Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama

Dziś Dzień Ofiar Przestępstw: jak się bronić i gdzie szukać pomocy?

Podziel się
Oceń

Dziś Dzień Ofiar Przestępstw. Święto ustanowione 22 lutego ma na celu nie tylko przypominać nam o metodach działania przestępców, ale także pokazać, że osoby pokrzywdzone przez działania przestępcze potrzebują pomocy i mają konkretne prawa.
Dziś Dzień Ofiar Przestępstw: jak się bronić i gdzie szukać pomocy?

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Ze względu na dzisiejsze święto: Dzień Ofiar Przestępstw już od poniedziałku (20 lutego) trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Wydarzenia związane z tym tygodniem będą realizowane do piątku. Projekt koordynuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
 

Każdy z nas może stać się ofiarą przestępstwa

Chociaż nie jest to łatwe do zaakceptowania, fakt, że jesteśmy narażeni na działanie różnego typu przestępców jest bezsprzeczny. Możemy zostać okradzeni w sklepie, nasze dane można wykraść np. z systemów elektronicznych. Oszuści aktywizują się także telefonicznie: wyłudzając dane lub doprowadzając nas do niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem. Chociaż ofiarę przestępstwa kojarzymy być może z osobą, która została np. pobita bądź zaatakowana w celu okradzenia, tak naprawdę przestępczość przyjmuje różne formy.

Niektóre są dyskretne, tak, że dopiero po pewnym czasie orientujemy się, że staliśmy się ofiarami przestępstwa.

Taki scenariusz ma często miejsce w przypadku zakupów dokonywanych za pośrednictwem internetu. Regularnie piszemy Wam o sytuacjach, w których po kilku tygodniach (a niejednokrotnie nawet miesiącach), osoba oszukana w ten sposób dochodzi do wniosku, że dana sytuacja powinna zostać zgłoszona mundurowym.

Stąd też konieczność regularnego uwrażliwiania nas na różne typy zagrożenia oraz informowania o nowych metodach działania przestępców.

 

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Inicjatywa prowadzona pod tą nazwą skierowana jest w szczególności do osób, które - niestety - już przestępstwa doświadczyły i stały się jego ofiarą. Głównym celem Tygodnia Pomocy jest zwrócenie uwagi na to, że osobom pokrzywdzonym przysługują konkretne prawa (np. możliwość zgłoszenia konkretnego problemu w sposób formalny, zainicjowania działań na rzecz rozwiązania problemu, wykrycia sprawcy, ukarania go, a dla poszkodowanego: naprawienia szkody, która została wyrządzona itd.). 

Pokrzywdzeni przestępstwem mają tez pewne szczególne potrzeby. Często wiążą się one np. z brakiem dostatecznej wiedzy prawnej, która pozwoliłaby we właściwy sposób podejść do konkretnego problemu i wybrać potencjalnie najskuteczniejsza drogę rozwiązania zaistniałego problemu.

Kluczowe w czasie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest uświadomienie wszystkim, że istnieją możliwości wsparcia i uzyskania konkretnej pomocy, nawet wtedy, gdy przestępstwo już zaistniało i pojawiła się konkretna szkoda.

Nie bez znaczenia jest profilaktyczny wymiar Tygodnia.

To właśnie przekazywanie informacji m.in. o tym, jakie obecnie są najpopularniejsze metody działania oszustów (o czym piszemy regularnie), jak ograniczyć ryzyko np. włamania do domu (co często przypominamy w okresie Bożonarodzeniowym i urlopowym) oraz jak zabezpieczyć się przed różnymi typami innych przestępstw, które czasowy zyskują na popularności.
 

Akcja także w Gorlicach

W okresie od 20 do 26 lutego br., w ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach i jednostek podległych udzielać będą porad prawnych osobom zainteresowanym.

Jak wyjaśniają gorliccy mundurowi:

Wszystkie osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy-porady prawnej mogą zgłaszać się w okresie od 20 do 26 lutego br., do Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach oraz jednostek podległych w godzinach od 7.30 do 20. 

Ponadto Dzielnicowi Rewiru Dzielnicowych KPP Gorlice, a także jednostek podległych w ciągu tygodnia będą dostępni, w miejscach i godzinach przyjęć interesantów na podległych rejonach służbowych: 

 

Informacje o tym, kto jest Waszym dzielnicowym oraz jak nawiązać z nim kontakt z najdziecie TUTAJ – wystarczy wybrać region, który jest dla was właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. 
 

Pomoc jest możliwa całodobowo

Poza całodobową możliwością zgłaszania zagrożeń pod numerem 112, osoby w potrzebie mogą korzystać także z całodobowej Linii Pomocy Pokrzywdzonym ( tel: +48 222 309 900).

Istnieje także możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy doraźnej. Oferują ją podmioty wskazane na stronie internetowej Funduszu Sprawiedliwości.

 

Źródło info: KPP w Gorlicach

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Jaśle - studiuj blisko siebie PEDAGOGIKĘ lub ADMINISTRACJĘ - studia licencjackie i magisterskie podyplomowe wspomagane on-line - ZAPISZ SIĘ TERAZ I ZYSKAJ RABAT 10% W OPŁACIE CZESNEGO
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Ona ze zgrają pisu już otwierała posterunek policji w Uściu Gorlickim... No i co? No i qpa budynek stoi pusty!Data dodania komentarza: 14.07.2025, 20:30Źródło komentarza: Banica. Nowa remiza na mapie powiatu [FOTO]Autor komentarza: LTreść komentarza: Gdyby się znał na przepisach to by nie był pod wpływem alkoholu, nie wsiadałby by za kółko wiedząc, że może mu coś wyjść. I nie znał się na przepisach, ewidentnie wjechał za szybko w zakręt, na pewniaka, tak samo jak był taki pewny co do wezwania policji. Policjanci nie wiedzieli że jest to droga prywatna, tak samo jak wszyscy podczas tego zdarzenia. Więc kierowcę Forda uratowało tylko to, że kierująca pojazdem nie zatrzymała się z nieświadomości, że powinna, bo według głupiego Polskiego prawa taka droga nie musi być oznakowana. Pijany kierowca ma więcej praw niż uczciwy i trzeźwy. Jak już mamy dopisywać dopiszmy że był również świadek tego zdarzenia, który ewidentnie stwierdził że jest to wina kierującego Fordem, bo tam tak każdy wjeżdża w ten zakręt nie będąc nawet na swoim pasie.Data dodania komentarza: 14.07.2025, 20:30Źródło komentarza: Gorlice. Nie ustąpiła pierwszeństwa, ale... złapała kierowcę po użyciu alkoholuAutor komentarza: SwiadekTreść komentarza: Przez godzine wmawiali kierowcy fordem ze to jego wina. Dobrze znał się na przepisach drogowych. Po przyjechaniu drugiej drogówki udowodnił ze ma rację. Dopiszcie ;)Data dodania komentarza: 14.07.2025, 18:27Źródło komentarza: Gorlice. Nie ustąpiła pierwszeństwa, ale... złapała kierowcę po użyciu alkoholuAutor komentarza: BieczankaTreść komentarza: Czy zdarzenie mogło mieć coś wspólnego z lokalnym festynem ?Data dodania komentarza: 14.07.2025, 18:10Źródło komentarza: Racławice. Zwłoki mężczyzny znalezione w rzece [AKTUALIZACJA]
Reklama