Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? u nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych - Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9, tel. 510 500 802
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama
Reklama Podaruj dzieciom dom! Zostań rodziną zastępczą - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Słoneczna 7, Gorlice, tel. 18 352 53 80
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Wydział Nauk Inżynieryjnych - MECHATRONIKA, INFORMATYKA, ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI tel. 18 547 29 08

Ta gmina ma naprawdę zdolnych adeptów pożarnictwa [FOTO]

Podziel się
Oceń

W remizie OSP w Łużnej odbyły się dziś (28 marca) gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
zdjęcie przedstawia uśmiechniętego mężczyznę, za nim stoją dzieci
Turniej „Młodzież zapobiega pożarom” wyłonił finalistów gminnych

Autor: Piotr Szczerba

 

Wydarzenie zgromadziło 20 uczniów z sześciu szkół podstawowych z terenu Gminy Łużna. W rywalizacji wzięły udział dwie grupy wiekowe – klasy I–IV oraz V–VIII. Turniej zorganizowany został przez Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Łużnej i przebiegał w atmosferze rywalizacji.

Uczestnicy już od pierwszych chwil turnieju wykazywali się ogromną powagą i skupieniem. Ich postawa świadczyła o dojrzałości i chęci pogłębiania wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Otwarcia wydarzenia dokonał druh Piotr Szczerba, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Łużnej. Podkreślono znaczenie edukacji pożarniczej już na wczesnym etapie nauczania oraz rolę młodzieży w kształtowaniu bezpiecznego społeczeństwa.

Turniej podzielony został na dwa etapy – test pisemny oraz część ustną, do której zakwalifikowano najlepszych. Nad jego przebiegiem czuwało jury złożone z przedstawicieli straży pożarnej, któremu przewodniczył mł. kpt. Piotr Gryzło z Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach. Uczestnicy wykazali się znakomitą znajomością zagadnień związanych z bezpieczeństwem, ratownictwem oraz sprzętem pożarniczym.

W grupie młodszej pierwsze miejsce zajął Nikodem Niewola (SP w Biesnej), drugie – Maria Paluch (SP w Szalowej), trzecie – Patryk Jurys (SP w Łużnej). Wśród uczniów starszych klas triumfował Krzysztof Szczerba z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Łużańskiej, tuż za nim uplasowali się Damian Kostrzewa (również z Woli Łużańskiej) i Bartosz Gryboś (SP w Łużnej).

Pierwsze dwa miejsca w każdej grupie wiekowej dały najlepszym awans do etapu powiatowego, który odbędzie się 10 kwietnia. Finaliści będą reprezentować Gminę Łużna i staną przed kolejnym wyzwaniem, tym razem w szerszym gronie rywali.

Po zakończeniu części konkursowej wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Gminę Łużna. Ceremonii dokonali: Wójt Gminy Łużna Mariusz Tarsa, druh Piotr Szczerba – prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Łużnej oraz druh Józef Bogusz – komendant gminny ochrony przeciwpożarowej. Podkreślono rolę nauczycieli i opiekunów w przygotowaniu uczniów, a także wyrażono wdzięczność przedstawicielom Komendy Powiatowej PSP za przygotowanie materiałów konkursowych i udział w jury.

Turniej potwierdził, że wśród młodzieży nie brakuje osób zainteresowanych tematyką ochrony przeciwpożarowej. Uczestnicy wykazali się nie tylko wiedzą, ale i postawą godną przyszłych strażaków-ochotników. Wydarzenie było dowodem na to, że wartości strażackie są przekazywane kolejnym pokoleniom z powodzeniem, a pożarnictwo cieszy się wciąż dużym szacunkiem i zainteresowaniem.

Materiał nadesłany/Piotr Szczerba

 



Napisz komentarz

Komentarze

strona wuwuwu 29.03.2025 18:45
A tamta gmina już nie? Skończcie z tymi nagłówkami rodem z brukowców.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama
Reklama
ReklamaRCKART Kids zaprasza do Biecza na Festiwal dmuchańców - 31 stycznia, 1 lutego - hala sportowa, ul. Kazimierza Wielkiego 11A, Biecz
POPULARNE
ReklamaKoncert kolęd i pastorałek w Cyfrowym Kinie FARYS w Bieczu - 1 lutego (niedziela), godz. 18
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: -9°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: StereoTreść komentarza: Miasto od lat trzyma z EMPOL-em, pierwsze forsując budowę spalarni mimo sprzeciwu mieszkańców i to właśnie ten sprzeciw jest teraz argumentem na brak negocjacji cenowych. Teraz tylko pozostaje przyglądać się jak elektrociepłownia jest dezaktywowana a komin zburzony. Z mieszkańcami nikt tu się nie liczy? A zaraz przecież będzie piękny zielony ryneczek z drzewkami i krzaczkami - tego potrzebują mieszkańcy najbardziej (dwu-letnia analiza potrzeb w końcu to wykazała).Data dodania komentarza: 30.01.2026, 14:38Źródło komentarza: Mamy nowego większościowego wspólnika w gorlickiej ElektrociepłowniAutor komentarza: agaTreść komentarza: Opał mają jeszcze z dopłatą i to sporą, posegregowany i jeszcze dowieziony na miejsce. Przyjęty wraz z kasą z wielką łaską, rozładowany i może jeszcze do pieca każą wrzucić, popiół sobie wziąć na posypanie głowy w środę popielcową i po ścieżce do mieszkań. To by było super, a szycha siedzieć i myśleć ile im jeszcze podnieść za dowożenie cennego towaru, na którym robi się biznes.Data dodania komentarza: 30.01.2026, 11:53Źródło komentarza: Mamy nowego większościowego wspólnika w gorlickiej ElektrociepłowniAutor komentarza: ZniesmaczonyTreść komentarza: No i załatwili mieszkańców. Tylko czekać na nowe stawki opłat. Śmieciarze będą dyktować warunki.Data dodania komentarza: 30.01.2026, 08:50Źródło komentarza: Mamy nowego większościowego wspólnika w gorlickiej ElektrociepłowniAutor komentarza: ElaTreść komentarza: Za jaką kwotę empol odkupił udziały od poprzedniego właściciela że został większościowym właścicielem, dlaczego nie zrobiło tego miasto. Skutki takiej decyzji odczujemy przez najbliższe lata.Data dodania komentarza: 30.01.2026, 08:24Źródło komentarza: Mamy nowego większościowego wspólnika w gorlickiej Elektrociepłowni
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12