Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami 5 urodziny Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach

Końcóweczka! Prace przy Bieckim Jarmarku Kultury już na finiszu

Podziel się
Oceń

Biecki magistrat chwali się z końcowych prac, które domkną budowę Bieckiego Jarmarku Kultury. Płytki i malowanie w budynku głównym Jarmarku, a na zewnątrz: stoiska zewnętrzne. Już niedługo to miejsce ożyje.
Końcóweczka! Prace przy Bieckim Jarmarku Kultury już na finiszu

Autor: UM w Bieczu/halogorlice.info ©

 

Wykończeniówka wykańcza? Nie ich: wszystko zgodnie z planem!

W Bieczu trwają prace nad wykończeniem jednej z kluczowych inwestycji dla tego regionu. Właśnie teraz podejmowane są prace wykończeniowe przy obiektach, które już niedługo oficjalnie staną się Bieckim Jarmarkiem Kultury. Trwają roboty związane z malowaniem pomieszczeń i układaniem płytek w kolejnych pomieszczeniach. Na zewnątrz trwa montaż stoisk, które w przyszłości będą mogli wypełnić swoimi towarami lokalni producenci. Na scenie pojawiły się już przesuwne przeszklenia: to kluczowy element, który pozwoli przez cały rok korzystać z tego obiektu. 

 

Dlaczego potrzebujemy Bieckiego Jarmarku Kultury?

Jak wyjaśnia biecki Magistrat:

Biecki Jarmark Kultury to miejsce, niezwykle potrzebne. 

Biecz nie posiada dogodnego miejsca handlowego.

 Dotychczasowe miejsce targowe zostało sprzedane, natomiast nowy właściciel zgodził się na utrzymanie jarmarku do czerwca 2023 r. Targowisko obsługiwane jest przez Bieckie Centrum Kultury. Jarmarki powadzone są w warunkach polowych, które nie są komfortowe zarówno dla sprzedających jak i kupujących. 
Budowa Bieckiego Jarmarku Kultury jest odpowiedzią na lokalne potrzeby, a w przypadku braku miejsca targowego,  wręcz koniecznością.

 

Od początku mówiono o tym, że Biecki Jarmark Kultury (BJK) będzie stworzony przede wszystkim z myślą o osobach, które produkują najlepsze: lokalne, naturalne produkty. To miejsce przede wszystkim dla lokalnych producentów i osób, które chcą promować skarby wsi. Już niedługo właśnie tutaj będzie można nabyć produkty pochodzące od certyfikowanych producentów, tylko ze sprawdzonych, wiarygodnych źródeł. Największym skarbem Jarmarku mają być lokalni producenci: osoby mieszkające w Bieczu i jego najbliższej okolicy i produkujące właśnie tutaj najlepsze produkty spożywcze. 

Już teraz gmina Biecz informuje: 

Mamy już sporą liczbę zainteresowanych podmiotów handlem na BJK, ale chętni producenci mogą się do nas zgłaszać.

Miasto podkreśla, że obecność BJK w wymarzonym scenariuszu stanie się miejscem handlu, który - jak za dawnych lat - będzie przynosić radość kupującym, a lokalnym producentom i mieszkańcom korzyści. 
 

Przestrzeń marzeń

Nie można chyba wyobrazić sobie lepszej przestrzeni do prowadzenia tego typu działalności handlowej. Tradycyjne i rodzime produkty będzie można sprzedawać (i kupować!) w wydzielonej strefie handlowej. Zaplanowano tu stworzenie trzech pawilonów z 30 stoiskami zamkniętymi oraz 16 stoiskami otwartymi. Kluczowym elementem infrastruktury, która ma zachęcać do podejmowania tutaj aktywności, staną się wyremontowane drogi. Jest też ważne udogodnienie dla korzystających z autobusów czy rowerów: w pobliżu BJK stworzono węzeł przesiadkowy. Znajdziemy tu 42 miejsca parkingowe, miejsce do bezpiecznego pozostawienia roweru (12 miejsc postojowych tego typu). a także wiaty przystankowe i zajezdnię autobusową.

Funkcja handlowa nie będzie jednak jedyną realizowaną tutaj

Niezwykle ważne jest uwzględnienie przy BJK także możliwości realizowania tutaj aktywności kulturalnej i artystycznej. Będzie tutaj miejsce m.in. na występu muzyczne lokalnych artystów, na realizowanie zajęć przez rękodzielników, ale i malarzy czy rzeźbiarzy. Wewnątrz budynku będzie też miejsce na zajęcia w pracowniach: 

  • gastronomicznej z węzłem kuchennym (idealna na warsztaty kulinarne, z zakresu dietetyki, a także na tematyczne spotkania związane z promocją zdrowej żywności)
  • artystyczna, 
  • edukacyjna (w których możliwe będzie realizowanie wielu typów inicjatyw artystycznych, twórczych oraz naukowych). 

 

To i jeszcze więcej

Opisane powyżej plany zostały już niemal w całości zrealizowane. To jednak nadal nie koniec. Już teraz gmina Biecz stara się o pozyskanie dodatkowego gruntu, pod urządzenie drogi, która będzie prowadziła toru kolejowego (wyjazd naprzeciw Mebholu). W tym zakresie dokonane zostały już niezbędne uzgodnienia z właścicielami działek. Kończy się procedura związana z podziałem działek, które w przyszłości wejdą w skład planowanego ciągu drogowego.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nabycie gruntów przez gminę nastąpi w połowie 2023 r. 

Planowany jest też dalszy rozwój samego BJK: gmina stara się obecnie pozyskać dodatkowe powierzchnie, an których będzie możliwe prowadzenie działalności (tereny bezpośrednio przylegające do obszaru Jarmarku). 

Gmina podkreśla także, że od kilku lat trwają starania o poprawę komunikacji w okolicy. Chodzi tu o budowę ronda, które miałoby rozwiązać trudności drogowe w okolicy sklepu Biedronka. Zwiększenie przepustowości tego skrzyżowania także miałoby służyć zwiększeniu atrakcyjności BJK. Chodzi zaś nade wszystko o bezpieczeństwo osób, które będą przemieszczały się w tym rejonie. 

Plany obejmują także odtworzenie Polnej, która docelowo skomunikuje Biecki Jarmark Kultury z firmami działającymi przy ul. Tumidajskiego.
 

Wielkie otwarcie?

Jak podała gmina Biecz, Biecki Jarmark Kultury ma zostać oddany do użytku w czerwcu 2023 r. 

Jeśli się to uda, to pierwszą ważną imprezą zorganizowaną właśnie tutaj może być tradycyjny jarmark św. Piotra i Pawła.  Święto Apostołów ma stać się dniem oficjalnego rozpoczęcia działalności przez BJK. 

Jeśli tak się stanie, początek lipca 2023 roku może stać się czasem pełnym atrakcji!

 

Wartość zadania związanego z budową BJK wynosi prawie 6 milionów złotych: 5 998 194,5 zł. 
Jego budowa jest możliwa dzięki dofinansowaniu w wysokości prawie 3,8 mln złotych w ramach RPO i tarczy antykryzysowej.

 

Źródło info: UM w Bieczu

Napisz komentarz
Komentarze
WOT 21.02.2023 11:36
Kiedy w Strzeszynie zostanie otwarta wirtualna strzelnic? Miała być w styczniu?

ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaDzień Dziecka w Minizoo Zdynia - 2 czerwca 2024r.
Reklama
Reklama
Reklama