Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Kulig za samochodem? Pomyśl, nim zadziałasz

Podziel się
Oceń

Ostatni weekend ferii zimowych w naszym regionie może zbudzić potrzebę, by zrobić coś wyjątkowego, co zostanie zapamiętane na długo przez najmłodszych. Jeśli ten pomysł ma się jednak sprowadzić do zorganizowania kuligu „na dziko” lepiej z tego zrezygnować. Dlaczego?
Kulig za samochodem? Pomyśl, nim zadziałasz

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Kulig za samochodem? Kilka argumentów przeciwko

O problemie pisaliśmy już w grudniu u biegłego roku. Wtedy pretekstem do opisania problemu kuligów za samochodami było dość szczególne zdarzenie, które miało miejsce w sąsiednim powiecie.

Pisaliśmy o tym w artykule >>>Zza miedzy. Kulig za samochodem prowadzonym przez pijanego kierowcę

 

Przypomnijmy krótko: pewien mężczyzna 42-latek z miejscowości Ropczyce, zdecydował się zorganizować dla swoich dzieci typowo zimową rozrywkę. Niestety, mężczyzna postanowił, że będzie ciągnął za swoim samochodem sanki, na których znajdowały się jego dzieci: 13- i 14-latek.

Kierowca wykonywał niebezpieczne manewry, by kulig był jeszcze bardziej emocjonujący. Przybyli na miejsce policjanci stwierdzili, że kierowca samochodu zdecydował się na to białe szaleństwo mając ponad 2 promile alkoholu we krwi.

Policjanci przypominają, że zimowe szaleństwa warto w niektórych okolicznościach ograniczyć, by wszystko skończyło się bezpiecznie. Wspomniany pomysł na organizację kuligu za samochodem i to jeszcze po drodze publicznej, jest wskazywany jako jedna z najgorszych koncepcji zimowej rozrywki.

Jak wskazują mundurowi, przepisy ruchu drogowego mówią jasno (art. 60 ust. 2 pkt 4 Prawa o ruchu drogowym): zakazane jest ciągnięcie za pojazdem kierującego hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego, po drodze. Nie wolno ciągnąć też w takich okolicznościach za pojazdem osób poruszających się na urządzeniach wspomagających ruch, osób na sankach lub innym podobnym urządzeniu. Podobnie nie wolno też ciągnąć za pojazdem zwierzęcia czy ładunku. 
 

Klasycznym przypadkiem łamania zakazu jest więc organizowanie kuligu za samochodem. Za jego zorganizowanie grozi nam odpowiedzialność z tytułu popełnienia wykroczenia. Kierowca pojazdu, który taki kulig będzie prowadził może dostać mandat w wysokości 300 złotych i 10 punktów karnych. 

Możliwe jest jednak, że taka sprawa zostanie skierowana do sądu. Wtedy organizator takiej zabawy musi liczyć się z zagrożeniem jeszcze wyższą grzywną.

To jednak nie wszystko!

Jeśli w czasie takiego kuligu dojdzie do wypadku, którego skutkiem będzie ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć uczestnika, sprawcy grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

 

Jaki kulig jest dozwolony?

Kulig to klasyka rozrywki zimowej! Dlatego też zgodnie z prawem powinniśmy zastanowić się nad możliwością zorganizowania takiej bezpiecznej zabawy, powinniśmy spojrzeć na treść art. 34 Prawa o ruchu drogowym: 

„Art. 34. 

1. Do zaprzęgu może być używane tylko zwierzę niepłochliwe, odpowiednio sprawne fizycznie i dające sobą kierować. 

2. Kierujący pojazdem zaprzęgowym jest obowiązany utrzymywać pojazd i zaprzęg w takim stanie, aby mógł nad nimi panować. 

3. Bezpośrednio jeden za drugim może jechać nie więcej niż 5 pojazdów zaprzęgowych. Odległość między piątym pojazdem a następnym nie może być mniejsza niż 200 m. 4

. Kierujący pojazdem zaprzęgowym przy wjeżdżaniu na drogę twardą w miejscu, gdzie nie ma dostatecznej widoczności drogi, jest obowiązany prowadzić zwierzę za uzdę. 

5. Kierującemu pojazdem zaprzęgowym zabrania się: 
1) przeciążania zwierzęcia; 
2) jazdy obok innego uczestnika ruchu na jezdni; 
3) pozostawiania pojazdu niezabezpieczonego przed ruszeniem; 
4) jazdy pojazdem na płozach bez dzwonków lub grzechotek.

 

Co z pijanym woźnicą?

Kulig zorganizowany zgodnie z prawem powinien uwzględniać jeszcze jeden element: odpowiedzialności człowieka, który będzie go prowadził.

Jak podała tatrzańska policja, wczoraj wieczorem (9 lutego), na terenie Bukowiny Tatrzańskiej na Wierchu Olczańskim zatrzymany do kontroli policyjnej został woźnica jadący na saniach. Policjanci zbadali poziom trzeźwości 32-latka. Efekt? Stwierdzenie, że mężczyzna miał w jego organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. 

Jak informują dalej policjanci: 

Prawdopodobnie mógł on też wcześniej przewozić na saniach kilka osób. 
Za powożenie w stanie nietrzeźwości na kierującego pojazdem zaprzęgowym nałożono mandat karny w wysokości 2500 zł. 

Cały zaprzęg wraz z nietrzeźwym fiakierem została przekazana wskazanej, trzeźwej osobie. Policjanci tatrzańscy zapowiedzieli, że podobnych kontroli woźniców będzie z pewnością więcej. Wszystko po to, by uczestnikom zimowej zabawy pomóc zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.

 

Źródło info: Policja Małopolska, KMP w Tarnowie

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Skończ już proszę cieData dodania komentarza: 4.05.2025, 17:04Źródło komentarza: Spektakularna rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami przyciągnęła tłumy [FOTO]Autor komentarza: JakTreść komentarza: Słaba organizacja i lokalizacja zlotu. Organizatorzy jak i fotoreporterzy skupili się tylko na pojazdach ulokowanych na płycie rynku. Reszta została pominięta i zapomniana. Co do nagród i wyróżnień to prawie wszystkie zabrali właściciele pojazdów z poza powiatu a nawet województwa. Przykre jest to dla właścicieli powiatu gorlickiego bo przynajmniej wydawało by się że jest to zlot gorlickich zabytków. A niestety wyglądało to całkiem inaczej. Porażka na całej linii....Data dodania komentarza: 4.05.2025, 15:47Źródło komentarza: Gorlicka Majówka z Klasykami: tłumy w rynku, błysk chromu i zapach benzynyAutor komentarza: KrisTreść komentarza: Takie kropienie dobre na grządki.Wczoraj też tylko pokropiło i na tym koniec.Wczoraj na Słowacji okolice Svidnika czyli nie tak daleko od Polskiej granicy burza za burza konkretne opady,przyjechałem do Koniecznej sucho.Klimkowka już całkiem wyschnie.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 10:56Źródło komentarza: Niedziala ze zmienną pogodą, jak będzie po południu? [PROGNOZA POGODY NA DZIŚ]Autor komentarza: JakTreść komentarza: Niestety ale muszę przyznać że zlot oprócz tego że było mnóstwo samochodów i motocykli wypadł słabo pod względem organizacyjnym. Miejsce na jego organizacje nie trafione, zbyt mało miejsca na płycie rynku. Samochody porozrzucane w innych lokalizacjach. Rejestracja nie sumienną i dokładna. Osobiście miałem kilka pojazdów z czego zarejestrowano połowę. Co to rozstrzygnięcia i ogłoszenia wyników, prawie wszystkie wyróżnienia czy nagrody przypadły pojazdom z poza powiatu Gorlickiego. Uważam że jest to nie fer w stosunku do osób będących właścicielami mieszkających w powiecie Gorlickim.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 08:57Źródło komentarza: Gorlicka Majówka z Klasykami: tłumy w rynku, błysk chromu i zapach benzyny
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12