Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Gdzie można spotkać najpiękniejszego chrząszcza w Polsce?

Podziel się
Oceń

Magurski Park Narodowy wspierany przez PGE Polskiej Grupy Energetycznej, przeprowadził pionierskie badania wielobarwnego chrząszcza z rodziny kózkowatych. Z pewnością można powiedzieć, że to jeden z najpiękniejszych owadów w naszym kraju.
nadobnica alpejska owad siedzący na pniu drzewa
Nadobnica alpejska w Magurskim Parku Narodowym

Autor: Jasło Nasze Miasto

 

W ostatnich tygodniach, nadobnica alpejska stała się przedmiotem intensywnych badań telemetrycznych i genetycznych przeprowadzanych przez PGE Polska Grupa Energetyczna we współpracy z Magurskim Parkiem Narodowym. 

Jest to jeden z najbardziej fascynujących chrząszczy w Polsce, który przyciągnął uwagę naukowców i przyrodników. 

Nadobnica alpejska to gatunek chroniony i zanikający w innych częściach Polski. Norbert Kieć, dyrektor Magurskiego Parku Narodowego, podkreślił unikalność tego projektu, wspominając o jedynym aktywnym stanowisku tych chrząszczy w parku i używaniu specjalnych nadajników telemetrycznych sprowadzonych z Kanady.

Głównym celem badań była ocena zdrowotności populacji nadobnicy alpejskiej oraz poznanie szczegółów jej środowiska i zakresu występowania w Magurskim Parku Narodowym. Badania te miały na celu zgromadzenie danych pozwalających oszacować zdolność rozprzestrzeniania się gatunku oraz jego odrębności genetyczne.

W ramach badań zidentyfikowano maksymalne odległości, na które nadobnica alpejska jest w stanie się przemieścić. Zgromadzone dane wskazują, że większość osobników nie przemieszczała się na odległość większą niż 50 metrów, z rekordem wynoszącym 428 metrów.

Nadobnica alpejska jest uznawana za priorytetowy gatunek bezkręgowca w sieci Natura 2000. Gatunek ten, wpisany do Czerwonej Księgi gatunków prawnie chronionych w Polsce, jest zagrożony spadkiem liczebności. Niezrozumiana do tej pory przyczyna wymierania gatunku i zanikania jego populacji czyni te badania szczególnie istotnymi.

Planowany jest drugi etap badań w 2024 roku, na który złożono wniosek o wsparcie finansowe. Wyniki tych badań mają kluczowe znaczenie dla ochrony gatunku oraz zrozumienia jego roli w ekosystemie Magurskiego Parku Narodowego.

Dzięki zaangażowaniu PGE i współpracy z Magurskim Parkiem Narodowym, badania nadobnicy alpejskiej mają szansę przyczynić się do ochrony tego cennego gatunku oraz zwiększyć naszą wiedzę o jego życiu i środowisku. To ważny krok w stronę ochrony bioróżnorodności i zachowania unikalnego dziedzictwa przyrodniczego Polski.

 

Źródło info i foto: Sozosfera.pl/Jasło Nasze Miasto

 



Napisz komentarz
Komentarze
MrRed 02.01.2024 12:16
a gorliczanom znany z mapki murali - nadobnicę mozna zobaczyc na największym z murali na dziedzinu urzedu miejskiego

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”