Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaZapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
ReklamaFejklowicz, Gorlice, ul Chopina 38,  - Artykuły elektryczne - oświetlenie LED - kable i przewody - osprzęt elektroinstalacyjny - telewizja przemysłowa - systemy alarmowe - aparatura modułowa
ReklamaKup swój wymarzony rower w IwoBike - Gorlice, ul. Michalusa 1
Reklama TERMIX, znicze, wkłady, kwiaty - Przedmieście Dolne 73, Biecz - telefon 607 063 057 lub 501 569 020
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki - skorzystaj z promocji między 27 października a 9 listopada 2025
ReklamaRestauracja Galicja już otwarta, Klęczany 213 - Przyjdź, poczuj smak i atmosferę!
ReklamaStylowe Wnętrza - Ropa 1275, 38-312 Ropa - u nas kupisz: ceramika, armatura, płytki, wanny, kabiny, meble łazienkowe - OFERUJEMY: wizualizację 3D, fachowe doradztwo - SPRAWDŹ OFERTĘ - tel. 733 920 260
ReklamaStudio Treningu Personalnego, ul. Ogrodowa 2, Gorlice, tel. 535 990 898

Uwaga na sms-y zachęcające do głosownia. To akcja dezinformacyjna

Podziel się
Oceń

Odbieramy mnóstwo informacji od naszych Czytelników. Masowo przysyłane są im wiadomości tekstowe z zachętą do głosowania na jedną z partii politycznych w zbliżających się wyborach.
Ekran tabletu z informacją tekstową
Ekran tabletu z informacją tekstową

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Okazuje się, że to ogólnopolska akcja o działaniu dezinformacyjnym w cyberprzestrzeni. Dzieje się to w momencie, gdy kampania wyborcza jest na ostatniej prostej.

Problem komentuje Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy (NASK).

W ostatnich dniach eksperci CERT Polska otrzymali informacje o trwających w cyberprzestrzeni działaniach dezinformacyjnych. Ostrzegli wyborców, że ostatnie dni kampanii wyborczej są okresem szczególnego zagrożenia ze strony zewnętrznych podmiotów, którzy mogą chcieć wpłynąć na przebieg wyborów do Sejmu i Senatu.

Kampanie, które zostały zidentyfikowane przez ekspertów NASK polegają na rozsyłaniu przez dezinformatorów podszywających się pod Komitet jednej z partii wyborczych fałszywych wiadomości e-mail oraz SMS-ów zawierających nieprawdziwe propozycje programowe.

Do rozsyłania takich wiadomości wykorzystano m.in. niezabezpieczone domeny o nazwach podobnych do domen wykorzystywanych przez komitet wyborczy oraz bramki SMS służące do masowej wysyłki wiadomości.

Rzecznik partii, od której rzekomo przychodzą SMS-y, zaprzeczył że ma ona jakikolwiek związek z tą akcją.


Jak informuje Państwowy Instytut Badawczy NASK:

Uważaj na przedwyborczą manipulację! Dezinformatorzy mogą podszywać się pod oficjalne komitety wyborcze, szerząc fałszywe informacje i podsycając emocje.

Nie daj się zwieść! Zawsze warto weryfikować źródło informacji i zachować zdrową ostrożność. Wiadomości wyborcze pochodzące od niezidentyfikowanych nadawców należy bezwzględnie sprawdzać. W razie wątpliwości zajrzyj do oficjalnych programów wyborczych i informacji udostępnionych przez komitety wyborcze. 📜

Pamiętaj, że nasze wybory mają wpływ na przyszłość kraju, dlatego warto podejść do nich z rozwagą i rozeznaniem. Razem możemy przeciwdziałać manipulacjom!


Źródło info: własne/bankier.pl

Napisz komentarz

Komentarze

mądry 13.10.2023 07:17
Właśnie ja jestem taki mądry , ale i rozsądny . I ZAGŁOSUJĘ na PIS . I wiem że nie będę sam . Są ludzie normalnie i rzeczowo obserwować świat . Będzie dobrze .

Generałowie odeszli bo... 12.10.2023 19:35
Generał Piotr Pytel wyjaśnił, że PiS może zdecydować się na użycie wojska w sytuacji, gdy nie wygra wyborów parlamentarnych w niedzielę 15pazdziernika że wydany zostanie rozkaz o wyprowadzeniu wojska na ulice, aby utrzymać władzę po przegranych wyborach. Może dojść do siłowego utrzymania władzy przez pis

~~~~ja 13.10.2023 14:04
Zmień lekarza albo zacznij przyjmować odstawione leki, bez tego cała terapia na nic.

wyborca świadomy 12.10.2023 17:29
Pinokia już mamy, krasnoludki też się pojawiły. A Pan Bochenek jest już dużym chłopcem i nie wierzy w krasnali, ewentualnie tylko w te ogrodowe... co za syf !

ja 12.10.2023 16:23
Jaki mądry człowiek zagłosuje na PiS???????????

ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? U nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych! Umów wizytę - tel. 510 500 802, Gabinet "Więcej słyszeć", Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama
Reklama
POPULARNE
Reklama15, 16 listopada 2025 - Ekspedycja Słodkości, Ekspedycja Orientalna, DARMOWE DMUCHAŃCE - Arena Gorlice
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
ReklamaMarmed i słyszę - ZAPISY NA BEZPŁĄTNE APARATY SŁUCHOWE - ul. Sienkiewicza 36, Gorlice, tel. 18 353 82 66, 501 700 244