Mieszka I. 

W czasie podróży przez Małopolskę miał on zabłądzić. Podróż zawiodła go jednak do niezwykle pięknej krainy, z której nie chciał już odchodzić ani Cieszko, ani członkowie jego drużyny. Wielu wojowników postanowiło założyć tam osadę, a na cześć swojego dowódcy nazwali ją Cieszkowicami.

Zainteresowanym niezwykłymi opowieściami gorąco polecamy jeden z naszych ulubionych serwisów: polona.pl To miejsce, w którym znajdziecie wiele bardzo starych książek zeskanowanych i gotowych do czytania. Są tam też zdjęcia, czy ciekawe dokumenty: wszystkie na wyciągnięcie ręki. 

W archiwum znaleźliśmy m.in. książeczkę Historya cudownego obrazu i kościoła w Ciężkowicach. To wydana w 1895 roku opowieść, która zaczyna się tak:

Miasto Cieżkowice, dawniej od założyciela Cieszka Cieszkowicami zwane, jest bardzo starożytne. W XIII. wieku było własnością Wydźgi, kasztelana sądeckiego, który je sprzedał w roku 1243. Położone w uroczej podgórskiej okolicy na gościńcu do Węgier, do Sącza i do Biecza, w dawnych wiekach bardzo zamożnego i ludnego, wcześnie rozwinęło wśród tych sprzyjających warunków handel i przemysł.

Tędy przejeżdżały wozy ładowne towarami węgierskimi, a osobliwie z winem węgierskim, którego składy w mieście założono (...)

 

Z czego jeszcze słynęły Ciężkowice i jak prezentuje się cała historia cudownego obrazu? Aby poznać te tajemnice zapraszamy do zapoznania się ze zbiorami polona.pl

Tymczasem kilka informacji o historii Ciężkowic, które już niedługo będą osią wielu wydarzeń społecznych i kulturalnych u naszych sąsiadów. Kalendarz imprez stopniowo się rozbudowuje, dlatego śledźcie uważnie nasz cykl halo Tu Weekend, w którym co piątek znajdziecie pełen przegląd imprez organizowanych w weekendy, w których możecie wziąć udział całkowicie za darmo.

Wystarczy chcieć!
 

Od Cecouczi do Ciężkowic

Pierwsze historyczne wzmianki na temat osady Cecouczi, znaleziono w dokumentach pochodzących z 1125 roku. Wtedy osada ta została wymieniona w akcie legata Idziego z Tuskulum. Z aktu tego wynika, że wspomniana miejscowość należała do benedyktynów tynieckich. O tym, że Cecouczi należała do dóbr opactwa tynieckiego wspomniano także w zdecydowanie ważniejszym dokumencie: Bulli papieża Grzegorza IX z 1229 roku.

Dość szybko, bo już w pierwszej połowie XIV wieku, wioska Cecouczi, z klasztornej stała się częścią królewszczyzny. Przywilej lokacyjny został wystawiony 29 lutego 1348 roku w Krakowie przez Króla Kazimierza III Wielkiego. Miasto zostało zasadzone przez dwóch mieszczan, braci pochodzących ze Starego Sącza: Minarda i Mikołaja. 
 

Miasto miało powstać na terenie dotychczasowej wsi Ciężkowice oraz na terenach sąsiadujących z nią wsi Bogoniowice i Ostrusza, które stanowiły odtąd własność miejską.


Lokacja została potwierdzona później przez Władysława Jagiełłę. Król przejeżdżał przez Ciężkowice w drodze na Ruś. Oryginalne dokumenty lokacyjne nie zachowały się jednak. 

Historia Ciężkowic jest niezwykle ciekawa. Po 568 latach utraciła status miasta. Prawa miejskie przywrócono dopiero po 64 latach, w 1998 roku. 

W tym roku przypada 675-lecie lokacji miasta Ciężkowice, którego dokonano 29 lutego 1348 roku. 

Ciekawe jaka data zostanie wybrana na celebrowanie rocznicy lokacji...

 

 

Źródło info: UM w Ciężkowicach, polona.pl

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaMajowa promocja dla klientów
ReklamaBudżet obywatelski 15 maja do 13 czerwca - GŁOSUJ!
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
zdjęcie przedstawia książkę z podobizną mężczyzny#FAJNE Artystyczna podróż do czasów Chrobrego. Książki, które zachwycają [FOTO] W Pawilonie Historii w Gorlicach odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie na książkę artystyczną pod tytułem „Bolesław Chrobry i jego czasy – tak to widzimy”. Konkurs przyciągnął młodych twórców, którzy w wyjątkowy sposób połączyli wiedzę historyczną z niezwykłą kreatywnością artystyczną.Data dodania artykułu: 23.05.2025 11:52Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Końskie Zacisze Bobowa – pasja, opieka, rozwój. Nowoczesny ośrodek jeździecki w sercu Jankowej Końskie Zacisze Bobowa – pasja, opieka, rozwój. Nowoczesny ośrodek jeździecki w sercu Jankowej Końskie Zacisze Bobowa to wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski – położone w malowniczej Jankowej, tuż przy granicy powiatu gorlickiego i nowosądeckiego. Ten nowoczesny ośrodek jeździecki powstał z miłości do koni i potrzeby stworzenia przestrzeni, w której zwierzęta i ludzie mogą czuć się bezpiecznie, komfortowo i swobodnie się rozwijać.Data dodania artykułu: 19.05.2025 15:00Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 6zdjęcie przedstawia gmach Gorliczanie walczą o kierownicze stanowisko w ZUS Jasło. Kto ma szansę na to stanowisko? Dwóch kandydatów z Gorlic – w tym były burmistrz – ubiega się o stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Administracyjno-Technicznych w ZUS w Jaśle. To kolejny przypadek, gdy doświadczeni samorządowcy rywalizują z młodszymi kandydatami o etaty w instytucjach publicznych. W sieci znów zapewne rozgorzeje dyskusja: czy pokoleniowa zmiana w administracji ma rację bytu?Data dodania artykułu: 16.05.2025 09:53Liczba komentarzy artykułu: 23Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 4
ReklamaŻarciowozy, Rynek w Gorlicach, 6-8 czerwca 2025
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12